Десет лекарства липсват по аптеките (обзор)

“В кратки срокове ще има резултат. Хората трябва да са спокойни”, увери след срещата за справяне с проблема “Липсващи лекарства” зам.-министърът на здравеопазването Александър Златанов.

В списъка за забранен износ в момента са 72 препарата

Съвет следи снабдяването с медикаменти

У нас се верифицират едва 40% от лекарствата

Нов съвет ще следи снабдяването с лекарства по аптеките, решиха здравните власти на среща на всички заинтересовани страни за решаване проблема с недостига на медикаменти. “По цялата верига има проверки. Проверяват се търговците, аптеките. Първите проверки установиха нарушения”, коментира след срещата заместник-министърът на здравеопазването Александър Златанов. Той увери, че предстои да установят колко от тези десетина медикаменти, които липсват в аптеките, могат да се осигурят или заместят. Ще има санкции, предупреди Златанов. Той обяви, че ще се търси и промяна на формулата за оповестяване на липсите на лекарства.

“Труд news” разполага със списъка на липсващи лекарства, който представители на здравно министерство са раздали на участници в срещите. В него са два медикамента за диабет, които масово се използват за отслабване от фолк певици и дебелани с финансови възможности. Става въпрос за Rubelsus и Ozempic. Липсва и един вид инсулин, както и препарати за ревматоиден и псориатричен артрит, за астма, за епилепсия и за сърдечна недостатъчност.

В момента в забранителния списък за износ на лекарства са включени 72 медикамента.

По време на срещата Деян Денев, директор на Арфарм е предложил да се верифицира (проверка срещу фалшификати) по-голям процент медикаменти. В България се верифицират едва 40% от лекарствата с рецепта, които се продават, както по каса, така и на свободен пазар. В страните от ЕС се верифицират около 70-100 процента от лекарствата, които се продават.

По време на срещата за липсващите лекарства така и не се разбрало каква е причината за това да ги няма в аптеките ни. Според фармацевти за част от медикаментите от списъка има проблем със суровините за производството им и съответно с ограничения им внос. Друг проблем са забавените доставки, системата все още е в капана на постковид синдрома, както и паниката по време на пандемията, свързана с презапасяване.

Фармацевти обвиниха складовете, че задържат лекарства, които след това се изнасят. Истината обаче е малко по-различна - аптеките предпочитат да си държат лекарства по складовете и да ги взимат след заявки от пациенти, особено, когато става въпрос за по-скъпите продукти.

Асоциацията за паралелен внос: Решението е в бързи доставки от други страни

Необходими са проактивни мерки за справяне с недостига на лекарства. На първо място следва да прилагаме добрите практики в ЕС, а те са разписани в ръководството на ЕМА за уведомяване и преодоляване на недостига с лекарства. То предвижда при невъзможност притежателите на разрешение за употреба да осигурят необходимите доставки от лекарства за дадена държава, те да информират властите минимум 2 месеци преди недостига, като към специалистите, личните лекари и фармацевтите се изпратят указания какви са другите лекарства със същото активно вещество и сила, фармацевтична форма и начин на приложение. Ако продуктът няма аналог - какви са другите лекарства на пазара от същия клас и със същите одобрени индикации за лечение.

Паралелният внос е още един от методите, които ЕС ползва в борбата с недостига и насърчава бързото разрешение на доставки от други страни-членки. У нас, административната тежест е висока, а сроковете дълги и в най-добрия случай до утвърждаване на цена и пускане в аптеки на едно лекарство от паралелен внос могат да минат 6 и повече месеца.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве