Демилитаризирана зона в Запорожие поиска ООН

Няма непосредствена заплаха за безопасността на Запорожката АЕЦ в резултат на обстрели или други военни действия, увери директорът на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси (на екрана), който също участва в заседанието на Съвета за сигурност на ООН.

МААЕ увери, че няма пряка опасност за АЕЦ-а

Руският посланик отхвърли идеята

Москва: Централата е граждански обект и го охраняваме

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за създаването на демилитаризирана зона в Запорожие заради опасенията от ядрена катастрофа поради продължаващите обстрели на Запорожката АЕЦ, предаде Ройтерс.

Апела си Гутериш отправи на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН, свикано по искане на Русия.

Москва завзе контрола над Запорожката АЕЦ - най-голямата в Европа, още през март, непосредствено след инвазията в Украйна на 24 февруари. През последните седмици зачестяват съобщенията за обстрели в близост до централата, които създават риск от авария. Русия вини украинските сили за атаките, докато Киев твърди, че те се извършват от силите на Москва, която превърнала АЕЦ-а във военна база, откъдето извършва нападения, и че я използва, за да упражнява ядрен шантаж спрямо целия свят.

Гутериш настоя за изтеглянето на военните и военната техника от района около централата и за гаранции, че те повече няма да бъдат разполагани там. Той призова Русия и Украйна да не вземат на прицел съоръжения в обекта или околния район.

“Обектът не трябва да бъде използван като част от каквато и да било военна операция. Точно обратното, наложително е постигането на спешно споразумение на техническо равнище за създаването на безопасен демилитаризиран периметър за гарантиране на сигурността на района”, каза още Гутериш.

САЩ подкрепиха призивите за демилитаризирана зона, но Русия изрази несъгласие. Руският посланик в ООН Василий Небензя заяви на извънредното заседание, че това не е опция, тъй като централата ще стане по-уязвима на провокации и терористични атаки.

“Призоваваме държавите, подкрепящи режима в Киев, да го принудят веднъж завинаги да сложи край на нападенията срещу Запорожката централа, а ООН и МААЕ - да заявят на украинските власти, че действията им са недопустими”, заяви Небензя.

“Трудно е да си представим същинския мащаб на евентуална ядрена катастрофа в централата. Цялата отговорност за това ще носят западните поддръжници на Киев”, посочи руският посланик, като нарече “сюрреалистични, цинични и абсурдни” обвиненията срещу Москва.

“Евентуална демилитаризация на Запорожката централа би я направила уязвима за всички, пожелали да идат там с неизвестни цели. Не можем да изключим провокации и терористични атаки срещу централата. Трябва да опазим централата”, категоричен бе Небензя.

И допълни: “Атомната електроцентрала е граждански обект. По тази причина Русия охранява този обект, за да не допусне да му бъдат нанесени щети, защото знаем последиците и сме предупреждавали за възможните последици, в случай че удари по централата един ден предизвикат изтичане на радиоактивни материали”.

Парите са за военна помощ

€1,5 млрд. за Украйна събрани на конференция

Украински войски на фронтовата линия в района на Николаев.

Донори на международна конференция в Копенхаген се ангажираха да предоставят повече от 1,5 млрд. евро в подкрепа на Украйна, съобщи ДПА.

Според датския министър на отбраната Мортен Бьодсков, който огласи числото след края на срещата, тази сума може и да нарасне.

Парите са предвидени за използване през тази и следващата година, каза той. Те са предназначени за доставки на налични оръжия, ракети и боеприпаси, за увеличаване на оръжейното производство в Украйна, за обучение на украински войници и за разминиране в Украйна.

Полша, Словакия и Чехия също така се договориха да разширят производството на артилерийски системи, боеприпаси и друго оборудване, допълни министърът на конференцията.

В съвместно изявление страните участнички обещаха постоянна и устойчива военна подкрепа за Украйна и се договориха да проведат следваща виртуална среща през септември.

Двадесет и шест държави изпратиха делегации на форума в Копенхаген, проведен, за да допълни сътрудничеството в рамките на Контактната група за Украйна, която координира доставките на оръжие за украинските въоръжени сили.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа