Делян Добрев пред "Труд": Всеки българин може да печели от енергетиката

Делян Добрев, водач на листата на ГЕРБ/СДС за 29 МИР-Хасково, пред „Труд“:

-Енергетика с главно "Е" – така определихте основната тема за следващите две десетилетия, господин Добрев. Къде е балансът между зелената енергия и въглищните ТЕЦ-ове?

-Не бих казал, че има или може да се търси баланс. По-скоро може да се каже, че зелената енергия и авангардните технологиите за съхранение на електроенергия са бъдещето, докато въглищните ТЕЦ са миналото. Енергетиката, такава каквато я познаваме, ще спре да съществува в следващото десетилетие. Най-вероятно няма да има работещи въглищни централи в развитите страни, работата на АЕЦ ще е под силен ценови натиск в определени часове, дни и сезони от излишък на зелена енергия, големите конвенционални централи на 20 век обособени в определени географски региони ще бъдат заменени от малки, децентрализирани ВЕИ и/или газови инсталации в рамките на или в близост до населените места, ще се изградят в началото пилотни, а впоследствие и комерсиални проекти за съхранение на електроенергия и т.н. Очакват ни вълнуващи десетилетия в сектор енергетика.

Трябва революционна промяна в законодателството за инвеститорите

-Защо т.нар. „Зелен план“ се противопоставя на ядрената > енергетика? Проектът АЕЦ Белене стои все повече в бъдеще неопределено време, а в същото време в Турция строят нови блокове, в Унгария се обявява старт на строителство на АЕЦ „Пакш-2“.

-Европейските правила не забраняват и дори не ограничават изграждането на АЕЦ. Трудността при тези проекти е, че те струват десетки милиарди евро, изграждат се за десетилетия и няма как да бъде гарантиран пазарния риск от такива проекти. Централите за които вие говорите, а и всички останали централи които се изграждат в света в момента са гарантирани по един или друг начин от националните правителства и бюджети.Причината за това е, че енергетиката в момента се развива твърде бързо. Какво е решение ако се окаже, че в рамките на необходимите 10 години за изграждане на един АЕЦ технологиите са толкова напреднали, че той би губил пари от първият произведен мегаватчас електроенергия?! Всъщност най-голямата заплаха пред бъдещото развитие на АЕЦ не е зелената енергия, а технологиите за съхранение на електроенергия. Зелената енергия сама по себе си не може да замени АЕЦ, тъй като произвежданата от тези технологии електроенергия е непостоянна - когато грее слънце, духа вятър или вали дъжд... Ако обаче съществуват ефективни технологии за съхранение на електроенергия, все по-евтината зелена енергия ще се съхранява и ще конкурира ценово произведената от АЕЦ. Ако обърнахте внимание, говоря за технологии за съхранение, а не за централи или батерии, защото посредством умните мрежи например, всеки едни от нас, който притежава електромобил (след 10 години това вероятно ще сме почти всички) може или ще участва в съхранението на електроенергия.

 -Как е възможно това?

-При наличието на т.н. смарт грид, когато включим автомобила ни да се зарежда в контакта, ние можем да позволим (срещу заплащане, разбира се) мрежовият оператор да зарежда и разрежда нашата батерия на автомобила и по този начин да съхранява или използва съхранената електроенергия.

-Обикновеният човек ще печели от енергетиката?

-Точно така. Всъщност, обикновеният човек в България може да печели и сега. Съгласно закона за ВЕИ, всички инсталации до 30кв инсталирана мощност имат преференциална цена. В момента тази цена за фотоволтаиците е около 200 лева за мегаватчас. Тоест всеки в България може да си направи малка централа от 30 кв и да получава гарантиран приход от нея в следващите 15 години. Инвестицията в такава централа на покрива или в двора на имота е около 35 - 40 000 лева. Гарантирания приход за 1 година е около 8 000 лева и то фиксиран в продължение на 15 години. Защо всяко семейство в България да няма по една централа от която да печели пари? Енергетиката на бъдещето ще е на милиони просюмърс (от prosumers – producers/consumers, потребител, който произвежда, б.р.).

 -В експертизата си вие винаги сте бил далеч от популизма – признават го и опонентите ви от БСП, но защо се поддадохте на политическия натиск и депозирахте оставката си като депутат в 44-ия парламент?

-Психически не издържах на клеветническата кампания на Елена Йончева. Осъдих я и успях да защитя името си. Не съжалявам, че подадох оставка.

 -С какво започвате в след 4 април, кои са първите теми, които ще поставите в пленарна зала?

-В тези 2 години извън парламента успях да се срещна с много инвеститори и разбрах проблемите с които се сблъскват. С някои от тях се сблъсках и самият аз. Например, разбрах от първа ръка защо сме на последно място в Европа по присъединяване към електроразпределителната мрежа. В България това отнема месеци, купища бумащина и хиляди левове разходи, докато в нормалните държави отнема дни и е почти безплатно. По този въпрос законодателството трябва да претърпи революционна промяна!

 -Готов ли сте да се поемете министерството на енергетиката?

-Тази тема не стои не дневен ред. Никога не ми е било фикс идея да бъда министър. Най-важното сега за мен е да спечелим изборите в моя избирателен район с максимален резултат. И ще го направим. А после ни чака много работа.

Делян Добрев е роден е на 14 май 1978 г. в Хасково. През 2002 г. се дипломира като икономист в Wesleyan University, Кънектикът, САЩ. Специализирал е в Лондонския университет по икономика и политически науки. Ключов експерт на ГЕРБ в областта на енергетиката. Водач на листата на ГЕРБ/СДС за Хасково.

Следете Trud News вече и в Telegram
Избори 2023. Платено съдържание. Купуването и продаването на гласове е престъпление.

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика