Д-р Явор Семерджиев, уролог: Хипертоници и диабетици да внимават с бъбреците

Д-р Явор Семерджиев е един от първите специалисти у нас, които започват да оперират с роботизираната система „Да Винчи“.

Изследване на урина веднъж годишно спасява от тежки диагнози

Появят ли се симптоми, обикновено вече е късно

Един на всеки десет възрастни по света страда от хронична бъбречна недостатъчност. Ако не се лекува, тази болест може да бъде фатална. Очаква се до 2040 г. бъбречните заболявания да станат петата водеща причина за смърт в света.

Наричаме бъбреците лабораторията на организма, защото те изхвърлят от него вредните вещества и синтезират други, които са ни необходими - за костното здраве, за нормалното производство на червени кръвни телца и др. Макар и малки, тези органи са важни, защото през тях минава много голямо количество кръв. Затова и най-малкото им засягане може да повлияе върху цялостното състояние на организма, обяснява д-р Явор Семерджиев, началник на отделението по урология в Медицински комплекс „Доверие“. Той е един от първите специалисти в България, които започват да извършват операции с роботизираната система „Да Винчи“.

Коварното при бъбречните заболявания е, че много често бъбречна недостатъчност се установява, без хората да са имали преди това някакви оплаквания. Затова особено внимателни трябва да бъдат хипертониците и диабетиците, за които се знае, че развиват постепенно бъбречно увреждане. Появят ли се симптоми за него, обикновено вече е късно.

Затова поне един профилактичен преглед годишно с изследване на урина трябва да си прави всеки човек, независимо дали е здрав, или страда от някаква болест. Лабораторните изследвания са тези, които поставят диагнозата бъбречна недостатъчност.

Как се стига до нарушена функцията на бъбреците? „В старанието си бъбрекът да свърши своята работа, започва да работи на по-високи обороти – обяснява д-р Семерджиев. - Той произвежда повече урина, но тя не е качествена - не може да изчисти добре организма. И тук се появява една от честите заблуди. Когато дойде пациентът, казва: „Ама аз нямам проблем, ходя много често до тоалетна, при това по много урина изхвърлям“. Да, но тази урина не е такава, която може да изчисти добре организма.“

Когато дадени вещества се натрупат над реферираните стойности, е необходимо да се премине към изкуствен бъбрек – диализа. Тя прави това, което не могат да свършат нормално бъбреците. Хората на диализа продължават да произвеждат урина, но тя не е качествена и в организма се задържат вредни вещества. Развиват се заболявания, характерни за пациенти с бъбречна недостатъчност. Едно от тях е туморът на бъбречното легенче. Това е изключително лоша диагноза, която за съжаление се среща често.
При децата съществува състоянието вродена хидронефроза. Това е вродено запушване на горните пикочни пътища. То може да се установи и с ехография още вътреутробно. Това изследване се прави в България. Ако бъде открито навреме, заболяването може да бъде коригирано веднага след раждането. Така ще  бъдат спасени бъбреците, а човекът ще живее нормално.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве