Данъчен консулт на "Труд": Кога се плаща ДДС при покупка на подаръчни карти

Много търговци дават възможност на клиентите да купят подаръчни ваучери, които могат да предоставят за ползване от друг клиент. Затова в рубриката на “Труд” “Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за начисляване и плащане на ДДС в тези случаи.

Дружество се занимава с търговия на дребно на облекла и аксесоари и издава подаръчни карти (на стойност 20 лв., 50 лв. и др.). С тях клиентът може да купи стоки на стойност, равна на стойността на картата, или на по-ниска/по-висока стойност, като доплати в брой или с банкова карта. Възможно е клиентът Х да купи подаръчна карта, да я подари на клиент У, който да използва картата за покупка на стоки в търговски обект на дружеството. Поставени са следните въпроси:

1) Трябва ли подаръчната карта да се третира като ваучер за конкретна цел, след като не е ясно дали тя ще бъде използвана еднократно или многократно, каква точно стока ще бъде купена с нея, кога ще бъде използвана?

2) В кой момент трябва да се начис­ли ДДС - при покупка на подаръчната карта или при използването є?

3) Как трябва да се отрази във фискалното устройство покупката и използването на подаръчната карта?

I Данъчно третиране по Закона за ДДС

1. Нормативна уредба 

Понятието “ваучер” е дефинирано в т.88 от §1 на Допълнителните разпоредби (ДР) на Закона за ДДС, съгласно която ваучерът е инструмент, при който съществува задължение да бъде приет като заплащане или част от заплащане за предоставяне на стоки или услуги, и за който стоките или услугите, които ще се предоставят, или имената на лицата, които ще ги предоставят, са обозначени върху самия инструмент или в свързаната с него документация.

За целите на облагането с ДДС законът определя два вида ваучери:

1. ваучери за конкретна цел (ВКЦ) и

2. многоцелеви ваучери (МЦВ).

По смисъла на т.89 от §1 от ДР на ЗДДС “ваучер за конкретна цел” е ваучер, при който мястото на изпълнение на доставка на стоките или услугите, за които се отнася ваучерът, и дължимият ДДС за тези стоки или услуги могат да бъдат определени в момента на издаването на ваучера. “Многоцелеви ваучер” е ваучер, различен от ваучер за конкретна цел, съгласно т.90 от §1 от ДР на ЗДДС.

За да бъде един ваучер третиран като ваучер за конкретна цел, към момента на издаването му трябва да може да бъде определено мястото на изпълнение на доставката на стоки или услуги, за които се отнася, т. е. територията на страната, друга държава членка или трета страна, в която може да бъде предоставен ваучерът като заплащане или част от заплащане за получаването на тези стоки или услуги. Освен това към момента на издаването на ваучера трябва да може да бъде определен дължимият ДДС за доставките на стоки или услуги, които могат да бъдат получени при предоставянето му. Дължимият ДДС може да бъде определен, когато е известен характерът на доставката - облагаема или освободена, и ако доставката е облагаема - приложимата ставка на данъка за стоки или услуги, за които се отнася ваучерът.

2. Характеристика на ваучера “подаръчна карта”

Тъй като в конкретния случай дружеството притежава търговски обекти и приема подаръчните карти като заплащане или част от заплащане за предоставяне на стоки, подаръчните карти попадат в обхвата на понятието “ваучер” по смисъла на ЗДДС.

Доколкото в запитването няма информация за местонахождението на търговските обекти на дружеството и за прилаганата ставка на данъка (20%, 0% или е налице освободена доставка), са възможни следните хипотези:

1) В случай, че продажбите на стоки, които клиентите ще заплащат чрез подаръчна карта, са с място на изпълнение на територията на страната, извършват се в търговски обекти на дружеството на територията на страната, и приложимата за тях данъчна ставка е еднаква, то подаръчната карта се определя като ваучер за конкретна цел.

В момента на възмездното предоставяне на подаръчните карти на клиентите, когато същите се третират като ваучер за конкретна цел, е налице доставка съгласно чл.131а, ал.1 от ЗДДС и следва да се начисли ДДС по реда на чл.86 от същия закон.

Фактическото предоставяне на стоките от дружеството към лицето, предоставило подаръчната карта, която се третира като ваучер за конкретна цел, като заплащане или част от заплащане за получаването на тези стоки, не се смята за доставка съгласно чл.131а, ал.3 от ЗДДС.

2) В случай, че мястото на изпълнение на доставката и дължимият ДДС (приложимата данъчна ставка, характерът на доставката - облагаема или освободена) за заплащаните с подаръчната карта стоки не могат да бъдат определени при издаването на подаръчните карти, същите следва да се третират като многоцелеви ваучер.

В тези случаи при възмездното предоставяне на подаръчните карти от дружеството на клиентите не е налице доставка на стоките, за които се отнася картата, съгласно чл.131б, ал.1 от ЗДДС.

Фактическото предоставяне на стоките от дружеството към лицето, предоставило картата като заплащане или част от заплащане за получаването на тези стоки, е доставка на основание чл.131б, ал.2 от ЗДДС и същото следва да начисли ДДС по реда на чл.86 от ЗДДС.

II Ваучерите „подаръчна карта“ според Наредба №Н-18

1. Продажбата на ваучер “подаръчна карта”

На основание чл.118, ал.1 от ЗДДС всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон).

Съгласно чл.118, ал.3 от ЗДДС фискалният и системният бон са хартиени документи, регистриращи продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издадени от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип или от одобрена интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност. Това означава, че при извършване на продажба на ваучер “подаръчна карта”, издаден от дружеството в търговски обект, плащането на стойността на който е извършено по някой от начините, изброени в ал.3, същата следва да се регистрира и отчита чрез издаване на фискална касова бележка. Когато продажбата на подаръчна карта на клиент се третира като ваучер за конкретна цел, продажбата следва да намери отражение в съответната данъчна група, която отразява прилаганата данъчна ставка. Когато продажбата на подаръчна карта на клиент се третира като многоцелеви ваучер, продажбата следва да намери отражение в данъчна група “А”, която отразява продажби, за които не се начислява ДДС към момента на продажбата на многоцелевия ваучер.

2. Плащане на стоките чрез ваучер “подаръчна карта”

При извършване на фактическото предоставяне на стоките, стойността на които клиентите заплащат с ваучер “подаръчна карта”, продажбата следва да се регистрира и отчита с издаване на фискална касова бележка по общия ред на Наредба №Н-18. Фискалната касова бележка се издава за цялата стойност на продажбата, като сумата може да бъде платена изцяло или частично с ваучер и приключена с друг вид плащане (смесено плащане). За целите на отчетността плащанията с ваучер следва да се обособят като отделен вид плащане, при условие на проследимост на ваучера. При възприемане на такъв подход, в дневния финансов отчет на отделен ред ще се отпечата оборотът по тези плащания.

Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество “Захаринова Нексиа” ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Данъчен консулт