Доц. д-р Жана Казанджиева: От косопад страдат 60 на сто от преболедувалите Ковид-19

Доц. д-р Жана Казанджиева съветва да проявите търпение 6 месеца, докато се възстанови косата ви.

Косата изтънява, пада на снопове, разрежда се в центъра на скалпа и на слепоочията

Вирусът уврежда пряко космените фоликули

За 14-и път Българското дерматологично дружество (БДД) организира национална кампания за диагностика и профилактика на кожните алергични заболявания. Тази година тя е насочена към кожни алергични заболявания след прекарана Ковид-19 инфекция. От 5 до 9 декември осем големи дермато-венерологични клиники в страната ще преглеждат безплатно и при нужда ще провеждат кожно-алергични тестувания, също безплатно, на хора с кожни проблеми и косопад след прекаран коронавирус.

В София това са УМБАЛ „Александровска“ - Дерматологична клиника, Аджибадем СитиКлиник Токуда болница, Дерматологична клиника „Евродерма“, а в страната – Университетска болница „Пълмед“, Пловдив, университетските кожни клиники в Стара Загора, Плевен и Варна, Кожно-венерологичното отделение в Русе. Във Варна и Русе кампанията ще протече една седмица по-късно. Желателно е предварително записване, за да не става струпване на хора, препоръчват организаторите. 

„Нашата кампания е посветена на кожните заболявания след Ковид-19 и най-вече на кожните алергични заболявания – пояснява доц. д-р Жана Казанджиева от УМБАЛ „Александровска“, председател на Секцията по дерматология към БДД. - Това са т.нар. ковид екзема на ръцете, появила се след многото дезинфектанти и носенето на ръкавици; ковид уртикарията, която се оказа, че освен признак на ковид инфекцията, се появи и вследствие на стреса; и най-накрая, независимо че не говорим за кожна алергия – косопадът след Ковид-19. Включихме го, защото 80% от пациентите с кожни алергии след Ковид-19 запитаха дали могат да се прегледат и за косопад. Особено страдат лежалите в болница поради тежък Ковид.“

При много от големите епидемии като чумата в миналото, маймунската шарка сега, СПИН обикновено кожните прояви са водещите. Този път, при Ковид-19, тези прояви бяха сравнително редки и се регистрираха предимно по време на протичане на заболяването, споделя наблюденията си доц. Казанджиева. Изведнъж, когато започнахме да се възстановяваме, когато на Ковид сякаш се видя краят, 60% от преболедувалите инфекцията се оплакаха от косопад. 

При жените се наблюдава необичайно разреждане на косата в центъра на скалпа. 

Защо се получава той? Един от рисковите фактори са високите температури, които развиват хората с тежък Ковид. Доказано е в предишни епидемии в света – от тиф, едра шарка, че много често са придружавани от косопад. Вторият рисков фактор е стресът. Той много се отразява на косопада при различни случаи, не само в резултат на Ковид – при бременност, прекъсване на кърменето и т.н. На трето място са лекарствата, предимно антикоагулантите (противосъсирващите средства). Когато съберем тези три фактора, не е чудно, че при пациентите с Ковид-19 се наблюдава косопад, обобщава дерматоложката. 

„Всеки един косъм по нашето тяло преминава през цикли на растеж, обратно развитие и опадане, но го прави по различен начин. Косопадът възниква, когато вместо нормално развитие имаме изведнъж старт като бегач на къси разстояния и от първия стадий моментално се минава в крайния - фаза на покой, която е последвана от изтласкването на косъма на повърхността на кожата и неговото опадане. Тоест по-голям брой косми от нормалното се прехвърлят от стадий на развитие в стадия на почивка. Невинаги при инфекциозно заболяване се получава такъв косопад, но изглежда Ковид таргетира пряко космените фоликули и техния нормален механизъм на развитие“, обяснява доц. Казанджиева. 

Острата форма на следковидния косопад се наблюдава при огромен брой пациенти. Тя настъпва 3 месеца след Ковид инфекцията и в началото не се регистрира, защото хората просто не свързват косопада с този период. Установено е, че 3 месеца след диагностициране на Ковид-19 почти винаги има косопад, по-силен или не, който трае 3 месеца. Статистиката показва, че това се е случило при 48,5% от всички пациенти с Ковид-19 в болниците. 

Острата форма на косопада е сравнително обратима и затова не е забелязана през първата година на пандемията. Но след повторни заразявания се появява хроничната форма на косопад и тогава дерматолозите се оказват затрупани от пациенти, които се оплакват от усилено падане на косата, продължаващо повече от 6 месеца. Това вече е сериозният проблем. В медицинската литература го наричат косопад като част от постковид синдром. 

Причината за този хроничен косопад вече не е бързото преминаване от един стадий на растеж на косъма в друг, а увреждането на матриксните (зародишовите) клетки на космения фоликул. 

На практика се наблюдава отделяне на голямо количество косми при разресване и къпане, те стават по-тънки, разреждат се в центъра на скалпа и учудващо – в областта на слепоочията, което не е типично за дамите. По начало косопадът след Ковид засяга повече жените. За лечение се прилагат най-различни средства – хранителни добавки, подхранващи средства, шампоани, маски, мезотерапия, лазертерапия, но истината е, че трябва време на организма да се възстанови и то е поне 6 месеца, признава доц. Казанджиева.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве