Децата пак в клас, ама не е сигурно

След като МОН организира тестването на начален етап в училище, се готви да върне и по-големите ученици от пети, шести и седми клас при същите условия - взимане на проби два пъти в седмицата.

Преболедували и ученици с ваксина влизат свободно в училище

Тестове в понеделник и четвъртък, докато заболеваемостта не падне до 100 на 100 000 души

Задължително ще се носи маска

Очаква се децата от пети до седми клас също да се върнат в клас, но след около две седмици - веднага след като се разбере какви са резултатите от въвеждането на масово тестване при най-малките ученици. Това каза служебният просветен министър проф. Николай Денков.

Масовото тестване на учениците ще се прави, докато не спадне броят на заразените в пъти от сегашните нива в общините, където е въведено онлайн обучение или докато не стигне 100 на 100 000 души, се разбра още от думите му пред БНТ.

Според заявките на служебния здравен министър Стойчо Кацаров, връщането на начален етап трябва да се случи идната седмица. Вчера зам.-министърът на образованието Мария Гайдарова посочи, че “амбицията е до началото на ноември да имаме тестове за учениците”. “Имаме една седмица, за да направим съответната организация и подготовка, така че при наличие на тестове да можем да върнем учениците от 1. до 4. клас в присъствено обучение”, каза тя по БНР.

Според министър Денков преболедувалите COVID-19 ученици и тези, които са с поставена ваксина, няма да се тестват на входа на училищата при възстановяването на присъственото обучение. “Около 4% от големите ученици вече са имунизирани срещу коронавирус”, обясни той. Задължително ще се носи маска. Все още се обсъжда как точно да се случва тестването в училище. Както “Труд” писа това ще се става без медицински лица, а за взимането и отчитането на пробите ще бъдат натоварени учителите.

“Най-вероятно това ще става през първия учебен час в понеделник и в четвъртък, като тестването ще се извършва под контрола на учителите. При най-малките ученици учителят ще има нужда от помощта на още един-двама възрастни”, обясни Денков.

Министърът посочи, че въпреки масовото тестване, задължителното носене на маска в училище остава, докато не спадне заболеваемостта.

По повод критиките, че взимането на проби е закъсняло, Денков обясни, че в началото на учебната година властите срещнали сериозен отпор от страна на родители при запитвания за въвеждането на подобна мярка. По думите му обаче сега епидемичната ситуация е такава, че масовото изследване е единствената алтернатива на онлайн обучението.

Денков подчерта, че родителите, които не желаят децата им да бъдат тествани в клас, могат да ги задържат на дистанционно обучение вкъщи.

МОН са се допитали до всички директори на училища за готовността им да възстановят присъственото обучение при новите условия.

Вчера на среща със съвета на ректорите министър Денков е обсъдил въпроса за въвеждането на зелен сертификат масово в системата, за да се върнат присъствените лекции и изпити. 

Решението обаче е на всеки вуз, тъй като са автономни и могат да вземат самостоятелно решение в рамките на Закона за висше образование. 

Сценарий

Локдаун при 9000 в болница

И депутатите със зелен сертификат

Ако COVID- заразените в страната достигнат над 1000 на 100 000 души и запълването на леглата за неинтензивни грижи е над 9000, ще се реши за въвеждането на локдаун. Това заяви зам.-министърът ва здравеопазването д-р Александър Златанов пред Нова телевизия. Ако се стигне дотам, ще се започне с частичен локдаун за неваксинираните. Златанов увери, че от Министерството на здравеопазването имат готовност да увеличат още интензивните легла, но за сметка на други дейности. Той каза още, че при необходимост ще се преговаря български пациенти да се лекуват в Гърция, но засега това не се налага.

Обмисля се и да се въведе ограничение за работа и влизане в администрацията само със зелен сертификат. При новия план за връщането на децата от 1-и до 4-и клас в училище от следващата седмица - учителите и в момента са задължени за зелен сертификат, за да им преподават. След това ще стане и за децата от по-горните класове. Депутатите от следващия парламент трябва да влязат в пленарната зала със зелен сертификат, каза още зам.-министър Златанов.

Проф. Радка Аргирова, вирусолог: Трябваше да има поне месец гратисен период

Трябваше да има поне един месец гратисен период за подготовка за зеления сертификат. Тази мярка трябваше да се обясни подробно около 1 юли, да се въведе от 1 август и досега вече щеше да даде необходимия резултат.
Отчасти, предизборната ситуация също е “виновна” - никой не посмя да проведе истинска промоционна кампания на ваксините, знаеха, че за България това е непопулярна мярка. Доста хора се замислят и ваксинират, дано България не бъде обявена за “опасна” зона, в която никой да не идва, инвестира и пр. Дано България не стане постоянен източник на вируса за Европа, както и чрез възприемчивото си население да създаде благоприятни условия за мутации и възникване на нови варианти.

Доц. Любомира Гломб, вирусолог от НЦЗПБ: Хората да мислят с главите си, нека проявим солидарност

Надявам се хората да мислят с главите си, да се информират от уважаваните сайтове и да спазват дистанция в този момент. Мерките не са толкова трудни за изпълнение - нека не се събираме, да не ходим в препълнени заведения, да ползваме маски. За съжаление през идните седмици ще имаме стотици починали и те ще са нечии близки и единственият им живот ще бъде загубен заради нашето безотговорно отношение. Ако някакво послание трябва да се отправи към българите, то е за солидарност и съпричастност. Знам, че са остарели думи, но в момента на нашия народ липсва солидарност. Научните данни показват, че 6 месеца след преболедуването рискът от повторно заразяване се покачва, но остава сравнително нисък. Възможно е също и преболедувалите един щам да се заразят с друг. Към момента ваксините предпазват на 88% от заразяване с Делта-варианта на коронавирус. Ваксинираните заразени е най-вероятно да преболедуват леко.

Лъчезар Томов, преподавател в Департамент “Информатика” в НБУ: Болните деца ще се увеличават

При тези рекордни бройки на заболели и смъртни случаи не може да се връщат децата сега, те могат да учат, но при определени условия, трябва да има тестване на учениците. При ситуация, в която трябва да се търси от родителите съгласие за тестване дори два пъти седмично, когато имате не 200 на 100 000, а 700 на 100 000 заболеваемост, ефективно число е 1,3 или 10 души заразяват 13, имате 500 деца на ден заразени, някои от тях се нуждаят от болница, включително и от кислород, повече от неразумно е децата да се връщат в училище.

Вече има и 21 починали деца. При Делта вариантът 4 на сто по-често се заразяват децата, като в България заразяването започва първо от децата и две седмици по-късно се проявява при възрастните. Колкото повече се увеличава ваксинираното възрастно население, толкова повече ще се увеличава заболяваемостта при децата.

Проф. Николай Витанов, математик: Не вярвам, че ще има локдаун преди изборите

 

През предишните 3 вълни до десетина дни след налагането на мерки започваше спад на случаите, а сега това не се наблюдава.

В момента 10 души заразяват 13, две седмици така и здравната система гръмва. При 500 болни на 100 000 души и 9 000 пациенти в болници по Националния план трябва да се наложи национален локдаун. Сега пациентите в болници са 7 200. Но аз не вярвам, че ще има локдаун преди изборите.

С въвеждането на “зеления сертификат” контактите между хора няма да се намалят, а това е начинът да се овладее пикът на четвъртата вълна, както и да се продължи ваксинацията.

От наложени мерки няма особен ефект. Единият вариант е да се задействат мерки, които ще бъдат ефективни. Така ще минем през пика и след 10-ина дни ще започнат да намаляват случаите бавно и ще изкараме хубава Коледа. Песимистичният вариант е долината на плача - както във Великобритания - случаите паднаха на едно високо плато. Ако това се случи у нас, здравната ни система ще бъде доста натоварена и ще изгърми.

Зеленият сертификат

Видове

- за ваксинирани срещу COVID-19

- за преболедували COVID-19, доказани с PSR тест

- за отрицателен резултат от PSR (валиден е 72 часа) тест или антигенен тест (валиден е 48 часа)

Може да бъде на хартиен носител или в цифров формат. Съдържа QR код. Сертификатът е безплатен и валиден за всички страни в ЕС.

Получава се:

- след ваксинация

- от мястото където е направена имунизацията

- от личния лекар

- от Националната здравноинформационна система (his.bg)

- след преболедуване*

- от болницата, ако лицето е било хоспитализирано

- от личния лекар

При отрицателен тест

- от лаборатория

*Задължително условие е лицето да има регистриран позитивен PSR, а само за България и антигенен тест

Временен сертификат

- след първа доза ваксина на двудозовите (Pfizer, Moderna и Astra Zeneca) се издава документ за срок от един месец, който има функцията на зелен сертификат.

- след втората доза, всеки може да си извади зелен сертификат за завършен ваксинационен цикъл.

За къде е необходим сертификат

- Заведенията за хранене, развлечения, хотели 

- Кина, театри, циркови представления, музеи, концерти и галерии 

- Магазини тип МОЛ и магазините над 300 кв. м.

- Фитнес центрове, спортни зали, басейни, клубове за занимания 

- Организирани групови посещения и екскурзии 

- Посещение на футболни мачове на открито 

- Във ВУЗ-ове с присъствено обучение

Не се изисква зелен сертификат при:

- Посещение на хранителни магазини, аптеки, банкови институции и магазини с площ под 300 кв. м.

- Посещение на държавни институции и работещите в държавната администрация 

- Използването на обществения транспорт 

- Преподавателите в училищата 

- Децата под 18 годишна възраст 

Лица, на които е необходим сертификат, за да работят

- лекари, мед. сестри, санитари

- за работещи в социални домове за възрастни

- за работещи в МОЛ-ове

- за работещи в ресторанти, барове, закусвални, заведения за бързо хранене

Месечно тестовете на всеки работещ струват между 120 и 150 лв.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения