Д-р Явор Асьов, ендокринолог: Само един от 10 успява да отслабне

Д-р Явор Асьов е признат експерт (Fellow) за лечение на затлъстяването.

При 70% от хората с излишни килограми са виновни гените

Затлъстяването е болест като другите и трябва да се лекува

Затлъстяването е истинско заболяване като всяко друго и това е признато от доста години от различни международни организации, включително от българското дружество по ендокринология. Това е социално значимо заболяване със значително повишаваща се честота, което трябва да се лекува, категоричен е д-р Явор Асьов, главен асистент към Катедра "Вътрешни болести" и Клиника по ендокринология на УМБАЛ "Александровска".

„Един от основните проблеми при затлъстяването е, че при 70% от страдащите е налице генетичен терен, който допринася за развитието му. Множество гени влияят върху това сложно заболяване и в крайна сметка правят лечението му по-трудно.

До момента са идентифицирани мутации в над 200 гена, които водят до предразположение към наднормено тегло и затлъстяване. Това в никакъв случай не е единствената причина, но съвременното разбиране е, че става дума за спящи гени, които се събуждат на фона на живота, който водим, с достъпност до всевъзможна вредна храна и липсата на ежедневна физическа активност“, каза д-р Асьов по време на пресконференция на тема "Тежестта на затлъстяването в личен, обществен и икономически план", организирана от Алианс срещу затлъстяването.

Успоредно с генетичните фактори причина за свръхкилограмите са и различните фактори на околната среда, които сложно си взаимодействат, така че честотата на това заболяване да нараства значимо в глобален мащаб. Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса (ИТН) над здравословния - 25, 25% са със затлъстяване I-ва степен, 9% – с II-ра, и 2% - с III-та. Данните са от Национално представително социологическо проучване на Агенция „Тренд“. Според изследването 49% от хората в България имат наднормено тегло повече от 5 години, а 12% – над 20 г.

„Един от най-големите проблеми е не просто козметичният дефект, това, че се виждаме пълни, трудно си избираме дрехи, а свързаните със затлъстяването заболявания, които са над 200 – казва д-р Асьов. - Най-честите от тях са сърдечно-съдовите, захарният диабет, жлъчно-чернодробните, ставните, някои видове рак. В крайна сметка хората с извънредно голяма телесна маса живеят по-кратко.“

Един от проблемите при лечението на затлъстяването е, че в клиничната практика то все още се приема като козметичен дефект. Сравнително малко хора са диагностицирани с това заболяване – около 40%, макар че поставянето на диагнозата е просто – изисква да се измери теглото. Хората, които получават лечение, са под 20%, а медикаментозно, с одобрени лекарства – само 1%.

„Истината е, че хората искат да намалят теглото си, 48% имат такова желание – казва ендокринологът. - Изследване показва, че 8 от 10 пациенти са направили поне един сериозен опит за намаляване на теглото. Немалка част от тях продължават да са мотивирани, но само 1 от 10 е успял да запази постигнатата редукция. Това е обвързано с физиологията.

Не е случайно, че човечеството се сблъсква със затлъстяването през последните 100 години. Организмът си харесва мастната тъкан. Някога, в първобитния строй, тя е била тази, която е определяла кои ще оцелеят в по-сурови климатични условия и кои ще умрат. Сега е различно. Ние се опитваме да променим физиологията си, да намалим мастната тъкан, срещу което обаче има сериозно съпротивление – организмът забавя метаболизма, за да я съхрани. Резултатът е, че само 1 от 10 успява нещо да постигне по отношение на теглото си, без да му бъде оказана квалифицирана подкрепа от истински специалист.“

Ето защо затлъстяването изисква комплексен, стъпаловиден подход в лечението и подкрепа от лекар. В основата на пирамидата стоят здравословният начин на хранене, навиците, физическата активност, следва лечението с медикаменти при ИТМ над 27, а при 35-40 се мисли за бариатрична хирургия за намаляване обема на стомаха или ограничаване усвояването на хранителни вещества от червата, или комбинация от двете.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве