Д-р Цветелина Стефанова, ръководител в “Бул Био”, пред “Труд”: 10 държави проучват БЦЖ срещу COVID-19

Самолекуването е опасно и може да доведе до цитокинова буря

Нидерландия обявява резултат през 2021 г.

Общо 10 държави работят върху възможния положителен ефект на БЦЖ ваксината при заболяемостта и смъртността от коронавирус. “Към момента са обявени осем проучвания на българската БЦЖ-ваксина в Австралия, Колумбия, Дания, Египет, Мексико, Нидерландия, ЮАР и САЩ, както и две допълнителни, с таргет определени възрастови групи - в Индия за над 60 г. възраст и в Гърция за над 50 г. възраст. Това заяви пред “Труд” д-р Цветелина Стефанова, ръководител “Производство” в “Бул Био” към Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Тя посочи, че всяко от тези проучвания има специфично разработен дизайн и различни параметри.

Таргетните групи най-често са здравни работници, при които рискът от заразяване е в пъти по-висок, както и възрастни индивиди. При проучванията се използват различни ваксинални щамове, а критериите за приключване са специално обособени. “Точно определен краен срок има само проучването в Нидерландия - през март 2021 година”, каза д-р Стефанова. Но категорично предупреди: “Безразборното приемане на БЦЖ ваксина с цел профилактика на коронавирусна инфекция е не само безсмислено, но и опасно, най-малко поради две причини: първо, това би създало чувство за измамна сигурност, и второ - при безсимптомни носители на SARS CoV-2 прилагането на БЦЖ ваксина може да засегне задействаната от вируса имунна система и да засили синдрома на т. нар. цитокинова буря, което би могло да бъде пагубно”.

“Като се има предвид неспецифичния механизъм на действие на БЦЖ ваксината, изводът от тези проучвания вероятно би бил в посока, че ваксината повлиява благоприятно тежестта на протичане на заболяването и съответно смъртността, а не толкова честотата на инфектиране”, каза още д-р Стефанова. Тя припомни, че първите наблюдения относно корелацията между БЦЖ ваксинацията от една страна и заболяемостта и смъртността от COVID-19 бяха съобщени от американски колектив в края на март тази година. Публикувани бяха данни, че по време на пандемията от COVID-19 в страните, прилагащи рутинно БЦЖ ваксина, се наблюдава значително по-ниска честота на инфекции и на SARS-CoV-2 свързана смъртност.

За нуждите на UNICEF

Изнасяме ампули за 140 страни

“Бул Био” - НЦЗПБ е единственият производител на БЦЖ ваксина в България и един от малкото в световен мащаб, с 20 процента от общия дял за нуждите на UNICEF. Вече 20 години притежава лиценз от Световната Здравна Организация като преквалифициран доставчик за Обединените Нации. Българският ваксинален щам е избран за международен референтен щам, а ваксината се изнася в над 140 страни по света. За първи път ваксината БЦЖ е тествана в България през далечната 1926 година. През 1949 страната ни започва масово производство в една държавна лаборатория, предшественик на днешната “Бул Био”. БЦЖ-ваксината е задължителна в България от 1951 година и се поставя на всички новородени. През последните 30 години случаите на турбекулоза у нас са намалели драстично.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве