Доц. д-р Гриша Матеев: Ракът на кожата е епидемия

Доц. Гриша Матеев предупреждава, че при хората с рак на кожата съществува повишен риск от рецидив.

За едно десетилетие случаите са се увеличили с 50 на сто

Дерматолози преглеждат безплатно на 14 май

Честотата на случаите на рак на кожата расте и вече се обяснява не с работа на полето, както е било в миналото, а с нарасналото благосъстояние на хората, които повече пътуват и се излагат на слънце по екзотични плажове. Вероятно има още много рискови фактори, но статистиката показва недвусмислено, че за последното десетилетие хората с рак на кожата са се увеличили с 50 на сто. Очаква се през периода 2020-2025 г. към тях да се добавят още 18%, а смъртността от това заболяване да нарасне с 20%. Прогнозите са към 2040 г. случаите на меланом да нараснат с 62%, а смъртността – със 74%. Мъжете боледуват по-често, вероятно защото повече се излагат на слънце. При това положение лекарите вече говорят за рака на кожата като за епидемия, поразяваща човечеството.

За 19-и път Българското дерматологично дружество (БДД) се включва в международната инициатива Евромеланома, чиято цел е да повиши знанията относно злокачествените новообразувания на кожата, възможността за предпазване и ползата от навременното им откриване. В рамките на кампанията на 14 май ще се проведат безплатни дерматологични прегледи. По-подробна информация за специалистите, които ще преглеждат, може да се намери на сайта на БДД www.bg-derm.org и на www.euromelanoma.eu/bg-bg/.

Тази година кампанията се фокусира върху пациентите, които вече са били диагностицирани с рак на кожата и са се лекували, но безплатният скрининг е отворен за всички желаещи, съобщи доц. д-р Гриша Матеев, председател на БДД. За хората с веднъж поставена диагноза е особено важно да знаят, че са изложени на по-голям риск да развият втори тумор – нов, не рецидив на първия. Между 2% и 10% от оцелелите от злокачествен меланом на кожата развиват втори първичен меланом, а между 30% и 50% от хората с немеланомен рак на кожата развиват втори такъв в рамките на 5 години. Въпреки този повишен риск скорошно проучване в Испания показва, че преболедувалите не вземат по-засилени мерки за фотозащита и не ходят редовно на прегледи, за да следят състоянието си.

За сметка на това диагнозата „меланом“ предизвиква у много от чулите я депресия и тревожност, породени най-вече от страха от рецидив. Подложени на този стрес, те развиват съпътстващи заболявания, някои престават да се грижат за себе си. От меланомно болните 11% се нуждаят от лечение на депресията. 

Най-малкото, което можем да направим за себе си, е веднъж в месеца да се преглеждаме сами в банята и с помощта на малко огледалце да видим и най-скритите си места, съветва доц. Матеев. Това, разбира се, не отменя прегледа при дерматолог поне веднъж годишно.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве