Двойник на Сталин спасява живота му в опасни ситуации

Жива мишена

Едва на 88 години Феликс Дадаев признава за тайната си служба

Замества Вожда по време на митинги и срещи

Йосиф Висарионович Сталин е един от най-могъщите хора на всички времена, от който гражданите или се страхуват, или обожават. Неговото име е синоним на диктатура. Сталин означава човек от стомана. Вождът на народите обаче е измъчван от параноя и страх за собствения си живот, което налага често да използва „двойници“. Заместват го в случай на потенциална опасност или при по-важна работа от приеми и срещи, на които изпраща своите „клонинги“.

Това са хората, които трябва да приличат на Сталин като яйце на яйце. Има две потвърдени резервни копия, за които се знае, че са заменяли великия диктатор. Години наред те преминават обучения, за да се държат и говорят като него и трябва да изглеждат еднакво - от косата до мустаците. Първият „двойник“ е Рашид и е привлечен от КГБ.

Той прекарва две години в обучение с актьор, който играе Сталин в пропагандни филми. Рашид се появява на публични места, когато диктаторът има „по-важна работа“. Твърди, че в дачата на диктатора край Москва живеят още „двойници“. След смъртта на Сталин той се премества в малък и изолиран град и си обръсва мустаците. С напредването на възрастта губи косата си, но все пак прилича на Сталин. Умира през 1991 г.

Акробат и жонгльор

Вторият потвърден двойник е Феликс Дадаев, който разказва историята си публично през 2008 г., след като получава разрешение от руското правителство. Никой не е чувал за него дотогава. Той е акробат и жонгльор, преди да бъде обявен за мъртъв от военни наранявания и откаран в Москва. Сталин лично го моли да го замества в опасни ситуации и с времето Дадаев става негов любимец, макар че между тях има 40-годишна разлика.

Феликс Дадаев де факто е отвлечен, след като е ранен през Втората световна война като 20-годишен и отведен в Москва за две годишно обучение. Съобщава се, че е толкова добър, че дори най-близките му сътрудници не могат да открият разликата. Предполага се, че на много публични събития лидерът е заменен от хора като него, които буквално се превръщат в живи мишени в случай на опит за убийство.

Необходимостта да се ползват „клонинги“ се появява след разкриването на заговор, въображаем или реален - трудно е да се каже. Въпреки съмненията на много историци относно достоверността на тази информация, очевидци твърдят, че дубликати наистина е имало.

Дадаев се готви няколко месеца. Той подписва споразумение за неразкриване на информация, забранено му е да общува с близките си. Двойникът се обучава в дачата на Сталин и той лично следи подготовката му. Артистът обаче признава, че това са спекулации на журналисти. Той категорично отрича да е имал лични срещи с лидера в дачата, с него работят само служители на НКВД.

Разсейващи пътувания

Сталин панически се страхува от заговори и покушения, затова всичките му пътувания и официални посещения са планирани по следния начин: близо до главния вход го среща кола, в която седи двойник, а истинският Сталин в същото време излиза и се отправя в друга посока. Феликс Дадаев твърди, че е участвал в много такива разсейващи пътувания. Той също така заменя Сталин на фестивали, срещи и паради. Актьорът твърди, че именно той стои на мавзолея по време на парада за Деня на физкултурника и поздравява минувачите. По-късно Дадаев участва в кинохрониката вместо Сталин, чете доклади и дори разговаря с различни делегации.

През 1996 г. става известно, че не Сталин всъщност участва в киножурналите, а Феликс Дадаев. Преоблечен като лидер, той чете доклади и участва в митинги и различни културни събития. Тайната му работа започва през 1942 г., когато е ранен и семейството му организира дори погребение. Той е смятан за мъртъв и по това време специалните служби, забелязали приликата му с лидера, го вербуват и го подготвят за специална мисия. Основният проблем е, че младият човек трябва да изобрази 60-годишния Сталин. Затова той е гримиран, научен е да копира изражението на лицето, поведението, походката, гласа. „Имах съвпадения с него във височината, гласа и носа. И изглеждах много по-възрастен от годините си, защото съзрях рано”, обяснява Дадаев. За по-добро сходство, актьорът трябва да наддаде 11 кг.

С грим на лицето, облечен точно като диктатора, Дадаев ходи на срещи из цяла Русия. Той дори пътува до известната конференция в Ялта, но това е само за медиите. Сталин идва там тайно. В изявленията си от 2008 г. Дадаев казва, че единствената разлика между тях е в ушите, двойникът има по-малки уши от диктатора. Другата разлика е в гласа, но мнозина дори не знаят как звучи Сталин, защото няма широко медийно отразяване. Дадаев пази тайната за това кой е и какъв е, докато не навършва 88 години, защото се страхува за живота си. Твърди, че дори се страхува от духа на Сталин.

Феликс Дадаев се гордее с приликата с диктатора.

Когато историята му става публична, КГБ я потвърждава. Дадаев дава няколко интервюта и пише автобиография. Твърди, че всички четири „двойници“ са били заедно и че, въпреки че е бил почти отвлечен от тайната полиция, много се гордее с приликата си с диктатора.

Въпреки доста подробната информация за тайната му мисия, Феликс Дадаев и спомените му не вдъхват доверие на някои учени. Юрий Жуков, доктор на историческите науки и водещ изследовател в Института за руска история на РАН, заявява: „Пълни глупости! Сталин нямаше никакви двойници, защото нямаше нужда от тях. Защо? Е, ако той се появява в най-добрия случай веднъж годишно за няколко минути, защо са му двойници? Това са измислици от последните години."

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл