Депутати против висше в Харвард от бюджета

Програма “Фонд “Стефан Стамболов” била създадена по личната инициатива на министър-председателя Кирил Петков, съобщиха в началото на май от Министерски съвет.

В комисията по образование гледаха Фонд “Стефан Стамболов”

Идеята да се обучават даровити деца в топ университети в чужбина с пари на данъкоплатеца срещна отпор и от коалиционни партньори

Гледат предложението на ИТН за параграф 17

Намерението на правителството да плаща с пари от държавния бюджет обучение на български студенти в чужди университети скара депутатите в образователната комисия в парламента.

Става въпрос за Националната програма Фонд “Стефан Стамболов”, за която се смяташе, че е лична инициатива на премиера Кирил Петков, след като той се похвали във видео обръщение с нея, но на заседанието днес се разбра, че всъщност още миналото лято идеята за фонд е била лансирана от вицепремиера Асен Василев пред синдикати.

Сегашната програма, която МС прие, предвижда в следващите три години по 10 даровити студенти годишно да получат до 200 000 лв. стипендия за обучение в топ университети като Харвард и Кеймбридж, след което да се върнат в България.

Текстът за това е залегнал в параграф 20 от промените в Закона за висшето образование и бе вкаран между първо и второ четене в комисия, което подразни и опозицията, и народни представители от мнозинството.

Държавният бюджет да финансира чужди образователни системи - това противоречи на закона, който не позволява финансиране на обучение в чужбина на български граждани, контрираха от ГЕРБ.

“Това е кардинална промяна в модела на финансиране на българското образование, ако бъде прието. Досега беше регламентирано финансиране само в българските висши училища. Освен че е непрозрачно, смятаме това предложение и за противоконституционно”, каза зам.-председателят на комисията Красимир Вълчев.

Такова е и становището на конституционалистите на ИТН, обясни Атанас Чорбанов. “Според нашите специалисти текстът противоречи тотално на Конституцията”, обясни той. От ДБ също поискаха вносителите да са сигурни, че текстът за фонда не е противоконституционен.

Против него бяха от ДПС, и от “Възраждане”.

От своя страна, просветният министър акад. Николай Денков изслуша всички и заключи, че през цялото време се опитва да въведе работещи практики и от чужбина, които се развиват успешно и ще помогнат на висшето образование. “Няма такава система, която да търси високо качество и да се развива само с консенсус”, заяви той.

При гласуването комисията остана без кворум, тъй като представители на ГЕРБ и ИТН напуснаха залата.

Другият наболял въпрос за 20-те млн. лв. за заплати във вузовете, обвързани с параграф 17 от закона за бюджета, е в програмата на депутатите за днес. Ще се гледа законопроектът на ИТН, който отменя спорната атестация срещу субсидия.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование