Добавят 50 лева към минималната пенсия

Пенсиите ще бъдат увеличени с между 8 и 9 на сто от средата на следващата година.

Най-ниската сума за стаж и възраст нараства до 631,08 лв.

Максималната пенсия през следващата година остава 3400 лв.

Индексацията ще бъде с 8-9%

Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще бъде увеличена с 50,51 лв. от средата на следващата година. От сегашните 580,57 лв. минималната пенсия ще стане 631,08 лв. от 1 юли 2025 г., както “Труд news” пръв написа. Това е записано в проекта на бюджет на държавното обществено осигуряване за следващата година, който в понеделник беше приет на заседание на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ).

Минимална пенсия взима всеки трети с пенсия за стаж и възраст, като това представляват над 390 хил. души. В проекта на бюджет е предвидено увеличението на минималната пенсия за стаж и възраст да бъде с 8,7 на сто. Със същия процент от средата на следващата година ще бъдат увеличени и редица други пенсии, чийто размер зависи от минималната пенсия за стаж и възраст. Например минималната пенсия при непълен стаж ще стане 536,42 лв. В момента хората, които са навършили 67 години, но нямат необходимия пълен стаж за пенсиониране, могат да получат пенсия, при положение, че имат поне 15 години действителен осигурителен стаж. Пенсиите на тези хора по принцип са по-ниски от пълните пенсии за стаж и възраст, защото стажът им е по-малък. Но минималната пенсия за тях ще нарасне от сегашните 493,48 лв. на 536,42 лв.

С 8,7% ще бъдат увеличени и минималната пенсия за инвалидност поради общо заболяване и минималната пенсия за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест. Минималните размери на тези пенсии зависят от степента на уврежданията.

Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до края на настоящата 2024 г., ще бъдат увеличени от 1 юли следващата година с решение на Надзорния съвет на НОИ с процент, определен по “швейцарското правило” - с 50% от инфлацията и с 50% от ръста на средния осигурителен доход през настоящата година, пише в проекта на бюджет. По предварителни данни увеличението се очаква да бъде между 8 и 9 на сто. Но точният размер на увеличението ще бъде определен през следващата година, след като бъдат обявени данни за инфлацията и за ръста на средния осигурителен доход. С определения но “швейцарското правило” процент ще бъде увеличена и социалната пенсия за старост.

Таванът на пенсиите няма да бъде увеличаван и през следващата година той остава 3400 лв.

Увеличението на пенсиите през следващата година ще бъде по-малко от повишението с 11% през тази година, заради намалението на инфлацията. Заплатите на хората продължават бързо да нарастват и средният осигурителен доход за година се е повишил с над 13 на сто, показват последните данни на НОИ. Но тази година инфлацията е по-ниска, отколкото през миналата, и при прилагане на “швейцарското правило” увеличението на пенсиите през 2025 г. ще бъде по-малко. Така старите пенсии ще продължат да изостават спрямо текущите доходи в страната.

Работещите пенсионери без подарък за Коледа

Дават коледните добавки на 19 декември

Вече изплащат пенсиите

Ивайло Иванов, министър на труда и социалната политика

Коледните добавки към пенсиите ще бъдат изплатени на 19 декември, обяви министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов. Изплащането на пенсиите за декември вече стартира, като хората, които получават парите по банкова сметка, ги получиха в понеделник. Изплащането на пенсиите в пощите ще продължи до 20 декември. Коледните добавки ще бъдат изплатени допълнително, като на хората ще се наложи втори път да ходят до пощата.

От всичките малко над 2 млн. пенсионери, добавки за Коледа в размер на 100 лв. ще бъдат дадени на около 340 хил. души. Причината за това е, че добавки ще получат само хората с пенсии под линията на бедност, която в момента е 526 лв.

Минималната пенсия за стаж и възраст е над този праг. Подарък за Коледа от държавната хазна ще получат хора с пенсии, отпуснати при условията на непълен стаж, инвалидни и социални пенсии. Кръгът от хората с добавки за Коледа е стеснен и от още едно условие. Добавки няма да получат пенсионери, които имат и допълнителни доходи, като например от наеми или тези, които продължават да работят.

В сряда се очаква правителството да гласува постановлението за отпускане на празничните бонуси, както и да одобри проекта на бюджет за 2025 г.

Без обезщетение при втори трудов договор

Режат 70 хил. семейства от пари за майчинство

Сумата остава 780 лв.

Ще накарат много майки да не работят през втората година от майчинството.

Близо 70 хил. семейства може да бъдат отрязани от изплащане на обезщетение през втората година от майчинството. Това ще стане с бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г., който ще бъде разгледан от Министерски съвет в сряда.

Обезщетение за майчинство през втората година след раждане на детето няма да получават майки и бащи, които работят на втори трудов договор при първия работодател или към втори работодател, предвижда проектът. В момента в близо 70 хил. семейства през втората година от майчинството получават обезщетение за отглеждане на детето, но въпреки това родителят продължава да работи на втори договор. Идеята на социалното министерство е тази практика да бъде прекратена, въпреки дефицитът на кадри на пазара на труда.

В момента обезщетението за отглеждане на дете през втората година от майчинството е 780 лв. и в проекта на бюджет е предвидено през следващата година да не бъде увеличавано. Това обезщетение беше вдигнато на 780 лв. през 2023 г., когато в същия размер беше и минималната заплата. Оттогава минималната заплата расте, но не и обезщетенията за майките.

От началото на 2025 г. минималната заплата ще нарасне на 1077 лв., което след данъци и осигуровки прави чисто 835 лв. Ако една майка работи и на втори договор на минимална заплата, то ще трябва да направи избор - дали да работи за 835 лв. на месец или да получава обезщетение от 780 лв. без да работи. Много майки ще изберат втория вариант. Вариантът да се откажат от обезщетението ще изберат майки с високи заплати. Оказва се, че за да спестят пари, от социалното министерство предлагат вариант, при който хиляди майки ще спрат работа през втората година от майчинството. Така дефицитът на кадри ще стане още по-голям.

Вдигат осигуровките за пенсия с 5% за три години

Връщат на 20% ДДС за хляба и ресторантите

Замразяват минималната заплата

Връщането на ДДС за хляба на 20 на сто от 1 януари 2025 г. ще доведе до поскъпването му.

Ставките на ДДС за хляба и ресторантите ще бъдат върнати от сегашните 9% на 20 на сто от началото на 2025 г. Това е предвидено в проектобюджета за следващата година, който е подготвен от Министерство на финансите (МФ). Неотдавна производителите на хляб се заканиха, че ако ставката на ДДС стане 20%, от януари хлябът ще поскъпне.

Отпадането на намалената ставка от 9% на ДДС за доставката на туристически услуги и на услуги за използване на спортни съоръжения, което стана от края на месец юни тази година, както и за ресторантите след края на декември 2024 г., ще доведе до допълнителни проходи в бюджета от 371,5 млн. лв. през 2025 г., показват разчетите на МФ. Връщането на ставката на ДДС за хляба на 20% ще доведе до допълнителни приходи в бюджета от 93,4 млн. лв.

Осигуровките за пенсия ще бъдат увеличени с 5 на сто в рамките на три години, предвижда средносрочната бюджетна прогноза на МФ, която е неразделна част от проекта на бюджет за 2025 г.

Първоначално от МФ искаха осигуровките върху заплатите да бъдат вдигнати с 3 на сто още от 1 януари 2025 г., но в разговорите с политическите партии в парламента тази идея не намери подкрепа. Затова сега предложението на министерството е през 2025 г. осигуровките да останат без промяна. Но от 1 януари 2026 г. да бъдат увеличени с 3 на сто, а от 1 януари 2027 г. с още 2 на сто (без сектор “Отбрана и сигурност”). Допълнително очакваните приходи от тази промяна са в размер на 1,602 млрд. лв. за 2026 г. и 1,217 млрд. лв. за 2027 г.

Допълнително очакваните приходи от планираното увеличение на максималния осигурителен доход от сегашните 3750 лв. на 4130 лв. от началото на 2025 г. са 300,9 млн. лв. С планираното увеличение на максималния осигурителен доход с по 300 лв. през всяка от следващите години до 2028 г. общо допълнителните приходи от осигуровка за периода 2025-2028 г. ще бъдат 855,2 млн. лв.

Любопитно е, че според прогнозата на МФ след като от началото на 2025 г. минималната заплата нарасне на 1077 лв., ще остане на това ниво поне до 2028 г. Явно от министерството планират отмяна на правилото, че минималната заплата е 50 на сто от средната за страната.

Ефектът върху приходите от акцизи в резултат на предложеното повишаване на акцизната ставка на цигарите, на пури и пурети, на тютюн за пушене, на нагреваеми тютюневи изделия, на течности за електронни цигари, е оценен на 270,2 млн. лв. допълнителни приходи за 2025 г. Очакваният ефект за бюджета от увеличаване на акцизната ставка за алкохола и бирата е в размер на 100 млн. лв. допълнителни приходи за 2025 г.

От въвеждането на данък върху добива на подземни богатства в страната се очакват допълнителни приходи в размер на 900 млн. лв. през следващата година. Планирано е и да бъде отменено повишението на прага за регистрация по ДДС от 100 хил. лв. на 166 хил. лв., което трябваше да стане от януари 2025 г.

От МФ предлагат и амнистия на неплатени през миналите години данъци. Това предоставя еднократна възможност за плащане на недекларирани, просрочени или неплатени данъци, осигуровки, местни данъци и такса за битови отпадъци, включваща опрощаване на наказателни лихви и санкции, като мярка за повишаване на приходите и свиване на бюджетния дефицит. Тази мярка ще се прилага за граждани, фирми, министерства, ведомства, общини и държавни и общински предприятия със задължения към бюджета. Според изчисленията на Министерството на финансите от тази мярка се очаква в бюджета да постъпят около 5,15 млрд. лв. допълнителни приходи през 2025 г.

За да се възползват от амнистията за недекларирани доходи гражданите и фирмите ще трябва да платят по-висок еднократен данък от 15%, а не действащите ставки от 10% на данъка върху доходите и данъка върху печалбите. Мярката цели чрез еднократно деклариране и внасяне на данъци за доходи, които не са декларирани за предходни години, да бъдат събрани допълнителни приходи в бюджета. Тази мярка няма да се прилага по отношение на доходи, свързани с престъпна дейност, корупция, пране на пари и финансиране на тероризъм.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения