Дендиас: В Източното Средиземноморие Гърция е изправена пред заплаха от война, ако упражни суверенните си права

В Източното Средиземноморие Гърция е изправена пред casus belli, заплаха от война, ако упражни суверенните си права. Това каза в изявление късно, в четвъртък, след среща със своя американски колега Антъни Блинкен гръцкият външен министър Никос Дендиас, съобщава Daily Sabah.

„Трябва да кажа, че Гърция е изправена пред ежедневни провокации. Гърция се ангажира да разрешава споровете с дипломация и винаги в съответствие с международното право“, допълни още Дендиас.

По-рано Гърция разшири споразумението за отбрана със САЩ дни, след като ратифицира отделна сделка с Франция във време на високо напрежение с Турция в Източното Средиземноморие. Споразумението, подписано във Вашингтон, бележи задълбочаване на отношенията на САЩ с дългогодишен европейски съюзник, въпреки нарастващия фокус на администрацията на американския президент Джо Байдън върху Азия.

Подписвайки споразумението, държавният секретар Антоний Блинкен нарече Гърция „силен и надежден съюзник“ и изтъкна помощта на гръцките войници в Афганистан.

В същото време се увеличава напрежението и около спорните води между гърци и турци в Източното Средиземноморие след няколко месеца на относително спокойствие. Миналата седмица източници в администрацията на кипърските гърци, цитирани от местните медии, отхвърлиха призивите на Анкара да спре проучванията на изследователски кораб южно от разделения остров. Корабът Nautical Geo беше започнал миналата седмица ултразвуково изследване на морското дъно южно от пристанищния град Лимасол.

След това командването на турските военноморски сили отблъсна изследователския кораб, когато той навлезе във водите, върху които претендира Турция. Турция изпрати сондажни кораби с военен ескорт за проучвания на континенталния шелф, като подчерта, че тя и т.нар. Турската република Северен Кипър (ТРСК) имат права в региона. За да намали напрежението, Турция поиска диалог, за да се гарантира „справедливото споделяне на ресурсите в региона“.

Друго притеснение за ръководството в Анкара е голямото засилване на гръцката армия в последните години. Въпреки че каза, че няма намерение да влиза в надпревара във въоръжаването със своя съсед и съюзник по НАТО Турция, наскоро Гърция обяви закупуването на три нови фрегати „Белхара“ от Франция с възможност за още една.

Външният министър Мевлют Чавушоглу наскоро заяви, че намерението на Гърция не е да извършва научни изследвания в Източното Средиземноморие, а вместо това да наруши континенталния шелф на Турция.

Повтаряйки, че са взети всички необходими предпазни мерки, за да се предотвратят нарушения на континенталния шелф на Турция, Чавушоглу каза: „Съвсем наскоро Гърция искаше да направи научни изследвания и наруши частично нашия континентален шелф, дори и само на 1 километър. Тяхното намерение не е да правят научни изследвания на този 1 километър, а да нарушат нашия континентален шелф.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа