Данъчен консулт на "Труд": Данъчен кредит за служебна кола на лизинг

В много фирми използват служебните автомобили, взети на лизинг, и за лични нужди на собственика или служителите. Затова в рубриката на „Труд” „Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за ползване на данъчен кредит по Закона за ДДС в тези случаи.

Дружество, регистрирано по ДДС, придобива автомобил чрез финансов лизинг с опция за прехвърляне на правото на собственост върху автомобила при приключване на лизинга. Тъй като автомобилът ще се ползва и за лични нужди, дружеството ще приложи чл.215а, ал.2, т.2 от ЗКПО. Поставен е въпросът може ли при първоначалната вноска и месечните вноски по финансовия лизинг да се ползва данъчен кредит по Закона за ДДС в съотношение 50/50?

I Право на данъчен кредит

Според чл.6, ал.2, т.3, изр. второ от Закона за ДДС, за доставка на стока за целите на този закон се смята и фактическото предоставяне на стока по договор за лизинг, когато е уговорена само опция за прехвърляне на собствеността върху стоката и сборът от дължимите вноски по договора за лизинг, с изключение на лихвата по чл.46, ал.1, т.1, е идентичен с пазарната цена на стоката към датата на предоставянето.

Според чл.70, ал.1, т. 4 и т.5 от ЗДДС, правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, когато е придобит или внесен мотоциклет или лек автомобил и когато стоките или услугите са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на мотоциклети и леки автомобили, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали.

Съгласно чл.70, ал.2 от ЗДДС, ал.1, т. 4 и 5 не се прилагат, когато:

1. превозните средства по ал.1, т.4 се използват само за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба;

2. превозните средства по ал.1, т.4 са предназначени само за препродажба (търговски наличности);

3. стоките или услугите са предназначени само за препродажба (търговски наличности), включително след преработка;

4. стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т.1;

5. превозните средства по ал.1, т.4 и стоките или услугите по ал.1, т.5 се използват и за дейности, различни от посочените в т.1-4, в случаите, когато една или повече от изброените в т.1-4 дейности са основна дейност за лицето. В тези случаи правото на приспадане на данъчен кредит е налице от началото на месеца, следващ месеца, за който е изпълнено изискването за основна дейност.

Според §1, т.18а от ДР на ЗДДС „Основна дейност” по смисъла на чл.70, ал.2, т.5 е дейността на лицето, когато общата стойност на извършените от него доставки по една или повече от изброените в чл.70, ал.2, т.1-4 дейности представлява повече от 50% от общата стойност на всички изпълнени от лицето доставки през последните 12 месеца преди текущия, независимо дали са изтекли 12 месеца от регистрацията по този закон.

„Лек автомобил” по смисъла на §1, т.18 от ДР на ЗДДС е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице.

Предвид гореизложеното, право на данъчен кредит по ЗДДС възниква за придобиването на автомобил, който не е „лек автомобил” или за лек автомобил при изпълнение на условията на чл.70, ал.2 от закона.

II Определяне на ДДС за възстановяване

На основание чл.71б от ЗДДС за различни от недвижими имоти стоки, които са или биха били дълготрайни активи и които ще се използват едновременно, както за извършване на независима икономическа дейност, така и за лични нужди на собственика, на неговите работници и служители, или по-общо за цели, различни от независимата икономическа дейност, лицето има право на приспадане на данъчен кредит само за частта от начисления му данък, съответстваща на използването на актива за независима икономическа дейност, прилагайки чл.71а, ал.1-5 от ЗДДС.

Предвид чл.71а, ал.2 от ЗДДС, частта от начисления данък, съответстваща на използването на автомобила за независима икономическа дейност, се определя пропорционално на степента на използването му за независима икономическа дейност, като начисленият ДДС при придобиването се умножи по пропорцията на очакваното му използване за независима икономическа дейност спрямо общото му използване, изчислена до втория знак на десетичната запетая.

По силата на чл.71а, ал.4 от ЗДДС пропорцията се определя чрез прилагането на критерий за разпределяне, който гарантира максимално точно изчисляване на данъка, съответстващ на използването на автомобила за независимата икономическа дейност. Според чл.61б от ППЗДДС критерий за разпределяне е всеки разумен времеви или количествен критерий или комбинация от двата, който отчита степента на използване за независима икономическа дейност, съобразно спецификата на съответната стока.

По темата има и указание Изх. №20-00-15/22.01.2016 г. на изпълнителния директор на НАП.

В точка 1.3.4. „Документация” от указанието има насоки за необходимата документация, която лицата следва да притежават за определяне на пропорцията, като например поддържане на дневни или седмични отчети за изминато разстояние и маршрути или продължителност на ползването, пътни листове, разходо-оправдателни документи за използвано гориво и др.

Относно придобиването на автомобил в ЗДДС не е предвиден ред за прилагане на пропорция 50/50, каквато има в чл.215а, ал.2, т.2 от ЗКПО.

III Eжегодни корекции на ползван данъчен кредит

Според чл.79а, ал.1от ЗДДС за стоки, които са или биха били дълготрайни активи, за всяка от годините, следващи годината на упражняване на право на данъчен кредит, през която настъпи изменение в използването на стоката за доставки, за които е налице право на приспадане на данъчен кредит, размерът на ползвания данъчен кредит се коригира, когато е по-голям или по-малък от този, на който регистрираното лице би имало право на приспадане, ако придобиваше стоката в годината на настъпване на изменението.

Разпоредбата се прилага независимо дали при производството, придобиването или вноса на стоката, е приспаднат данъчен кредит изцяло, частично или пропорционално на степента на използване за независима икономическа дейност, или не е приспаднат данъчен кредит. Корекцията се извършва по реда на чл.79а, ал.3, т.2, б.”г” от ЗДДС.

Ако не са изпълнени условията на чл.6, ал.2, т.3 от ЗДДС, придобиването на автомобил чрез лизинг с опция за прехвърляне на правото на собственост в края на срока на договора е доставка на услуга по смисъла на чл.9 от ЗДДС.

Когато стоката или услугата се използва за независима икономическа дейност и за лични нужди на собственика, на неговите работници и служители, или по-общо за цели, различни от независимата икономическа дейност, приложение намира чл.73б, т.1 от ЗДДС. Според него за стоки или услуги, които не са или не биха били дълготрайни активи, регистрирано лице може да упражни право на данъчен кредит за данъка, съответстващ на използването на стоката или услугата в рамките на независимата икономическа дейност за извършване на доставки, за които има право на приспадане на данъчен кредит, като определи с разумен метод този размер. Пропорцията следва да се определи по гореизложените правила.

Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество „Захаринова Нексиа” ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Данъчен консулт