Даниел Митов: Задачата ни ще е бързото намаляване на цените на тока и горивата

Ще работя за създаване на държавен фонд за подпомагане на млади семейства при закупуване на първи дом, заяви водачът на листата на ГЕРБ-СДС във Варна 


- При старта на кампанията във Варна анонсирахте своята инициатива да бъде създаден държавен фонд за подпомагане на млади семейства за закупуване на първи дом. Как се роди идеята за нея, има ли конкретни параметри и какъв ефект очаквате, г-н Митов?

- От години говорим за демографска криза и за това, че трябва да създадем условия младите българи да остават в България. Предприеха се и конкретни стъпки, свързани с данъчни облекчения и преференции за младите хора. Но моето лично усещане винаги е било, че нещо липсва. Някаква категорична стъпка, която да демонстрира обществената и институционална воля, да се помогне много по-солидно на хората, тръгващи по собствен път в живота и поемащи отговорност за създаване на семейство и отглеждане на деца. Като човек с консервативни политически възгледи съм наясно, че няма нищо по-стабилно и важно за общността от здравото семейство.
Смятам, че създаването на фонд за подпомагане на млади семейства при закупуването на първото им жилище, ще е полезна стъпка по две причини. Първо, гарантира че много млади хора вместо да търсят работа и доходи извън България, за да спестят средства за собствен дом, ще могат да разчитат на бюджетна подкрепа, като минимум покриваща разходите за самоучастие при оформянето на ипотечния кредит. Естествено, детайлите са много и трябва да се разпишат подробно след началото на законодателната инициатива. Колкото по-голяма финансова подкрепа успеем да осигурим, толкова по-добре. Второ, подобна мярка ще даде увереност на младите семейства, че поемайки отговорност пред себе си и обществото не са изоставени в началото на този толкова важен път. Такъв тип политики са прилагани и в други европейски държави и дадоха доста добър ефект. 

- Страната отива на избори в условията на огромна инфлация и газова криза. Какви решения на тези проблеми, касаещи всеки един българин, предлага ГЕРБ-СДС?

- Държавата влезе в изборна спирала в последните две години, която доведе на власт политически субекти с меко казано доста съмнителен управленски капацитет. При някои от тях си беше направо нулев. За гарнитура получихме огромна доза арогантност, откровено лъготене, тарикатлъци при създаването на публични образи и характерната за глезените деца деспотичност. Оказахме се в ръцете на леви по своята същност хора, за които не бяха важни проблемите на обществото, а болшевишката страст към незаконни арести, преследване и тормоз на политическите опоненти, обявяването на война на бизнеса и работещите граждани. Всичко това оправдавано през понятийния апарат на някаква тяхна си революционна целесъобразност. Правилата и процедурите на демокрацията, както и легитимността на политическите опоненти останаха неразбираеми за бившите управляващи. Оттам и тяхната недоговороспособност, която доведе до конфликта им на практика с всички, включително и с техните коалиционни партньори. Да не говорим, че в действията на голяма част от тези хора прозираха очевидни користни намерения - далаверата с газовите посредници, необосновано високите цени на горивата, скандалът с меморандума “Джемкорп”, назначенията по принципа на роднинска или бизнес свързаност. Тези, които се самообявиха за умни и красиви, всъщност се оказаха безумни и кресливи, а в крайна сметка и безполезни.

Неглижираха кризите и ги задълбочиха. Приеха бюджети, генериращи инфлационен натиск, изпуснаха цените на електроенергията, като последните станаха непоносими за бизнеса. Огромна част от българските предприемачи са на ръба на оцеляването. Цените на горивата бяха неоправдано завишени, а кашата с газовите доставки ще остане като емблематичен пример за корумпиран подход с трайни негативни последици. Задачата на едно бъдещо правителство на ГЕРБ-СДС ще бъде бързото намаляване цените на електроенергията. Механизмите за това съществуват и не са тайна за никого. Същото важи и за цените на горивата. Прозрачните търгове за осигуряване на дългосрочни газови доставки са още една от възможно най-спешните мерки, които трябва да се предприемат. Всяка една сфера в публичния ни живот е затънала в тежки проблеми и се нуждае от детайлно внимание.

- Ключови за Варна проекти бяха блокирани при предходното правителство. За реализацията някои от тях се наложи общината да обяви готовност да поеме дългосрочен дълг, но други – АМ „Хемус“, АМ „Черно море“, са държавна отговорност. Ще има ли ресурс да бъдат продължени, предвид забавянето и на европроектите от новия програмен период?

- Бившите управляващи временно успяха да внушат две лъжи на част от обществото. Първо, че “асфалт не се яде”, т.е. развитието на инфраструктурата не е чак толкова важно. Второ, че при строителството на АМ “Хемус” са се случвали някакви чудовищни злоупотреби. И двете тези катастрофираха, за съжаление обаче за сметка на публичния интерес. Всички сме наясно, че АМ “Хемус” е не просто път, а вратата на Варна и цяла северна България към повече инвестиции и възможности за икономическо развитие. Същото важи и за АМ “Черно море”, която е част и от по-голямата картина на регионалната свързаност и сигурност. Кметовете на Варна и Бургас подкрепят проекта категорично, остава правителството да си свърши работата. За съжаление, ляво-центристката коалиция, която ни управляваше до преди няколко месеца спря инфраструктурното развитие от проклетия и лошотия, а не защото е имало някаква нужда от това.

На всичкото отгоре се оказаха и неспособни да осигурят средствата, които се полагат на България по линия на европейските фондове. Провалиха се с Плана за възстановяване и устойчивост, нито стотинка не успяха да договорят по останалите програми, докато другите държави членки на ЕС вече усвояват полагащите им се средства в полза на своите общества. Имам сериозни подозрения, че европейската финансова подкрепа беше умишлено игнорирана и замразена от правителството на Кирил Петков. Сякаш бившият премиер и финансовият му министър пресметнаха, че няма да могат да насочват европейските фондове към удобни за тях бизнеси и инициативи. Затова предпочетоха да теглят заеми при много неизгодни за България условия, само и само да задушат бизнес средата, която не им е подчинена. Това естествено се отрази изключително негативно върху макроикономическите показатели на страната, увеличи държавния дълг и бюджетния дефицит. 

 - Наскоро кметът на Девня Свилен Шитов заяви, че ще е принуден да затвори пътя към пристанище Варна-Запад, който е в окаяно състояние, тъй като обещани от кабинета Петков 3,3 млн. лв. за реконструкцията му така и не са стигнали до общината. Имате ли данни и за други критично забавени общински проекти във Варненско?

- Кабинетът Петков обяви война и на местната власт, една голяма част управлявана от кметове на ГЕРБ. Отново нелегитимно и лишено от всякакво държавническо мислене поведение. Варненските общини бяха лишени от финансиране, парите изчезнаха в мъглата на фантазиите на бившия финансов министър, генерирайки инфлация. Изграждането на индустриалната зона на Варна, към която имаше огромен инвестиционен интерес, загуби атрактивност и временно замръзна именно заради спряното финансиране и преустановеното строителство на АМ “Хемус”. Списъкът е дълъг и засяга общините в цяла България.

- В предизборната кампания всеки предлага варианти за бъдещ бюджет. Как, според Вас, трябва да е конструиран той, за да не се счупи държавата, а хората да успеят да изкарат тежката предстояща зима?

- ГЕРБ-СДС в кампанията осъвременихме и адаптирахме управленската си програма към новосъздадените условия. Всеки сегмент от програмата съдържа конкретни цифри и мерки, които са съобразени с бюджетните възможности и параметри. Добре е, че кабинетът на ПП, БСП и ДБ отиде в историята толкова бързо, преди да е успял да ни докара до още по-голяма катастрофа в размерите, познати от 1997 г. Има шанс при правителство на ГЕРБ-СДС, макар и със сериозни усилия, да преминем през зимния период без тежки сътресения. Най-важното е да запазим ниска данъчната тежест, да възстановим европейските финансови механизми за България и да инвестираме мъдро ресурсите си в проекти носещи добавена стойност.

 - Ще успее ли на фона на растящия дефицит България да влезе в еврозоната по график и защо това решение би донесло стабилност, а не ценови шок, както твърдят опонентите му?

- Ако изпълним гореописаните условия, стабилизираме макроикономическите показатели и спрем да задлъжняваме, имаме шанс да влезем в еврозоната навреме, както е планирано. Колкото до самото въвеждане на еврото и ценовите параметри - първо, българският лев вече е “вързан” към еврото в рамките на валутния борд, и второ, имаме достатъчно натрупан опит от въвеждане на европейската валута в други държави, за да можем, черпейки от този опит, да калибрираме процеса така, че да няма опасност от ценови шок.

- Като бивш външен министър как оценявате позицията на България по две теми, които разделят обществото – отношенията ни със Северна Македония и войната в Украйна?

- Отношенията с Република Северна Македония продължават да бъдат сложни и деликатни. Предложението на френското председателство на Съвета на ЕС беше добро за България и гарантира всички параметри, за които България настояваше в рамките на бъдещите преговори. Сега трябва да следим за стриктното изпълнение на тези условия и да инвестираме повече в подобряването на двустранните отношения.

Колкото до войната в Украйна - президентът Путин започна кървава авантюра, която ще струва скъпо на Руската федерация. Никой няма да признае резултатите от бутафорните референдуми, санкциите и международната изолация на Русия ще се задълбочават, руската икономика ще изостава все повече,  украинската страна ще става все по-мотивирана и добре въоръжена. За съжаление, няма изглед войната да приключи скоро. Това се отразява на икономиката по цял свят, включително и на българската. Всички ще трябва да преориентираме търговските си взаимоотношения и веригите за доставка. ГЕРБ-СДС стои на ясна и много добре разпознаваема позиция, бранейки принципите, върху които са стъпили международните норми и правото на всяка страна да избира геополитическата си съдба и съюзите, в които да членува. Следващият Нюрнбергски процес ще се фокусира върху безумците, които взеха решението да започнат непровокирана война, в която загинаха вече по варварски начин прекалено много невинни хора. Ядреният шантаж също няма да остане без последствия.

- Всички социологически изследвания до момента дават първо място на ГЕРБ-СДС, но очертават и необходимостта от коалиционен кабинет. Оптимист ли сте, че такъв е възможен на фона на серията от разделителни линии, които поставят повечето партии в предизборната кампания?
- Българските граждани имаха възможност в продължение на близо две години да направят сравнение между управленията на ГЕРБ и капацитета на нашите опоненти. Също така хората успяха да прозрат и през плътната завеса на клеветите и пропагандата, която се лееше срещу нас преди месеци. Видяха фалша, разпознаха лъжите. Преднината ни в социологическите проучвания е напълно логична и се надявам да стане електорален факт на 2-ри октомври. За целта ще призова гражданите да ни подкрепят с номер 24 в неделя.

Колкото до потенциалните коалиции - ще си призная, че в момента изобщо не мисля за тях. Интересуват ме само българските граждани и техните проблеми. А когато народът се произнесе на изборите, тогава ние както винаги ще подходим отговорно, според процедурите и правилата на демокрацията и се надяваме, че и другите партии ще имат подобно отношение към държавността. Тогава усилията да се състави правителство трябва да дадат резултат.

Следете Trud News вече и в Telegram
Избори 2023. Платено съдържание. Купуването и продаването на гласове е престъпление.

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони