Диплома от Австрия за 21 евро на семестър

Към момента 16,5% от кандидатите са избрали университети в 2 или повече дестинации извън България, спрямо 15% миналата година, отчетоха експертите.

С 12 на сто повече кандидати за висше в чужбина през 2023 г.

Интересът към Италия расте с бързи темпове, бъдещите студенти пробват прием в поне две образователни дестинации

Последна година с такса наполовина за първокурсници в Нидерландия 

С 12% нараства броят на кандидат-студентите от България, които искат да учат в чужбина.

Това показва данните в разгара на настоящата кампания за прием в чуждестранни университети, отчитат от консултантска агенция “Интеграл”. Австрия е сред фаворитите на българските зрелостници. Тя се нарежда на трето място след Нидерландия и Германия с 42% интерес от кандидатите за висше зад граница през 2023 г. Качественото образование там е и достъпно. В някои университети се плаща единствено административна такса от 21 евро, а на други места има и семестриална от 363 евро, обясни Николай Христанов, експерт “Висше образование” пред “Труд news”.

Нашите кандидатите се насочват предимно към университети в по-големите градове - Виена и Грац. Преобладаващите специалности са “Бизнес и икономика”, “Управление на туризма и хотелиерство” във Webster University, Икономическия университет и Университета Модул във Виена, както и компютърни науки и инженерство в Техническия университет в Грац. Австрия се търси както за програми на английски, както и на немски, уточни Христанов.

Той отчете, че продължава и тенденцията кандидатите да предпочитат да опитат прием паралелно в няколко държави, като към момента 16,5% са избрали университети в 2 или повече дестинации, спрямо 15% миналата година. Най-често срещаните комбинации са Нидерландия с Великобритания или Нидерландия с Белгия. “Търсят резервни варианти и да имат повече опции спрямо таксите, спрямо програмите и степента на трудност на приема”, обясни Христанов.

На този фон и тази година Нидерландия продължава да бъде най-предпочитаната дестинация за обучение в чужбина, като по последни данни от централизираната система там в момента се обучават 4600 български студенти. В страната има 5 университета в топ 100 на света със специалности като икономика и международен бизнес,  компютърни науки и инженерство в техническите университети в Айндховен и Делфт, както и многообразието от специалности в областта софтуерно инженерство, което може да се комбинира с бизнес, с изкуствен интелект, с киберсигурност и с гейм дизайн. Политика и международни отношения е също сред търсените програми.

Таксата за 2023 г. в страната е 2324 евро, като това ще е последната година, в която правителството ще я намали наполовина за първокурсници в бакалавърските програми и тя ще бъде 1157 евро. Следващата година се очаква това да отпадне, но за сметка на това остава възможността за финансиране до 430 евро - могат да ги получават студентите, които учат и работят 56 часа на месец, и чиито доходи на родителите не надвишават 30 000 евро. Ако са изпълнили тези условия, могат да кандидатстват за тази финансова помощ, която не връщат, ако завършат в рамките на 10 години.

Най-голям е интересът на кандидат-студентите към Нидерландия и Германия.

На второ място по интерес е Германия (46%). Най-търсените университети там са Техническият университет в Мюнхен (TU Munchen), Университетът по приложни науки в Райн-Ваал (Rhein-Waal University of Applied Sciences), Институтът по технологии в Карлсруе (Karlsruhe Institute of Technology), Университетът в Манхайм (Mannheim University), Мюнхенски университет Лудвиг-Максимилиан (Ludwig Maximilian University of Munich). Съответно предпочитаните специалности в Германия са “Икономика и бизнес”, “Информатика”, “Електроника и електроинженерство” и “Медицина”. В Германия медицина може да се изучава на немски с по-специфични изисквания, но от друга страна има и сравнително достъпен прием при изпълнение на изискванията за език и профил, за разлика от други дестинации, където има допълнителни изпити.

Интересът към Италия като дестинация за висше образование се засилва и вече е 32%. Страната обаче е абсолютен рекордьор по ръст на заявките - 140% или почти 2,5 пъти в сравнение с предходната година. Причина са достъпните такси в държавните университети, възможностите за финансиране в някои от най-реномираните академии по изкуства и университети, както и предлаганите програми на английски език в някои от най-търсените области като икономика, компютърни науки, комуникации и дизайн, психология, както и архитектура и медицина, за които обаче има допълнителни изпити.

Крайните срокове за Италия са различни, като повечето университети имат различни кръгове на кандидатстване и са по-гъвкави. Най-ранните започват от септември и приключват до май.

В държавните университети таксите са от 1000 до 2-3 хил. евро на година, докато в частните започват от 6000 евро и могат да стигнат до 18-19 хил. евро.

И при Белгия се наблюдава засилен интерес през последните години, като причините са достъпните такси от 1092 евро на година, както и изборът на университети с практическа насоченост и академични.

Над 45 образователни институции от 13 държави ще се включат във форум “Световно образование” между 25 и 28 март, като от тях 25 са висши училища и образователни организации от Нидерландия, Германия, Белгия, САЩ, Испания, Франция, Швейцария, Унгария, Великобритания, Ирландия, Гърция и България.

Тенденции

Точните науки стават фаворит

Сред най-желаните специалности присъства нов фаворит - точните науки като математика, физика, химия, инженерни специалности, компютърни науки. Това отчитат от “Интеграл”. Интересът към тях се обяснява отчасти с нарасналото търсене на кадри в тези специалности, както и засиленият акцент върху STEM обучението в училищата, което тепърва ще се развива и разширява.

Въпреки че традиционно и тази година на първо място кандидат-студентите избират “Бизнес и мениджмънт” (31%), втората най-желана група специалности са “Математика/физика/астрономия” (30%), следвана от “Компютърни науки” (26%).

За първи път след Брекзит кандидатурите с ръст от 7%

Учене във Великобритания или в САЩ - разходите вече са изравнени

Ще имаме представители в Оксфорд

И тази година, след успешно преминати интервюта и тестове, се очаква от есента да стартират своето обучение бъдещи български студенти в Университета в Оксфорд.

За първи път след Брекзит кандидатурите във Великобритания от България бележат ръст от 7%. Водещи сред желанията на кандидатите са университетите в Лондон, сред които King’s College London, University College London (UCL), University of Westminster, University of Greenwich, Royal Holloway, University of London. И тази година, след успешно преминати интервюта и тестове, се очаква от есента да стартират своето обучение бъдещи български студенти в Университета в Оксфорд.

За предстоящата академична учебна 2023-2024 г. такса от 9250 паунда на година запазват University of Portsmouth, Brunel University, Coventry University, University of Sunderland. Специалностите Биомедицина, Архитектура, Право, Актьорско майсторство и филмово и телевизионно изкуство са сред програмите, които са уникални за Великобритания и с по-ограничен и специфичен прием в други държави в Европа. Великобритания продължава да е безспорен фаворит на континента и по отношение на качеството на висшето образование по “Икономика”, “Бизнес и финанси”, “Инженерни науки”, “Компютърни науки и софтуерно инженерство”, “Медицина”.

“В момента Великобритания, ако не е с по-ниски такси, е горе-долу изравнена със САЩ като стойност на образованието. В Щатите университетите са от 30 000 до 60 000 долара, докато в Оксфорд и Кеймбридж са между 30-32 000 паунда таксите за обучение, плюс 13-15 000 за издръжка. Горе-долу се изравняват условията - и на двете места вече трябва виза, за да се учи”, уточни Николай Христанов.

Той допълни, че в САЩ освен програми в над 100 направления, университетите предлагат и финансиране на обучението под формата на академични стипендии, които започват от $1000 и част от тях могат да достигнат до $30 000, които могат да покрият повече от половината такса.

Има повече хлапета, които завършват средно образование на запад 

Всеки трети ученик в колеж зад граница със стипендия

От втори клас отиват да учат език

Между 25 и 60 хиляди евро струва елитното средно образование в пансионни училища в Европа.

Продължава тенденция на ръст в интереса и записванията за средни училища в чужбина. За 2022 г. е отчетен ръст от 35% на кандидатите. Една трета от тях заминават със стипендия, покриваща до 50% от таксата обучение.

Като тенденция най-масовата възраст за отпътуване на деца за средно образование е 15-16 год. (над 60%). Целта на заминаващите е да завършат гимназиалното си образование в чужбина и да получат западна диплома, подходяща за прием в добър университет.

През последните 2-3 години се забелязва спад на възрастовата граница и все повече семейства обмислят да изпратят децата си в средно училище в чужбина на 13-14 години.

“Последните три години родителите засилиха своя интерес към международните пансионни училища в Европа, особено в Швейцария, Италия и Испания. Тази година се увеличи интересът към обучение на английски език в Австрия и по-точно Виена, като близка дестинация”, посочи Таня Илиева, мениджър “Средно образование”.

Продължава да спада възрастта за първо пътуване на езиков курс в чужбина. Записванията за лято 2023 към момента показват, че 65% от курсистите са на възраст от 8-15 г.

В европейски пансионни училища цената на средното образование е най-висока в Швейцария, където български семействата плащат по около 60 000 евро годишно. Във Великобритания цената средно е между 30 000 и 35 000 британски лири, в Германия - от 40 000 евро, а в Испания излиза най-евтино - близо 25 000 - 30 000 евро.

Няма общежития

Настаняването в Нидерландия все още е проблем

Много труден се очертава предстоящият кандидатстудентски сезон в Нидерландия по отношение на настаняването. “Няма ясна политика, която да е насочена към настаняването, стремят се да разрешат този проблем, като строят нови сгради за общежития, но в момента университетите силно насърчават студентите да започнат търсенето на настаняване самостоятелно, че е тяхно отговорност, и да го направят по-отрано, като се регистрират в различни платформи. И когато излязат обяви, да мога да кандидатстват по тях. За съжаление, гарантираните общежития към университетите в страната са много малко. При някои от тях те могат да са 30% от броя на студентите, при други - до 50%. Но в по-големите градове като Амстердам, Ротердам, даже и Гронинген, е все още доста трудно намирането на настаняване”, посочи Николай Христанов.

Продължават да се предлагат общежития на първокурсници, но поради големия брой студенти, шансът да се класираш и да си запазиш общежитие намалява. “Хубаво е да се търси предварително, дори и на място решават кандидати да отидат и да намерят квартира”, обясни той.

По думите му това е и една от причините да се търсят алтернативи за кандидатстване, в градове, където студентите ще могат да намерят и място за живеене.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения