Депресията засяга два пъти по-често жените

Жените между 25 и 40 години са особено склонни към депресия.

На ръба

Болните са безразлични към бъдещето, нищо не ги радва

Първият епизод е преди 20-годишна възраст

Пандемията от коронавирус затвори милиони хора по света вкъщи и покрай другите щети, които нанесе, увреди сериозно психичното им здраве. Понижено настроение, загуба на интереси и на способността за изпитване на радост или удоволствие, отслабена енергия, водеща до повишена уморяемост и спад на физическата активност - това са някои от симптомите на заболяването, което някога са наричали меланхолия, хипохондрия, “черна жлъчка”, анхедония, а днес определяме като депресия.

Чести негови симптоми са още лош сън, понижен апетит, нарушения в концентрацията и вниманието, ниска самооценка, идеи за виновност и безполезност, отчаяние, безпомощност, равнодушие или песимистична оценка по отношение на бъдещето, мисли за самоубийство.

Всеки пети човек в света поне веднъж в живота си изпитва депресивен епизод, цитира данни от международни изследвания гл. ас. д-р Владимир Наков, дм, началник отдел “Психично здраве” в Националния център по обществено здраве и анализи. Секция със специализирана онлайн информация по проблема се изгражда в момента в Портал на пациента със съдействието на центъра.

Това често, унищожително и много пъти скрито психиатрично заболяване повлиява негативно действията, мислите и емоциите на пациентите. То засяга два пъти по-често жените. Може да се прояви както от средата на юношеството, така и в средата на 40-те години. Най-често първи епизод на депресията възниква преди достигане на 20-годишна възраст (в около 40% от случаите). Тя е основна причина за инвалидност и смърт във възрастовата група 18-44 години - водени от мисли за самоубийство, част от болните посягат на живота си.

По данни от последния доклад на УНИЦЕФ повече от 1 на всеки 7 младежи в света на възраст между 10 и 19 г. живее с диагностицирано психично разстройство. Почти 46 000 подрастващи губят живота си заради самоубийства всяка година, което е сред топ 5 на причините за смъртни случаи в тази възрастова група.

Депресията обикновено се развива постепенно, но е възможна и внезапната й поява. При повечето засегнати заболяването протича епизодично, като между епизодите обикновено възстановяването е цялостно, без наличие на симптоми. Но ходът на болестта не може да бъде предвиден - нито честотата, нито тежестта и продължителността на епизодите. Когато се провежда лечение, те са с продължителност 3 до 6 месеца, възстановяването е в рамките на една година, обяснява д-р Наков. Проблемът е, че поради стигмата и социалните табута у нас, свързани с психичното здраве, много от хората с депресия, които се нуждаят от лечение, не го търсят.

Бабини илачи

Домашни средства при тревожност

Когато сте в лошо настроение и изпитвате тревожност или необяснима потиснатост, опитайте с малко гимнастика, включваща непременно упражнения за протягане, с релаксация и медитация в приятна обстановка и със смях, колкото и да ви е тъжно в момента.

Зелен чай
Пиенето на 3-4 чаши зелен чай всеки ден намалява депресивните симптоми.
Жълт кантарион
Залейте 1 ч. л. от билката с 1 ч. ч. вода. Сварете за 5 минути и прецедете. Полученият чай е за еднократен прием. Пийте го сутрин и вечер.
Отвара от страшниче
С 400 мл вода се залива 1 с. л. от билката. Вари се на слаб огън 5 минути. От готовата отвара се приема 3 пъти на ден по 1 с. л. преди хранене. Прилага се 60 поредни дни.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве