Димитър Гърдев - Международникът

Председателят на парламентарната комисия по външна политика - Димитър Гърдев, отдавна е познат на хората, които се интересуват от това, което става по света. От години той е канен като автор и коментатор в почти всички български медии. Все пак можем с гордост да кажем, че кариерата му като политически коментатор изгря във вестник “Труд” с точни прогнози и безпристрастен професионализъм.

Точно такъв е Гърдев - безпристрастен професионалист. Той е народен представител от “Има такъв народ” втори мандат. Димитър Гърдев ни спечели в “Труд” още с първите си анализи преди много години. Всичко, което написа за кризата, а след това и гражданската война в Сирия, отношенията между Русия и Турция, след като беше свален руски изтребител над сирийска територия, събитията на Балканите и какво ли още не, бе потвърдено от времето.

Дипломатът е научен на последователност, дисциплина и визия за бъдещето от спортовете, които практикува. Той има черни колани в карате и айкидо. Същите качества според него важат и във външната политика на една държава - последователност, визия за бъдещето, много подготовка и познания на хората, които я налагат. На българската външна политика и трябват още усилия за да бъде константна, за да бъде добре изградена и с визия за десетилетия напред, за да бъде консенсусна за всички политически партии и лидери.

Кой е той? Димитър Гърдев е роден в Сливен, израснал е в София. Има огромен професионален опит в дипломацията, международните отношения, основните международни организации, външна политика, политически и икономически анализи, проучвателни доклади, поддържане на международните връзки и контакти на правителствено и държавно ниво, международните бизнес организации и интернационални компании.

Автор е на аналитични статии по въпросите на международните отношения, Европейския съюз и проблемите с международната сигурност и отношения в Черноморския регион, Балканите и региона на Близкия изток. Изключителен познавач е на проблемите на глобалната сигурност и заплахите от международния тероризъм, военните, информационните и хибридните заплахи в международните отношения. Експерт е по глобалната стратегия на ЕС за външна политика и политика на сигурност и европейско сътрудничество в областта на отбраната, постоянно структурирано сътрудничество (PESCO).

Има преподавателска практика в Института за политика и практически опит в работата на Европейския парламент: подготовка на резолюции и парламентарни доклади на Европейския парламент; анализи на информацията във връзка с дейностите в съответните комисии; изготвяне на аналитични доклади, справки, информационни материали; подготовка на позиции, изказвания и парламентарни питания; поддържане на връзка с институции или органи на ЕС.

Депутатът от ИТН има магистратури по Международни икономически отношения, Национална сигурност и Информационна сигурност.

Работил е в Министерство на външните работи. Бил е дипломат в посолството на Република България в Никозия, Кипър. След като напуска Външно, работи във “Виваком” АД, като мениджър “Бизнес риск” и старши вътрешен одитор.

Международен анализатор, с над 100 аналитични статии във в. “Труд”, “Стандарт”, “24-часа”, списание “ECONOMIST” и над 200 телевизионни предавания, съавтор на книгите “Накъде отива светът” и “Накъде отива Европа”, както и на Годишните анализи 2019 и 2020 - “Международната политика и българската дипломация”.

Гърдев е регионален представител на “Европейска Асоциация за международни отношения”, работил е в Европейския парламент, като съветник в комисиите по външна политика AFET, сигурност и отбрана SEDE.
В момента е председател на Парламентарната комисия по външна политика и международен секретар на “Има такъв народ”.

 

 

Страстен европеист

Димитър Гърдев е страстен европеист. Европейският Съюз за него е реалното и необратимото бъдеще на Европа. Той е креативен защитник на идеята за стратегическата автономия и суверенитет на ЕС. В дебат по тази тема демонстрира изключителен арсенал от аналитични аргументи и убедителни позиции. Димитър Гърдев е образован и опитен експерт по международни отношения и международна сигурност, с чувствителност и разбиране на геополитическите тенденции и конфликти, познавач на актуалните външнополитически процеси и промени в света.

Проф. Здравко Попов, председател на Института за публична политика

 

 

Вижда проблемите отвъд очевидното

Познавам Митко Гърдев най-вече от нашите съвместни участия в национални и международни конференции по въпросите на сигурността и международните отношения. Неговите лекции и изказвания винаги са се отличавали с детайлно познаване на обсъжданите въпроси, дълбочината на анализа и способността да навлезе отвъд очевидното и да погледне на проблема в цялата му комплексност и динамика. Това, впрочем, ми се струва е именно “изкуството на международните отношения”.

Йордан Божилов, Председател на “Софийски форум за сигурност”

 

 

Ще се справи с новото предизвикателство

Димитър Гърдев е компетентен в неговата област. С него се работи спокойно, защото е уравновесен и наясно с темата. В Българското дипломатическо дружество винаги е участвал активно при съставянето на сборници, бил е активен, когато сме имали кампании. Избирането му за председател на Парламентарната комисия по външна политика е предизвикателство за него. Вярвам, че ще се справи с него.

Андрей Караславов, председател на Българското дипломатическо дружество

 

Афганистан - горещото предизвикателство

Първото заседание на комисията по външна политика, на която Гърдев е председател, се проведе на практика веднага, след като тя бе учредена. Темата: горещото предизвикателство - Афганистан.

“Трябва обща позиция на Европейския съюз - казва Гърдев. - Да се изработи ново споразумение за бежанците с Турция. Активиране на план за изпълнение от европейската гранична служба. Готовност за разполагане тук на допълнителни сили. Проблемът в Афганистан е етнически. Сблъсъкът между етническите групи ще се разгори и бежанската вълна ще се засили... Комисията по вътрешен ред започва инспекции по оградата на границата. Трябва да заложим в бюджета перо за екстремни нужди.

Лагерите са важни, защото в тях хората получават помощ, подкрепа, закрила, но в тях се извършва и процес на филтрация. Вижда се кой какъв е, откъде идва, дали е замесен с терористична дейност. Ако няма лагери, бежанците се движат на групи, маршрутите са навсякъде и нещата стават безконтролни.”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети