Джо Байдън за имунитета на Доналд Тръмп: Няма крале в Америка, всеки е равен пред закона

Президентът Джо Байдън в понеделник осъди решението на Върховния съд, който постанови, че президентите имат абсолютен имунитет от съдебно преследване за основни официални действия. Той отправи и строго предупреждение за възможен втори мандат за бившия президент Доналд Тръмп.

„Няма крале в Америка. Всеки един от нас е равен пред закона. Никой, никой не е над закона, дори президентът на Съединените щати“, каза Байдън в реч от Белия дом. „С днешното решение на Върховния съд относно президентския имунитет, това фундаментално се промени. От практическа гледна точка практически няма ограничения за това какво може да прави президентът. Това е фундаментално нов принцип и е опасен прецедент, защото властта на офиса вече няма да бъде ограничена от закона, дори включително от Върховния съд на Съединените щати.

Върховният съд, в решение 6-3 по идеологическа линия, постанови, че Тръмп може да поиска имунитет от наказателно преследване за някои от действията, които е предприел като президент, преди да напусне поста, вероятно забавяйки съдебния процес срещу него за подривна дейност във федералните избори, свързан с действията му на 6 януари още по-нататък.

Решението отхвърля решение на федерален апелативен съд от февруари, който установи, че бившият президент не се е ползвал с имунитет за предполагаеми престъпления, които е извършил по време на президентството си, за да отмени резултатите от изборите през 2020 г.

Байдън многократно предупреди, че границите на властта на президента сега зависят единствено от титуляра на длъжността и изборите, които този човек прави. Той каза, че Тръмп би представлявал опасност в тази роля, пише CNN.

Особено политическата реч идва в критичен момент за кампанията на Байдън. В момента той се опитва да преодолее постоянните опасения относно възрастта си, изострени от представянето му в президентския дебат миналата седмица. Нестабилното му представяне предизвика безпокойство сред някои от най-големите му дарители и повдигна неудобни въпроси сред демократите дали той трябва да остане тяхното предложение за президент. Появиха се и въпросите дали ще е годен да служи още четири години в Белия дом.

По време на речта в понеделник Байдън изглеждаше нащрек, четейки енергично от телесуфлер в Кръстовата зала на Белия дом. Но той не отговори на никакви въпроси. Тръгна си веднага след петминутното си изказване по сценарий.

В понеделник Байдън спомена бунта от 6 януари 2021 г. в Капитолия на САЩ и го нарече „един от най-мрачните дни в историята на Америка“. Той каза, че решението на съда прави малко вероятно Тръмп да бъде изправен пред съда за наказателните си обвинения, свързани с този бунт преди изборите.

Решението на съда технически позволява на специалния прокурор Джак Смит да продължи напред с делото си за подривна дейност срещу Тръмп, но остави много технически въпроси неразрешени – правейки все по-малко вероятно процесът да започне преди изборите през ноември. Делото на Смит сега се връща към по-долните съдилища, които трябва да преразгледат конкретните стъпки, предприети от Тръмп, за да отмени резултатите от изборите през 2020 г. и дали тези действия са били официални и следователно получават имунитет, или частни и не.

Мнозинството каза, че разговорите на Тръмп с Министерството на правосъдието - усилията му да се опита да привлече длъжностни лица към опита си да отмени изборите - са били обхванати от абсолютен имунитет. За други официални действия и по-рутинни правомощия, притежавани от президента, съдът каза, че има поне известен имунитет и до голяма степен отложи на по-ниските съдилища да решат това. Това е процес, който може да отнеме седмици или дори месеци.

Мнозинството даде да се разбере, че официалните действия изобщо не могат да се разглеждат като доказателство в потенциален процес, което може да направи много по-трудно за Смит да надделее. Върховният съдия Джон Робъртс също написа, че долните съдилища може да не вземат под внимание мотивите на бившия президент, което може да позволи на адвокатите на Тръмп да твърдят, че той изобщо не се е опитвал да отмени избори в своя полза.

„Знам, че ще спазвам границите на президентските правомощия, които имах в продължение на три години и половина, но всеки президент – включително Доналд Тръмп – сега ще бъде свободен да игнорира закона“, каза Байдън.

Байдън, който превърна защитата на демокрацията в централен принцип на кампанията си, описа решението като по-широк модел от Върховния съд за подкопаване на „широк набор от отдавна установени правни принципи“, посочвайки други решения относно правата на глас и гражданските права като той имплицитно изложи залозите за президентските избори.

Той добави, че гласоподавателите сега имат крайната дума относно търсенето на отговорност на Тръмп.

„Американският народ трябва да реши дали иска да повери … президентството на Доналд Тръмп, сега знаейки, че той ще бъде още по-окуражен да прави каквото си поиска, когато пожелае. Съгласен съм с несъгласието на съдия (Соня) Сотомайор днес. Ето какво каза тя днес: „При всяко използване на официална власт президентът сега е крал над закона. Със страх за нашата демокрация, аз не съм съгласен“, край на цитата. Така и американският народ трябва да не е съгласен. Не съм съгласен.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка