Два лагера в ЕС за COVID-паспортите

Европейският съвет не приключи с единодушие по въпроса за COVID-паспортите, но повечето държави са съгласни, че такива сертификати ще се необходими.

Няма единодушие за сертификата за ваксинирани

Атина и Виена настояват за тях

Техническата подготовка ще отнеме поне три месеца

Европейският съвет не успя да постигне единодушие по въпроса за въвеждането на COVID-паспорти, които да подпомогнат за възстановяването на пътуванията и туризма в ЕС, предаде Би Би Си.

Идеята е паспортите да съдържат информация дали въпросният човек е ваксиниран, прекарал COVID-19 или е тестван за коронавируса. Целта е притежателите на подобни сертификати да могат да пътуват свободно из ЕС.

Твърди привърженици на COVID-паспортите са Гърция и Австрия. Други държави обаче за момента не дават съгласието си. Франция и Германия смятат, че въвеждането на подобен документ е прибързано, защото към момента няма потвърдени медицински данни, че човек с поставена ваксина не е преносител на заразата.

Освен това Париж и Берлин посочват, че паспортите биха били дискриминационни към определени групи хора, например младите, които няма да могат да се ваксинират скоро, тъй като според медицинските планове трябва да изчакат приоритетните групи да бъдат имунизирани. Така, дори и да са съгласни да се ваксинират, младите няма да могат да пътуват свободно само заради липсата на сертификат. Към момента едва около 8% от пълнолетните граждани на ЕС са ваксинирани.

На заседанието на Европейския съвет късно в четвъртък канцлерката Ангела Меркел каза, че за създаването и въвеждането на техническата основа на такива паспорти, която да се използва по границите и в националните здравни системи, ще са нужни около три месеца. Меркел обаче посочи, че повечето държави са се съгласили, че “цифровите ваксинационни сертификати” ще са необходими.

А австрийският канцлер Себастиан Курц заяви, че зад паспортите се формира “широк европейски фронт на подкрепа” и изброи съгласните държави, сред които и България.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа