Десантът на Блинкън

Държавният секретар на САЩ с голяма обиколка в Европа

Целта е съживяване на отношенията

След обиколката на Джо Байдън в Европа там се завръща държавният му секретар Антъни Блинкън, по-специално за първата си визита във Франция, за да продължи изграждането на единен фронт на Запада, който президентът на САЩ би желал да се сформира срещу Китай.

Турнето на Блинкън ще приключи на 29 юни в италианския град Матера със среща с външните министри на основните световни сили, членуващи в Г-20 - в присъствието на китайския си колега. Евентуален разговор на четири очи, засега необявен, може да се добави към първите му, твърде напрегнати контакти с висшия дипломат на една страна, провъзгласена от администрацията на Байдън за предизвикателство номер едно за външната политика на Вашингтон.

По време на пътуването си из Европа американският президент предложи на съюзниците на САЩ да лансират мащабен световен инфраструктурен план, чрез който да съперничат с „Новия път на коприната“ на Пекин. И успя да издейства от НАТО засилване на отговора на пакта срещу нарастващата мощ на Китай.

„Това пътуване развива приоритета на президента Байдън: да съживим отношенията с нашите съюзници“, каза пред журналисти Фил Рийкър, който отговаря за Европа в Държавния департамент.

Повечето европейски лидери посрещнаха ентусиазирано отношението на Джо Байдън към традиционните съюзници на американците, на които той придава голямо значение за разлика от грубия подход на предшественика му републиканец Доналд Тръмп.

Президентът демократ си е подбрал екип, видимо благоразположен към трансатлантическите връзки - такъв е на първо място Антъни Блинкън, дипломат франкофон и франкофил, живял през част от младежките си години в Париж. Той вече обърна страницата на редица разногласия с европейците, като отмени решението на Тръмп за изтегляне на американски войски от Германия и постигна примирие в стария конфликт между „Еърбъс“ и „Боинг“.

Освен това Байдън се отказа да санкционира основните участници в строежа на оспорвания газопровод „Северен поток-2“ между Русия и Германия, с което си навлече критики в собствения си демократически лагер, разтревожен, че той прави подобни отстъпки на Москва.

БТА, със съкращения

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения