Диани Бийч в Кения съперничи на Малдивите

Снимки: Авторът
Диани Бийч в Кения неколкократно е обявяван за един от най-добрите в света.

Един от заливите е топ място за сърфисти

Маймуните въртят номера на туристите, крадат им бонбоните и пастата за зъби 

Чартъри правят дестинацията достъпна 

Когато си мислим за красив плаж със ситен пясък и кокосови палми край брега на тюркоазено син океан, вероятно първата асоциация в главата ни е за остров на Малдивите или поне дестинация в Карибския басейн. Според световните класации за най-добрите плажни ивици обаче второ място (веднага след Малдивите) заема, изненадващо или не, Диани Бийч в Кения. Дългата 17 километрова ивица с фин бял пясък на брега на топлия Индийски океан вече е лесно достъпна и от България, благодарение на чартърните полети, които се организират до там.

Признавам, нямах идея колко прочут е Диани Бийч, когато се записвах за ваканция от А до Я в Кения, тъй като основната ми цел беше да отида на първото в живота си африканско сафари, да видя лъв отблизо, да посетя местни селища и племена, както и да се насладя на малко шнорхелинг. Освен, че изпълних всичките си планове, успях да се насладя и на умопомрачителната плажна ивица. Избрах може би най-големият българския туроператор, чиито оферти можете да купите от цялата страна и от десетки различни агенции, тъй като фирмата не работи с крайни клиенти. Пътешествието ни започна от Момбаса, където си купихме карти за интернет на летището на местен доставчик, за да имаме връзка със света, тъй като в плажните хотели има нет, но в сафари лоджовете е по-добре да имате свой. Програмата, на която бях аз с почивка край Диани Бийч и тридневно сафари с две нощувки в момента се предлага на цени от около 3800 лева на човек. 

На първо място трябва да имате предвид, че плажовете в Кения са обществени, така че шезлонгите на туристите са отдалечени от брега, обичайно на тревни или пясъчни площи, където се пазят от охраната на хотела, а край гладкия океан се разхождат всякакви амбулантни търговци. Според мен не бяха агресивни, просто ако проявите интерес ви продават всичко – магнити и ръчно резбовани дървени фигури, парео, бижута, оферти за персонално направени дървени табелки за врата, ключодържатели или сувенири с надписи (дори и на кирилица, ако настоявате). Та и полудневни екскурзии в океана с лодка с прозрачно дъно, хранене на рибки и мини (ама наистина мини шнорхелинг). Ако искате да разгледате повече рифове, тогава трябва да си вземете целодневна екскурзия за шнорхелинг и тя определено няма да струва 15-20 долара на човек, колкото тази с местните лодки. За да си спазарите изгодна сделка трябва да се пазарите, тъй като местните търговци се пробват, като навсякъде по света. Обичайно цената може да се свали между 5 и 10 пъти. Много се изкушавахме да си купим от морските звезди, продавани от плажните търговци, но са забранени да изнасяне, а и така бихме участвали в унищожаването на океанския живот, а това определено не е добра идея.

Индийският океан може да бъде както бурен, така и спокоен. Е, явно Кения е целуната от Господ, защото крайбрежието на Диани Бийч изобилства от безкраен бял плаж с плитка вода, а приливите и отливите само приближават или отдалечават морето без под краката ви да остава тиня или кал. Напротив, просто белият пясък става все повече и повече. 

Но ако сте сърфист, не ронете горчиви сълзи. Всъщност едно от любимите места на кайт сърфистите се намира именно край Диани Бийч и ако сте запален по гоненето на вятъра и вълните, препоръчваме ви да проверите кой предлаган на родния пазар хотел е най-подходящият за целта, защото такъв има.

Съветваме ви да не носите храна на плажа, ако не искате той да бъде пребъркан от сръчни джебчии. Не, не си мислете за хората, кенийците определено не крадат и страната е изключително сигурна, въпреки представителите на повечето европейци, особено пътувалите основно на Стария континент. Обаче за местните маймуни не можем да кажем същото.

Маймуните и туристите съжителстват хармонично заедно, освен ако не държите особено много на шоколадите си.

Миризмата на шоколад, бонбони или каквато и да е храна достига до главния им мозък за секунди и от чантата ви изчезват всички сладости. Ако пък решите, че комарниците на прозореца не са ви нужни, имайте предвид, че влизат в стаята и я претършуват за минута. В нашия случай си харесаха пастата за зъби, което ни накара да избухнем в бурен смях. На приятели пък конфискуваха бонбони, приготвени за почерпка за личен празник. Но няма как да им се сърдиш, определено. Лично аз гледах да не се доближавам съвсем, но едно детенце смело, като всички деца, галеше бебе маймунче, а двете майки наблюдаваха отстрани. Уникална гледка. Както и тази как маймунче се забавлява с открадната хотелска хавлия. Хотелите в Кения буквално си имат свои обитатели и това прави преживяването наистина запомнящо се, в добри смисъл на думата. Кения е известна с доброто кафе, така че не пропускайте, а ол инклузив пакетите предлагат вкусна местна храна, бира Транг (местната дума за слонски хобот), ром и фрешове. Плодовете естествено са пресни и вкусни. Ако искате спокойна и слънчева почивка, това е мястото. Гвоздеят на програмата обаче беше двудневното сафари, което е включено в цената на пакета.

Антилопата Дик Дик е с размери на малко куче

Цар Лъв се подчинява на жена си

Животните сами идват в Таита Хилс

При късмет можете да видите лъв само на половин метър разстояние. 

Кой не си е мечтал да наблюдава само на една ръка разстояние лъвове, жирафи, слонове, антилопи, газели, зебри, шарени птици, бикове и какви ли не други африкански животни. Дори и да не сте гледали научно-популярни филми за саваната на Кения, сравнително бързо можете да се ориентирате, че всеки обитател в дивата природа има собствено място и е в хармония с всички останали, дори с естествените си врагове. 

Петната на малките лъвчета остават докато навършат 2 години, тогава вече стават и самостоятелни.

Естествено, най-голямото желание на всички туристи е да видят някоя от големите котки – лъв, леопард или гепард. Ние имахме късмет само с лъвовете, но какъв! Наблюдавахме как двама млади мъжкари изчакват бебетата лъвчета и майка им да се нахранят с прясно уловения бик и след това се задоволяват с остатъците, защото ако има някой ,от който се бои цар Лъв, то това е жена му. Проследихме сутрешната разходка на мама лъвица с малките й, насладихме се на дрямката на стар мъжкар с буйна грива и на вече пораснали лъвчета, загубили петната си. Всъщност те изчезват като украса на мъниците някъде към втората година.

Мъжкарите се хранят след малките и майките им. 

Насладихме се на стада слонове, както и на самотни мъжки, прилични на тримата влъхви, които са се оттеглили от „светския живот“ и са се отдали на размишления далеч от ежбите в стадото. Всъщност слоновете на парка Цаво Изток, който е най-големият в страната, са световно известни заради червения цвят на кожата си. Всъщност особената пигментация се получава в резултат на въргалянето в калта, която е с червен цвят и полепва по телата ми.

Гледахме как жирафи похапват, как антилопи от различен вид и калибър ни наблюдават с не по-малък интерес отколкото ние тях. Сред най-интересните екземпляри са тези, които местните наричат „макдонълдси“ заради шарката върху благородното продължение на гърба им, както и антилопата Дик Дик. Последната е с големината на малко куче, тежи едва от 3 до 6 килограма и е с височина от по 20-30 сантиметра. Доста е плашлива, както установихме в Цаво Изток.

Антилопата Дик Дик е много плашлива.

Безспорно обаче гвоздеят на програмата е резерватът Таити Хилс, който е основан от световноизвестна хотелска верига, която впоследствие се оттегля от проекта. Лоджите на хотела са разположени на огромни бетонни колове, така че от стаята си можете да се наслаждавате на двата вони басейна и на животните, които се редуваха като че ли по часовник – първо птици, после зебри, после бикове, после антилопи, после слонове. И всичко това на 2 метра разстояние от лоби бара. В хотелът има и подземен тунел, чиито стъкла ви довеждат на сантиметри от муцуните на биволите от голямата петорка.

Саваната грее е и в синьо.

Гледката на стадо от стотици биволи на водопой, уважението към старейшините на стадото, наистина са поразителни. 
Различни цветни птички и куп други сцени, които се запечатват в съзнанието за цял живот. Например как мъжките най-големи и силни маймуни женските и малките докато се движат на саваната, досущ като охрана на която и да е световна звезда.

В Таита Хилс биволите са точно на една ръка разстояние.

Саваната е магия и неслучайно британският министър-председател Уинстън Чърчил, който е бил начело на империя, владяла огромна част от света, е искал да се пенсионира тъкмо в Кения. „Зелените хълмове на Африка“ оживяха пред очите ни и ни накараха да мечтаем да се върнем още преди да сме си тръгнали. Кения се рекламира под мотото Магичната Кения и завиждам на тези, които тепърва ще й се насладят за първи път.

Пясъчните коси изчезват за секунди 

Да храниш риби с банани

Вижте мангровите гори на остров Фунзи

Да храниш риби с банани е една от атракциите за туристите в Кения.

Рибите ядат банани и при това с кеф. Това открихме на една от кенийските екскурзии, които си подарихме допълнително, извън избраната програма. Всъщност водният трип трябваше да е за шнорхелинг, но повече беше пътешествие в лодка с прозрачно дъно и разходка за снимки на плитка пясъчна коса, където хранихме и въпросните риби. Преди да стигнем до там имахме 30 минути за кратко опознаване на един от местните рифове, където видяхме включително и отровните риба-камък и риба лъв, водни змии, морски звезди, корали, риба-папагал и доста други морски обитатели.

После водачът ни извади морски звезди, морски паяк и други водни обитатели, за да ги видят отблизо и тези, които не си падат по шнорхелингът. И после дойде атракцията. Водачът извади банан, скочи във водата с плода в устата си и се залепи за прозрачното дъно, докато жълти, бели и черни риби го заобиколиха, за да хапнат. После ни заведоха край пясъчна коса, която изчезна после за миг пред очите ни, раздадоха на парчета банани сами се впуснахме сред рибните пасажи. Неописуем кеф.

Сред другите водни екскурзии, които си подарихме бе морсокто сафари Фунзи, което включваше пътеществие с различни лодки до едноименния остров Фунзи, плаж на пясъчна коса, изядена от океана, наблюдаване на щъркели и други прелетни птици, разходка с кану край мангрови гори и техните обитатели, посещение на местно училище, прегръщане на вековни боабаби, запознаване с местни занаяти, кратък шопинг и кулминацията – уникален океански обяд с лобстери и морски дарове. И така цял ден приключения и сменящи се емоции.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм