Доходите в градовете 40% по-високи от селата

Всеки жител на градовете яде средно по 2210 калории на ден, докато в селата ядат по 2510 калории, което е с 13,5% повече.

Гражданите дават повече пари за данъци, транспорт и образование

На село ядат 14% повече калории

Голямата разлика между градовете и селата не е само в размера на доходите, а и в това от къде идват парите на хората и за какво ги харчат. Доходите на жителите на градовете са с близо 40% по-високи от тези в селата, показват данни на НСИ. Средният годишен доход на човек в страната е 6592 лв. Но в градовете разполагат средно със 7143 лв., което прави по 595 лв. на месец, а в селата само с 5115 лв. на година, или месечно по 426 лв. Тези суми са доста малки, на фона на средната заплата, която надмина 1460 лв. Но, ако в семейството има деца, безработен или пенсионер, средният доход на човек пада, дори заплатите на родителите да са високи.

Заплатите в градовете осигуряват близо 60% от доходите в домакинствата, а в селата - само 44,8%. Семействата в градовете получават от заплати 78,8% повече пари, спрямо тези в селата. За сметка на това в селата домакинствата взимат повече пари от пенсии. На село пенсиите формират 35% от семейния бюджет, при 25% в градовете. В селата получават и повече семейни добавки за деца и други социални помощи. В селата печелят и от продажба на собствена селскостопанска продукция, докато в градовете такива доходи почти няма.

В градовете хората харчат много повече пари за данъци, транспорт, мобилни телефони и образование спрямо жителите на село. В градовете дават повече пари и за храна, въпреки че на село хапват повече калории. Всеки жител на градовете яде средно по 2210 калории на ден, докато в селата ядат по 2510 калории, или с 13,5% повече.

Семействата в градовете дават за данъци и осигуровки средно по 2017 лв. на година, а в селата само по 1146 лв. Налозите формират 14% от разходите на домакинствата в градовете, а в селата те имат дял от 10,3%. За транспорт семействата в градовете харчат двойно повече от тези в селата.

За прехрана отиват 29% от разходите на семействата в градовете и 31,4% от парите на жителите на село. Любопитно е, че на село хората харчат малко повече пари за здравето си, отколкото в градовете. И тъй като доходите на село са по-ниски се оказва, че за здравеопазване в селата отиват 7,8% от разходите на семействата, при 5,8% в градовете. За наеми, ток, вода и отопление на домакинствата в градовете отиват 12,8% от разходите, при 15,9% в селата.

Консумация

Различаваме се по хляба и плодовете

Трапезата в градовете и селата се различава най-много по хляба, плодовете и ракията. Всеки жител на градовете изяжда по 72,5 кг. хляб на година. В селата потреблението на хляб е по-голямо - 109 кг. В селата хапват и малко повече месо и месни продукти. Изненадващо в градовете ядат повече плодове и зеленчуци, отколкото в селата. Жителите на градовете хапват по 53,5 кг. плодове и 74 кг. зеленчуци на година, а в селата - по 47,3 кг. плодове и 69,2 кг. зеленчуци.

Разлика между градовете и селата има и при алкохола. В селата пият повече ракия и вино отколкото жителите на градовете, а гражданите водят при потреблението на бира, уиски и водка. Всеки жител на градовете пуши средно по 766 цигари годишно, при 645 цигари в селата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика