Двойно злато за България от европейско в Италия

Българският отбор след триумфа и спечелените два златни медала в Италия.

Поредни успехи за страната ни в мъшинга

Ивайло Петров и Златка Христова станаха шампиони с родословните си сибирски хъскита Ози и Ариел

Следващият уикенд ще има състезание и край София

Две нови европейски титли за България спечелиха момичетата и момчетата от Спортен клуб „Следдог спорт Бъгария“ на Европейското първенство за родословни впрегатни кучета. Тази година шампионатът се проведе в Гропело Кайроли, Италия, а нашият отбор успя да се пребори за златни медали. Те са заслуга на Ивайло Петров и Златка Христова, които оставиха сърце и душа на трасето, заедно с хъскита си Ози и Ариел.

Ивайло и Ози – европейските шампиони на средна дистанция колело с едно куче – мъже.

Това е поредна година, в която страната ни става все по-видима на форум от такъв ранг, който се организира от Международната федерация по спорт с впрегатни кучета (FISTC) със седалище във Франция. След първия медал за България от 2016 г., когато хъскито Трули носи първото отличие в историята на страната ни в тези спортове и става вицеевропейски шампион с Лилия Ангелова, последователно отборите ни успяват да завоюват още и още медали (виж таблицата).

През 2017 г. пак в Италия – сребърен медал грабва и Ивелин Тодоров с мъжкаря Вук, след това през 2019 г. в Унгария – един сребърен и два бронзови са заслуга отново на Ивайло с Хайди, както и на Вероника Ангелова с Трули и Данаил Иванов с Айрън. 
Първият злато за страната ни обаче идва миналата година, когато завоюваме първата европейска титла – в Германия Данаил Иванов и хъскито Айрън се качват на най-високото стъпало и българският химн звучи над всички. Сега, година по-късно, постижението им е надградено с двойния успех на Ивайло и Златка.

Ивайло и синът му Александър на почетната стълбичка при награждаването. 

Пред „Труд NEWS” шампионите ни разказват за трудния път до медалите и за положения труд. Категорични са, че на първо място трябва да се доверяваш и да разчиташ на кучето си – завет, който оставят още древните водачи на впрегатни северни кучета далеч на Север.

Златка и Ариел – европейските шампиони на средна дистанция колело с едно куче – жени.

Това, което днес имаме честта да практикуваме, бегло се приближава до подвига на кучетата като Того и Балто, които спасяват град Ноум от дифтерит през януари 1925 г., разкриват българските мъшъри. Всъщност те се отдават на спорта с впрегатни кучета, за да се опитат да дадат на своите любимци това, за което са родени – да бягат рамо до рамо с човека по диви трасета. Състезанията, отличията, хъсът за победа идват след това. 

Алекс и Хайди (виж историята за изчезването й в карето) – четвърто място при най-малките участници.

„Не може да се опише колко силна връзка се изгражда между водача – мъшъра, и кучето му, докато се състезават заедно. Да виждаш, че твоят любимец е роден да тича и да му дадеш тази възможност, е неописуемо. Превръщате се в отбор, мотивирате се взаимо и ставате все по-добри“, разкриват ни на част от тайните в тези спортове от клуб „Следдог спорт България“.

Дани и Айрън – четвърто място на средна дистанция колело с едно куче – мъже.

В представителния отбор на България тази година бяха още европейският шампион от Германия (2021) Данаил Иванов, който се класира четвърти, както и младата надежда Александър Петров, синът на Ивайло, който също завоюва четвъртото място при най-малките участници.

Още следващия уикенд – на 10 и 11 декември, край софийското село Балша, ще има събитие, на което всеки ще може да се докосне до мъшинга и да види на живо шампионите ни в действие. 

Снимки CLUB ITALIANO SLEDDOG и „Следдог спорт България“

Медали на България от европейски първенства на FISTC

2016 г. Австрия сребърен медал в категория „Байкджоринг мидъл дистанс“ жени

2017 г. Италия сребърен медал в категория „Байкджоринг мидъл дистанс“ мъже

2019 г. Унгария сребърен медал в категория „Байкджоринг мидъл дистанс“ мъже

бронзов медал в категория „Байкджоринг мидъл дистанс“ мъже

бронзов медал в категория „Скутер“ жени

2021 г. Германия златен медал в категория „Байкджоринг мидъл дистанс“ мъже

2022 г. Италия златен медал в категория „Байкджоринг мидъл дистанс“ мъже

златен медал в категория „Байкджоринг мидъл дистанс“ жени

Под шапката на FISTC

Какво е шампионат за впрегатни северни породи

Всяка година има много състезания, които се организират за спорт с впрегатни кучета, но едно от най-елитните е Европейското  първенство, което е под шапката на  Международната федерация за впрегатни кучета (FISTC).  Държавите-членки на организацията изпращат своите представители, които се състезават в различни категории по техен избор и подбор. От колички с впрягове до тичане с куче -  възможностите са много. 

Надпреварата продължава 3 дни и събира най-добрите мъшери (б. а. водач на впрягове) от Стария континент, които имат доказано родословни кучета от пета породна група. 

На първо място всички кучета от допусканите породи сибирско хъски, самоед, маламут, гренландско куче, канадско ескимоско куче и якутска лайка трябва да притежават валидни, международно признати родословия.

Освен това всеки четириног състезател подлежи на щателна ветеринарна проверка, която да удостовери, че кучето е здраво и може да измине определеното трасе в три поредни дни. Водачите на кучета - мъшърите, също спазват строги, разписани от FISTC, правила, които поставят на първо място безопасността на състезателите. 

Как се отглежда шампион с четири лапи

Кучетата, които участват в състезания на сняг и на сухи терени, са истински атлети, разказват ни стопаните им.

Подготовката им започва от ранна възраст, когато се учат на команди, но започват да се състезават, едва когато израснат и се оформят напълно физически. По преценка на водача, който в голяма част от случаите е и собственикът на кучето, се избира дали двамата ще тичат, ще карат колело, ще карат скутер (голяма тротинетка) или пък дори количка с впряг (еквивалент на шейна), а когато има сняг – шейна или ски. 

Подготовката е процес, който отнема изключително много търпение и време, в което се провеждат тренировки и постепенно се влиза във форма. Водещ и най-важен принцип е кучето да е щастливо, мотивирано и с удоволствие да се включва в заниманията. А на първо място е неговото здраве. 

Кучета състезатели могат да бъдат представители на различни породи, така че всеки горд собственик на най-добрия приятел на човека може да направи първи стъпки в мъшинг спортовете и да разбере дали иска да продължи. Разбира се, освен за състезания, заниманията могат да бъдат и за хора, които обичат спорта и ще открият ново и зареждащо хоби, което да споделят с любимците си.

Една от най-добрите страни на тези занимания е фактът, че куче и човек стават щастлив отбор, независимо дали се изявяват на международни състезания или просто спортуват за здраве. 

Когато обаче става дума за професионално ниво, нещата стават доста по-различни. Там вече се прави подбор на определени породи, от точните развъдници и с нужните качества. Грижата е 100%, като се поднася само най-добрата храна, пълноценна почивка, както и много, много любов, издават мъшърите ни.

Семейството моли за всякаква информация, дава огромно възнаграждение на този, който я открие

Изчезна Хайди – кучето на медалиста Ивайло Петров

Историята й е споделена над 3300 пъти само за два дни, но следа няма

Хайди е 5-годишна, изключително дружелюбна, с оранжева каишка. Очите й не са сини, а кафяви. Семейството й моли, който я забележи, да се опита да задържи и да се обади на телефон 0877 666 566.

Минаха няколко дни без следа от сибирското хъски Хайди. Кучето е на най-новия ни европейския ни шампион в спортовете с впрегатни кучета Ивайло Петров. На път за България от Европейското първенство за родословни впрегатни кучета в Италия, Хайди изчезва някъде между София и Плевен. Случаят е от вторник през нощта, като оттогава само за два дни във фейсбук историята и сигналът, че кучето си търси бяха споделени над 3000 пъти и цифрата се увеличаваше.

Всъщност малко след като Ивайло и семейството му се прибират в родния Плевен след дългото пътуване към дома от Италия, Ивайло слиза и проверява специалното ремарке, в което се возят кучетата му. Оказва се, че мястото на Хайди е празно и от нея няма и следа.

В България Ивайло спира само веднъж – в София, в "Люлин". След това, когато стига в Плевен, кучето вече го няма. Следите му се губят от тръгването от столицата до пристигането в Плевен.

Хайди е 5-годишна, изключително дружелюбна, с оранжева каишка. Очите й не са сини, а кафяви. Проверени са единичните сигнали, които се подават досега, но без резултат. Кучето не е засечено и от „Екоравновесие“, и от природозащитните организации.

Семейството на Хайди моли, който я забележи сама или с човек, който я води, да се опита да я спре и да се обади на телефон 0877 666 566. Предлага се огромно възнаграждение - четирицифрена сума.

Хайди има и чип, който може да бъде разчетен при всеки ветеринар и така ще излязат данните на собственика й - Ивайло.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България