Деветте живота на Юрий Гагарин

Едва наскоро стана известно, че по време на предстартовата подготовка и полета на Юрий Гагарин е имало девет аварийни и извънредни ситуации.

Биографите отдавна са изследвали живота му под микроскоп и все още в него има страници, за които малко хора знаят

90 години от рождението на първия космонавт

Този човек беше предопределен да влезе в историята като първият завоевател на околоземната орбита. Точно преди 90 години, на 9 март 1934 г., в село Клушино, Гжатски район, Западна област на РСФСР, е роден Юрий Гагарин, офицер, космонавт, световна знаменитост. Биографите отдавна са изследвали живота му под микроскоп и все още в него има страници, за които малко хора знаят.

Поредица от инциденти

Едва наскоро стана известно, че по време на предстартовата подготовка и полета на Юрий Гагарин е имало девет аварийни и извънредни ситуации. Първият проблем беше открит на земята, няколко часа преди изстрелването. По това време астронавтът вече беше седнал в кабината и люкът беше затворен. Сензорите обаче показаха, че капсулата не е запечатана и излитането е сигурна смърт. Капакът беше бързо отворен и запечатан отново.

Втората аварийна ситуация се случи малко след излитането - връзката с Кедр (радио позивната на Гагарин) беше напълно загубена. Само приглушено хриптене се чуваше от високоговорителите в контрола на мисията. По-късно беше установено, че виновникът е смущението, причинено от огромната скорост на ракетата, пробиваща атмосферата. Но всички на земята бяха наистина уплашени.

„Не знам как изглеждах в този момент, но Сергей Королев, който стоеше до мен, беше много притеснен“, пише в дневника си Николай Каманин, помощник на главнокомандващия на ВВС по космоса. „Когато взе микрофона, ръцете му трепереха, гласът му се чупеше, лицето му беше изкривено и променено до неузнаваемост. Всички въздъхнаха с облекчение, когато ни съобщиха, че комуникацията с астронавта е възстановена и че космически кораб е влязъл в орбита."

Проблемите не свършиха дотук - Восток-1 се озова на грешното място. В резултат на повреда на един от инструментите корабът навлезе в извънпроектна орбита с апогей с 40 километра по-висок от планирания. Ако спирачната система за задвижване (TPU) не беше работила, Гагарин щеше да прекара 15-20 дни в космоса и едва ли щеше да оцелее - запасите от храна, вода и кислород в капсулата стигаха само за десет дни. Поради загубата на гориво орбиталната скорост на кораба е намалена със 132 метра в секунда - вместо изчислените 136. Това означава, че астронавтът няма да кацне в дадената зона.

Следващата аварийна ситуация се случи с модула за спускане, който се отдели от приборния отсек само десет минути след разчетното време - на височина около 110 километра, когато се задействаха термичните сензори на резервната система за разделяне. И тогава астронавтът докладва на земята: „Горя“.В прозорците пламтяха пламъци и той помисли, че на борда има пожар. Въпреки това ситуацията беше нормална, корабът беше спасен от топлоизолация по време на спускане. Но Юрий Гагарин очевидно не е очаквал такива „специални ефекти“.

След като се катапултира от капсулата на височина от седем хиляди метра, астронавтът трябваше да отвори два парашутни капака - основния и резервния. Резервната гума обаче висеше като парцал и не се напомпа веднага. Малко по-късно Гагарин полетя в облака, куполът се напълни с въздух и по-нататъшното спускане продължи както обикновено. Въпреки това, веднага след кацането, офицерът не можа да отвори клапана за дълго време, позволявайки на атмосферния въздух да влезе в запечатания костюм. Отне му шест минути. Това е последната авария на Восток-1.

А предпоследният, съвсем вероятно, спаси живота на Гагарин. По време на спускането той не можеше да управлява парашутите, тъй като летеше с лице към вятъра. Отнесе го право във Волга. Ситуацията е спасена от подреждането на преносим авариен запас, прикрепен към скафандъра с дълга ремък. По някаква неизвестна причина той се отлепи и астронавтът моментално отслабна с 30 килограма. Това забави спускането и Гагарин беше отнесен по-далеч от реката.

Неуспешно интервю

Летейки в орбита над земните континенти на 12 април 1961 г., Гагарин едва ли можеше да си представи, че през следващите три години ще посети пет от тях. Експедицията „Восток-1“ приключи и започна най-голямата, както сега биха се изразили, „PR кампания“ на Съветския съюз. Ръководството на страната искаше да извлече максимални политически дивиденти от следващата победа в космическата надпревара и подготви международното „турне“ на първия космонавт особено внимателно.

Още на 26 април 1961 г. Президиумът на ЦК на КПСС издава резолюция „За мерките за по-нататъшно отбелязване и популяризиране на първия полет на съветски човек в космоса“. Задграничните пътувания на Юрий Гагарин са планирани съвместно от Министерството на отбраната, КГБ и Министерството на външните работи. Само през пролетта и лятото на 1961 г. космонавтът посещава Чехословакия, България, Финландия, Великобритания, Полша, Куба, Бразилия, Канада и Унгария и само за три години обикаля над 20 страни. Кулминацията на програмата, както се вижда от наскоро разсекретените архиви на ЦК на КПСС, трябваше да бъде посещение в Съединените щати.

Но официален Вашингтон по очевидни причини не бързаше да покани съветския офицер на посещение. Първо, Студената война беше в разгара си. Второ, американците активно рекламираха собствения си астронавт номер 1 Алън Шепърд. Неговият полет на космическия кораб Mercury-Redstone-3 на 5 май 1961 г. откровено не достигна нивото на техническа сложност на мисията Vostok-1. Ракетата не успя да достигне орбита и полетът, продължил само 15 минути и 28 секунди, се проведе на суборбитални височини. Въпреки това американската преса възхвалява Шепърд по всякакъв начин и омаловажава значението на подвига на Гагарин. Не е най-добрият информационен фон за посещение на съветски космонавт.

Кремъл реши да тръгне по заобиколен път и започна да действа чрез обществени организации и лица. На призива се отзова Джеймс Хагърти, вицепрезидент на американската телевизионна компания ABC с 20-милионна аудитория. И той с ентусиазъм се зае да подготви интервю със съветския космонавт. Неуспешната среща между Хрушчов и Кенеди във Виена на 4 юни 1961 г., в разгара на Берлинската криза, обаче проваля тези планове. Историята на Гагарин за полета му в космоса никога не е показвана по американската телевизия.

Юрий Гагарин посещава САЩ само веднъж - през октомври 1963 г., транзит от Мексико за ГДР. След това той говори на 40-минутна пресконференция заедно с първата жена космонавт Валентина Терешкова.

Кутия с копчета

Въпреки това Съветският съюз перфектно „отстъпи“ срещу най-близкия съюзник на Съединените щати, Великобритания, където Гагарин беше почетен като техен национален герой от местните жители, работниците и самата кралица Елизабет II. Визитата беше широко отразена от световните медии и само затвърди статута на СССР като пионер в космоса. В същото време Лондон изобщо не искаше подобен ефект.

Директивата на министър-председателя на страната Харолд Макмилън, представляващ Консервативната партия, беше следната: да не се провеждат официални приеми в чест на съветския гост и да не му се привлича специално внимание. Само заместник-министърът на авиацията е изпратен да посрещне Гагарин и неговия антураж, които пристигат на Хийтроу на 11 юли 1961 г. Британците обаче решиха друго.

Още на изхода от летището тълпа чакаше делегацията, скандираща името на първия завоевател на космоса. Според плана съветската мисия отива в Манчестър, където се намира седалището на леярския съюз. Местното кметство издигна червено знаме в чест на Гагарин. Химнът на СССР беше изпълнен от военен оркестър, а десетки хиляди британци се събраха да слушат речта на космонавта на митинга.

Забавен факт: именно след посещението си в Англия Гагарин, според писателя и критик Лев Данилкин, е придобил навика винаги да носи кутия с резервни копчета, които да зашива на униформата си след всяка среща с фенове. Благодарните земляни се опитаха не само да докоснат, прегърнат или целунат идола, но и да откъснат нещо като сувенир. Най-често попадали на копчета.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения