Доброволци, гасящи пожарите у нас: Досега не ни се е случвало такова нещо

"Има доста пожари. Няколко успяха да бъдат овладени. Но на всеки час възниква по някой нов. В момента тече организация още доброволци да отидем на други места, където можем да помогнем. Имаме хора в района на Свиленград. Наши хора са се насочили към Белмекен. Сега се прави организация утре към Беклемето да се насочат. Там е много рисково и не се допускат спонтанни доброволци". 

Това заяи пред БНР Тодор Грозданов - секретар на Асоциацията на доброволците.

"Спонтанните доброволци са прекрасни хора с големи сърца, които чуват, че има проблем и тръгват да помагат. Но огромната част от тях не са обучени и не са добре екипирани, за да могат да помогнат качествено. Вършат чудесна работа, но има голям риск за тяхното здраве и живот", обясни той.

По думите му когато един доброволец стане член на доброволно формирование, тогава той минава ред обучения, бива екипиран и работи тясно със структурите на пожарната. За него е по-малко рисково, подчерта Грозданов. А за спонтанните доброволци той коментира, че често те отиват на мястото дори с неподходящи дрехи и обувки, което носи допълнителен риск. 

"Те също вършат много работа, защото на места се изискват много ръце. Те могат да бъдат полезни с правене на ивици в малко по-отдалечен участък от огъня, където се очаква той да бъде посрещнат и ограничен. Могат да помагат с логистика на място. Могат да бъдат много полезни". 

Тодор Грозданов обяви, че доброволците имат нужда от екипировка и леко оборудване за справяне с пожари - лопати, мотики и ранцеви пожарогасители, които могат да бъдат занесени на гръб, когато до мястото на огъня не може да стигне пожарен автомобил. 

Регистрираните доброволци в България са около 3300 по списък, посочи той и добави, че работят сравнително добре с институциите. Има обаче дълга административна процедура, когато една община иска да изпрати доброволчески екип в друга, уточни Грозданов.

Към момента най-тежка е пожарната обстановка в Ямболско. Ситуацията в странджанското село Крайново е динамична. Огънят се движи по българо-турската граница. Няма опасност за населените места. 

Един от доброволците там е Карамфил Иванов. Пред кореспондента на БНР в района Даниела Костова той разказа:

"Отидохме долу в дерето да посрещнем пожара. Изчакахме го. Когато тръгна срещу нас пожарът, направо мина през нас и всички избягаха. Останахме само с една пожарна от Кърджали. Погасихме, каквото погасихме. Не можахме да го спрем огъня, върху нас мина".

Доброволецът сподели, че трети ден не е спал. Досега не ми се е случвало такова нещо, каза Карамфил Иванов. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България