Дори и след COVID-19 ще се трудим от вкъщи

Присъствието в офиса е важно за новите служители, които трябва да се обучат от опита на по-старшите си колеги.

Работното място има своята привлекателност

Присъствието е важно за кариерата

Офисът никога няма да загуби своята привлекателност, въпреки че редица компании дават заявка, че работата от вкъщи е бъдещето. Преди пандемията от коронавирус милиони хора прекарваха една трета от живота си в офиси. Но заради пандемията почти половината британски служители започнаха да работят от вкъщи. И някои компании дават да се разбере, че това ще бъде нашето бъдеще и след COVID-19, посочват от Би Би Си.

“Идеята за поставяне на 7000 души в една сграда може да остане в миналото”, казва изпълнителният директор на Барклис Банк (Barclays Bank). Британският бизнесмен Мартин Сорел твърди, че 35-те милиона паунда, които харчи за скъпи офиси, е по-добре да бъдат инвестирани в служители.

Дните в офиса в обичайния смисъл са преброени, казва Брус Дейзли, автор на известната книга “Радостта на работата”. “Може да имаме сантиментални чувства към това, но офисът в сегашното му разбиране, по всяка вероятност, е нещо от миналото”, заяви Дейзли в интервю за Би Би Си. “Разговарях със служител на една от водещите медии”, добави експертът. “Той каза, че по-рано 1400 души идвали ежедневно в кабинетите си. При ограничителните мерки заради пандемията този брой е спаднал до 30, но това не се е отразило на резултата”.

От своя страна проф. Андре Спайсър от Лондонската бизнес школа “Джон Кас” смята, че е рано да се сбогуваме с кабинетите. Той прогнозира рязко намаляване на работното време, прекарано в офиси, но е уверен, че работата в офиса няма да изчезне. Според него хората, работещи отдалечено, е по-малко вероятно да бъдат повишени - те са по-малко забележими. И предвид рецесията, мнозина ще искат да се виждат с шефовете.

“По време на икономическа криза хората са особено склонни да мислят: трябва да си на работното място, шефът трябва да ме вижда постоянно”, смята Спайсър. И допълва, че топ мениджърите постоянно ще работят в офисите, а обикновените служители ще се появяват по-рядко, за да виждат шефовете.

Много хора вече изпитаха предимствата и недостатъците на отдалечената работа. Плюс е това, че не се губи време за път, а минус: по-малко комуникация с колегите. Но офисът има и други плюсове. Офисът ни привиква към определен ред и разнообразява живота. “Когато стигнете дотам, вие ставате различен човек”, каза Люси Келоуей, автор на няколко книги за хората в офисите, пред Би Би Си. “Лично аз наистина съм уморена да се скитам из къщата от сутрин до вечер. Искам да си сменя дрехите, да отида в офиса, да видя различни хора, някои от които ще станат мои приятели за цял живот”, казва тя.

Но професор Спайсър цитира резултати от проучване, според което хората “дистанционно” работят по-продуктивно и се чувстват по-удовлетворени от живота си - преди всичко защото се освобождават от шофирането до работа и обратно. От друга страна, някои от анкетираните казват, че се чувстват “в изгнание” у дома, когато нямат лични контакти с ръководството. “Да привлекат погледа на шефа за някои хора е основното нещо в живота. Когато някой друг го прави вместо тях, те изпитват безпокойство и тревога. В това е недостатъкът на отдалечената работа на служителите и мениджърите”, подчертава професорът.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Имоти