Дават бонуси за работа от вкъщи, но пестят от сметки

 

 

Отоплението и осветлението в службата излизат твърде скъпо

 

В Милано обявиха петък за ден за “хоум офис”

Хората пестят от транспорт

Много работодатели в Европа насърчават служителите си да прекарват по-малко време в офиса, тъй като високите сметки за ток и отопление стават непосилен разход, пише “Уолстрийт Джърнъл”.

Кметът на Милано Бепе Сала неотдавна обяви петък за ден за задължителна работа от вкъщи за над 2000 служители на общината в Милано. “Всички трябва да спестим енергия”, заяви кметът.

Енергийната криза в Европа обръща дебата за работата от вкъщи с главата надолу. Работата от разстояние сега е услуга, която ръководителите искат от служителите си, а не тенденция от времето на пандемията, която мениджърите се стремят да прекратят. Някои офис сгради в Европа са затворени един ден в седмицата или повече, за да пестят от енергийни разходи. В Испания от държавните служители често се изисква да работят от разстояние до три дни в седмицата, когато офисите им са затворени.

Работодатели от частния сектор се присъединяват към тях. Най-голямата телекомуникационна компания в Италия “Телеком Италия” преговаря с профсъюзи да пренасочи повечето служители към задължителна работа от разстояние в петък, когато повечето сгради ще остават затворени. Служителите вече получиха разрешение да работят от вкъщи два пъти седмично.

Не всички служители са доволни да работят повече от вкъщи и то по същата причина, поради която работодателите не ги искат в офиса - скъпо е. Профсъюзи твърдят, че е нечестно да се стоварват растящите разходи за ток и отопление върху служителите и настояват за финансови компенсации за работата от вкъщи. “Хората, които работят от вкъщи, са обременявани с разходи, които работодателите им трябва да поемат. Използването на работата от разстояние, само когато е удобно за работодателите, може да предизвика конфликт, особено когато семействата изпитват затруднения с високите разходи”, коментира Флориндо Оливейро, представител на най-големия синдикат в Италия.

Във Великобритания близо една четвърт от служителите планират да работят от офиса по-често, за да ограничат потреблението си на енергия у дома.

Кметът на Милано Сала неотдавна увеличил броя на дните на работа от разстояние за служителите си до средно около десет на месец спрямо осем преди това заради високите разходи за енергия. Сала въвел и други мерки за пестене на енергия в Милано, като по-кратки часове за улично осветление.

Когато кметът на район в Брюксел обявил задължителен ден за работа от вкъщи за служителите си миналия месец, той добавил и извинение. “Това не са приятни мерки”, казал Емир Кир, кмет на Синт Йост, при съобщението, че офисите ще остават затворени в петък. “За съжаление нямаме избор, ако искаме да запазим работните си места и справедливи нива на данъци”, допълнил той.

Някои работодатели предлагат финансови стимули на служителите си, за да са далеч от офиса. “Ер Франс” плаща на служителите си допълнителни 4 евро за всеки ден работа от разстояние. Френската авиокомпания позволява на около 11 хил. служители да работят от вкъщи до три дни в седмицата. Централата на компанията и останалите офиси остават затворени в петък. Служителите в държавния сектор във Франция получават 2,50 евро на ден, за да работят от вкъщи.

Във Великобритания допълнителните разходи за служителите, работещи от вкъщи през цялата седмица тази зима, може да варират от 50 паунда до 130 паунда на месец, показват проучвания. В Италия допълнителните разходи за енергия - отопление през зимата и охлаждане през лятото, са около 400 евро на година за хора, които работят от вкъщи два дни в седмицата, показва изследване на център за анализи към Политехническия университет в Милано. Но работата от вкъщи пести пари по други начини. “Служителите пестят средно около 1000 евро само от разходи за пътуване до работа”, казва Мариано Корсо, ръководител на центъра за анализи. За компаниите спестяванията са около 500 евро на служител, показва изследването.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари