Д-р Хамани Надин, акушер-гинеколог: Запасите от яйцеклетки могат да се изчерпат още на 30 години

Д-р Хамани Надин предупреждава, че всяка жена има само един запас от яйцеклетки за целия си живот.

Три изследвания показват дали сте в репродуктивна възраст

Безплатен скрининг в наша инвитро клиника до 20 април

Общоприето е, че средната репродуктивна възраст на жената е от 15 до 49 години, но природата често може да играе по свои собствени правила. Някои жени запазват способността си да родят дори след 50 години, медицината познава много подобни примери. А понякога запасите от яйцеклетки могат да се изчерпат на 30 години. В такъв случай настъпва ранна менопауза.

Лекарите препоръчват въпросът с раждането да се реши от 20 до 35 години, тоест в ранна репродуктивна възраст, защото след това се натрупват различни заболявания, както и „повреди“ в гените.

„Всяка жена има само един запас от яйцеклетки за целия си живот. Първоначално броят им достига 6-8 милиона, но когато се роди момиче, остават само 1-2 милиона, като броят им намалява всеки месец. По време на периода на овулация само малка част се използва по предназначение и повечето от яйцеклетките умират“, обяснява д-р Хамани Надин, акушер-гинеколог от Москва, специалист по проблемна бременност и спонтанни аборти, основателка на проекта Empire of Health.

Този показател е индивидуален за всяка жена. Много зависи от начина на живот, заболяванията, наследствеността, предишни операции. Можете да разберете потенциала на вашия яйчников резерв, като направите 3 изследвания.

- Анти-Мюлеровият хормон (AMH) показва яйчниковия фоликуларен резерв - броя на фоликулите, които потенциално могат да влязат в активна фаза на растеж. Хормонът достига пикови концентрации на 20-30-годишна възраст. След 30-те се наблюдава спад в показателя. Престава да съществува след менопаузата. Нивото на AMH под 1,0 ng/ml показва намаляване на яйчниковия резерв, т.е. малък брой фоликули. При млади жени ниските нива на AMH могат да показват преждевременна яйчникова недостатъчност.

- Фоликулостимулиращият хормон (FSH) се произвежда в хипофизната жлеза и подпомага узряването на нови фоликули в яйчника. Ако нивото на хормона е твърде високо, това означава, че яйчниците реагират слабо на него и хипофизната жлеза се опитва да ги стимулира повече. Заедно с ниския AMH, това също показва изчерпване на яйчниците.

- Ултразвук на тазовите органи. В допълнение към хормоните, за цялостна оценка на яйчниковия резерв е необходимо да се извърши ултразвук на тазовите органи на 5-ия-7-ия ден от менструалния цикъл. Ултразвукът ще покаже броя на антралните фоликули и състоянието на ендометриума.

Над 15% от жените в България, които са в репродуктивна възраст, имат по-малък брой яйцеклетки и следователно по-ограничена възможност да забременеят по естествен или инвитро начин. Това показва проучване сред 28 000 жени от 20 до 41 години. По този повод Инвитро клиника "София" започна двумесечна скринингова кампания с безплатни прегледи за оценка на яйчниковия резерв при жени до 37 години. Тя ще приключи на 20 април. Жените трябва да се съобразят изследването в клиниката да стане между 2-рия и 7-ия ден от месечния им цикъл, обяснява д-р Явор Владимиров, специалист по репродуктивна медицина.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве