Докладът на ЕК за върховенство на правото за България - компрометиран

Христо Иванов и Юри Тавание на среща с ръководството на Съюза на съдиите в България.

Представители на олигархичния кръг „Капитал“ отново с доноси срещу български институции, вкарали в документа опорките на самосвалилото се правителство на Кирил Петков

До броени дни предстои Европейската комисия да представи третия годишен доклад за върховенството на правото. Хоризонталният механизъм за мониторинг се отнася до всички държави-членки на Европейския съюз.

Докладът за България обаче се оказва манипулиран, при това с политически мотиви и от близки до самосвалилото се правителство на Кирил Петков, научи „Труд“ от източници в Брюксел. По познат от близкото минало почин, представители на олигархичния кръг „Капитал“, отново залели Брюксел с доноси срещу български институции - ВСС, прокуратурата, КПКОНПИ и други регулатори. Същевременно в документа са вкарани добре познатите опорки на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, с които зад прикритието за нуждата от „реформи“ се цели овладяването на независимите институции.

Иво Прокопиев

Компрометирането на доклада за България е минало по три направления, всичките, свързани пряко или косвено с кръга „Капитал“, наименован на едноименния седмичник, съиздател на който е Иво Прокопиев. Оказва се, че списването на документа за България копира познатите методи, по които в продължение на години се изготвяха мониторинговите доклади за страната ни по линия на Механизма за сътрудничество и проверка. При тях черновата се изготвяше от български неправителствени организации, свързани с олигархичните структури на кръга „Капитал“, а верификацията се извършваше от позициониран в представителството на ЕК в София, който се оказа много близък до провалилия се като правосъден министър и настоящ съпредседател на управляващата коалиция, Христо Иванов.

Направление Първо - доклади от НПО, свързано с Христо Иванов

Бившата партньорка на Христо Иванов в БИПИ - Биляна Вегертседер, сега е автор на много от заключенията в доклада на ЕК по Върховенство на правото в България за 2022 г.

Основните изводи и заключения в доклада на ЕК за върховенство на правото за България за 2022 г. се базират на данни, становища и позиции, предоставени от Българския институт за правни инициативи. Дълги години програмен директор на организацията беше именно Христо Иванов. Представляваният сега от адвокат Биляна Вегертседер институт от създаването си лобира за ограничаване правомощията на главния прокурор и ограничаване на независимостта на прокуратурата. БИПИ играе съществена роля и в различни публични процедури по избор на членове на държавни регулаторни органи, като често дава негативни становища за кандидати, които не се възприемат позитивно от изданията на Прокопиев. Заради това не е никак изненадващо, че включените в доклада на Брюксел коментари от БИПИ едно към едно се припокриват с политическите искания на управляващите формации „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ по отстраняване на главния прокурор Иван Гешев, ликвидиране на независимостта на държавното обвинение и особено - превръщането на Антикорупционната комисия в „квази-прокуратура“ и „политическа бухалка“ на властта.

Направление Второ - уволненият съветник от Нидерландия, отново в България

Юри Тавание и Христо Иванов през 2017 г., когато двамата си партнираха в изготвянето на очернящите България доклади на Европейската комисия по Мониторинговия механизъм.

Ключова роля при изготвянето на крайно негативните доклади по Механизма за сътрудничество и проверка, черновите, за които бяха списвани в софийските офиси на Христо Иванов и партньори, дълги години играеше нидерландският активист Юри Бюрер Тавание. Привърженикът на еднополовите бракове беше съветник по мониторинговия механизъм в представителството на Брюксел в София, а неговата българска съпруга - Яна Тавание, журналист в изданията на Прокопиев, а по-късно и ПР на Българския хелзинкски комитет. През 2018 г. Юри Тавание бе изненадващо освободен от съветническия пост в ЕК, което веднага се отрази на тона на доклада за България, който от силно негативен през 2017 г. придоби далеч по-голяма обективност година по-късно. През 2019 г. Комисията дори прекрати изготвянето на мониторингови доклади за страната ни, тъй като бе отчетен солиден напредък в противодействието на организираната престъпност. За сравнение - докладът за Румъния остана.

Оказва се, че след няколко години пауза Юри Тавание отново е на българска земя. Този път той се подвизава като член на Съвета на Фондация „Антикорупционен фонд“. Организацията от години се занимава с провеждането на компроматни кампании и поръчкови разследвания срещу представители на политиката, магистратските среди и бизнеса, за които в изданията на Иво Прокопиев могат да се открият силно негативни публикации. И това не е изненадващо, освен Тавание, друг от членовете на управлението на Съвета е Николай Стоянов, действащ журналист в „Капитал“. Друг бивш автор в изданията на Прокопиев - Николай Стайков е основател на Фонда. Сред създателите на лобистката организация бе и Мирослава Петрова, понастоящем депутат от „Продължаваме промяната“. А старши юридически съветник в организацията е адвокат Андрей Янкулов, бивш прокурор, известен с политическото си обвързване с Христо Иванов, на когото е бил заместник в правосъдното министерство.

Тавание със сигурност знае как да изготви доклад за България по върховенство на правото, като включи в него тези искания, от които интерес има съиздателят на „Капитал“, които още и политическите му проксита „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ са включили в проекта за управленска програма на кандидата за премиер Асен Василев. Заради това изобщо не би било изненадващо, ако се окаже, че това, което уж Брюксел ни казва, всъщност е нещото, което ГМО-политиците Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, бившата му секретарка Надежда Йорданова и особено, разбира се, Лена Бориславова оферират от сутрин до вечер, а понякога и посред нощ.

И, за да бъде напълно ясно, за какво ниво на манипулация става въпрос - авторите на доклада за България са провеждали дискусия с представителите на „Антикорупционния фонд“ през м. февруари тази година.

Направление Трето - съветникът в ЕК също от “Капитал”

Илин Станев - политическият съветник в представителството на ЕК в София. Той бе назначен на поста след повече от 20 години работа в „Капитал“.

Макар Юри Тавание да не е от четири години в представителството на ЕК в София, от две години там има друг дългогодишен кадър на Иво Прокопиев - Илин Станев, работил като редактор в „Капитал“ в продължение на повече от 20 години. Ролята на Илин Станев е ключова, тъй като той отговаря за политическите въпроси в представителството, т. е. има важна роля при консултирането на преките автори на доклада на ЕК.

Пагубната роля на олигархичния кръг „Капитал“ за негативния имидж на България по света не е изненадваща. Както не е изненадващо, че след като за 2-3 години бяха изгубили влияние върху списването на черновите на доклада по върховенство на правото за България, прокситата на Прокопиев отново са успели да се превърнат в основни автори на документа.

Изненадата, при това негативна, ще е за Европейската комисия, която очевидно се съгласява да бъде въвличана от местни лобисти в опитите им да овладеят цялата държава. Брюксел рискува годишните доклади по върховенството на закона да се превърнат в инструмент за политически шантаж в отделните държави членки, особено, както в България управляващите се опитват да използват документа, като сами искат да обвържат европейското финансиране с опитите им за овладяване на независимата съдебна власт. Това не само, че подкопава доверието към самата Европейска комисия, но и води до засилване на антиевропейските настроения в обществото. Все повече стават българите, които нямат никакво доверие не само в българските институции, но и в европейските, при това именно на база на подобни годишни доклади и класации, които се оказват лесно манипулируеми.

Достатъчно е да си припомним, че след като години наред международната организация „Репортери без граници“ държеше България на 112-113-то място по свобода на медиите, идването на власт на провалилия се с гръм и трясък Кирил Петков бе буквално възнаградено с изкачването на страната с цели 21 позиции, без да е ясно защо, освен, че водещите телевизии у нас се конкурират, чия редакционна политика е по-проправителствена. Разбира се, не е изненадващо, че медийната класация се базира на анализите на „Асоциацията на европейските журналисти - България“, в чието ръководство присъстват основно бивши и настоящи репортери и редактори от изданията на Прокопиев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи