Данъчен консулт на "Труд": Облагане с ДДС при франчайз на фирмен магазин

Много фирми работят в търговски обекти по силата на договор за франчайз, като извършват еднородна дейност с дружество, което е използвало търговския обект преди тях. Затова в рубриката на “Труд” “Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за регистрация по ДДС в тези случаи.

Дружество, на основание договор за франчайз, има намерение да започне работа в търговски обект - фирмен магазин на производител на млечни продукти. Според договора за франчайз, дружеството е задължено да използва търговската марка и стоките на предходното дружество, което е извършвало дейност в магазина, което е франчайзодател и производител на продаваните стоки. Поставени са следните въпроси:

1. За дружеството ще възникне ли задължение за регистрация по ЗДДС съгласно чл.96, ал.10 и ал.11 от ЗДДС, ако двете дружества (франчайзополучател и франчайзодател) не са свързани лица, а имат само договор за франчайз?

2. Кога дружеството трябва да се регистрира по ЗДДС - в 7 дневен срок от започване на дейността или при достигане на облагаем оборот от 50 000 лв. за период не по-дълъг от 12 месеца?

I Регистрация по ДДС

Съгласно чл. 96, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната, с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 7-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. Когато оборотът е достигнат за период не по-дълъг от два последователни месеца, включително текущия, лицето е длъжно да подаде заявлението в 7-дневен срок от датата, на която е достигнат оборотът.

Съгласно чл.96, ал.10 от ЗДДС при последователното извършване на еднородна дейност в един и същи търговски обект от две или повече свързани лица или лица, действащи съгласувано, в облагаемия оборот на всяко следващо лице се включва оборотът, реализиран в обекта от всички лица, извършвали последователно дейността в съответния обект преди него, за период, не по-дълъг от последните 12 последователни месеца, включително текущия месец, и се счита за оборот, реализиран от съответното лице през първия ден на започване на еднородната дейност в обекта от това лице. Дейността се приема, че е еднородна, когато е налице значителна идентичност по отношение на две или повече от следните характеристики: предлаганите стоки или услуги, ползваните активи, персонала, търговската марка/наименованието на обекта, доставчиците/клиентите.

Съгласно чл.96, ал.11 от ЗДДС не се приема, че е налице последователно извършване от две лица на еднородна дейност, ако е налице прекъсване на дейността за повече от един месец от датата на преустановяване на дейността от предходното лице и датата на започване на дейността от лицето, определящо оборота по реда на ал.10.

Правилата за регистрация по ЗДДС целят предотвратяване на констатирана практика за избягване на облагането с ДДС на стоки и услуги. Проявлението на тази практика обичайно е чрез формална смяна на субектите, извършващи една и съща дейност в един търговски обект, преди достигане на прага на оборота за задължителна регистрация по закона. Тези лица са юридически самостоятелни, но свързани под една или друга форма и действат съгласувано.

Видно е, че за възникване на задължението за регистрация при достигане на облагаемия оборот за задължителна регистрация по чл.96, ал.1 от ЗДДС в специфичната хипотеза на чл.96, ал.10 от ЗДДС, се предвижда сложен фактически състав, който изисква едновременното наличие на специфични характеристики относно лицата, характера и мястото на извършваната дейност, както и относно времевите характеристики на дейността, а именно последователното и непрекъснато извършване на еднородна дейност в един и същи търговски обект от две или повече лица, действащи съгласувано.

За да се приложи чл.96, ал.10 от ЗДДС, следва да са налице едновременно всички условия, предвидени в разпоредбата, както и да не е налице прекъсване на дейността в съответния търговски обект.
Видно от нормата на чл.96, ал.10 от ЗДДС при сумирането на оборотите, реализирани в един и същи търговски обект, е без значение дали предходното/предходните лице/а е/са регистрирано/ни за целите на ЗДДС.

II В конкретния случай

От въпроса е ясно, че по силата на договор за франчайз, дружество - франчайзополучател ще осъществява търговска дейност (продажба на млечни продукти) от свое име и за своя сметка, като е задължено да използва търговската марка и стоките на предходното дружество, което е производител на стоките и е извършвало дейността в същия търговски обект. Следователно дейността, която е извършвана от предходното дружество и която ще се извършва от дружеството - франчайзополучател, може да се определи като еднородна дейност, извършвана в един и същи търговски обект - налице е значителна идентичност по отношение на предлаганите стоки, доставчика, търговската марка/наименованието на обекта, ползваните активи.

От въпроса не става ясно дали ще е налице прекъсване на дейността за повече от един месец от датата на преустановяване на дейността от предходното лице и датата на започване на дейността от лицето, определящо оборота по реда на ал.10 на чл.96 от ЗДДС. Ако в случая не е налице прекъсване на еднородната дейност за повече от месец, за прилагането на на чл.96, ал.10 от ЗДДС следва да се установи дали предшестващото лице - франчайзодател и следващото лице - франчайзополучател са свързани лица или лица, действащи съгласувано.

В §1, т.93 от ДР на ЗДДС е дефинирано понятието “лица, действащи съгласувано” по смисъла на чл.96, ал.10 от ЗДДС: това са лица, в управлението, контрола и/или капитала на които участват свързани по §1, т.3, букви “а”, “б”, “в” и “л” от ДР на ДОПК лица, или лица, от взаимоотношенията между които или между всяко от тях и трето лице според съществуващата между тях икономическа, организационна, семейна или друга обвързаност/свързаност може да се направи извод, че действат съгласувано и между тях могат да се уговарят условия, различни от обичайните.

По смисъла на §1, т.3, б. “а”, “б”, “в” и “л” от ДР на ДОПК свързани лица са:

“а) съпрузите, роднините по права линия, по съребрена - до трета степен включително; и роднините по сватовство - до втора степен включително, а за целите на чл.123, ал.1, т.2 - когато са включени в общо домакинство;

б) работодател и работник;

в) съдружниците;...

л) лицата, едното от които е направило дарение на другото;”

Условието за свързаност следва да е налице към момента на замяната на лицата при последователно извършване на еднородна дейност, а не да се породи във връзка с тази замяна или след нея, каквото действие може да породи договорът за франчайз, сключен тях. Ако двете дружества франчаизополучател и франчайзодател не са свързани лица или лица, действащи съгласувано, и при условие, че дружествата не се намират в хипотеза за опит за избягване на регистрация, съответно на облагане с ДДС на доставките на стоки и/или услуги чрез формален договор за франчайз, разпоредбата на чл.96, ал.10 не следва да се прилага.

Ако не е налице хипотезата на чл.96, ал.10 от ЗДДС, задължение за регистрация по реда на чл.96, ал.1 от ЗДДС, ще възникне в случай, че дружеството - франчайзополучател, реализира облагаем оборот от 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от 12 последователни месеца, съответно за период не по-дълъг от два последователни месеца, включително текущия.

Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество “Захаринова Нексиа” ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Данъчен консулт