Доц. д-р Нина Янчева: Възрастните получават по-често неврологични усложнения от COVID-19

Доц. д-р Нина Янчева обръща специално внимание на хората в риск.

Коронавирусът засяга почти всички органи и системи

Хората със затлъстяване са в риск, дори да нямат други болести

След кратък отдих отново заговорихме за COVID-19. Вирусът SARS-CoV-2 със своите разновидности не си е отишъл - доказват го зачестилите случаи на инфекцията в Европа и у нас. И не бива да се успокояваме, че той става по-слабо вирулентен с времето. Напротив - с всяка нова разновидност заразяването е по-бързо и лесно, но протичането на COVID-19 е сравнително по-леко. Това предупредиха наши експерти по време на дискусията “COVID 19 - предизвикателството остава”.

Към края на април 2022 г. статистиката показва, че инфектираните с COVID-19 по света са над 515 млн. души и над 6,2 млн. са починалите, като се предполага, че броят на загиналите е 2 или 3 пъти по-голям, напомня за глобалната заплаха доц. д-р Нина Янчева, началник на отделението за придобита имунна недостатъчност на СБАЛИПБ “Проф. Иван Киров”, ръководител на Катедрата по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина към МУ София.

За симптомите на COVID-19 се говори много през изтеклите две години, но доц. Янчева припомня някои от тях: висока температура, суха кашлица, задух, главоболие, мускулни болки, намален брой лимфоцити в кръвта. Тежките усложнения, които могат да завършат и фатално, са остър респираторен дистрес синдром, сепсис, остра бъбречна недостатъчност, остра сърдечна недостатъчност.

Вирусът SARS-CoV-2 може да засегне почти всеки орган и система в човешкото тяло, но най-вече - белия дроб. В хода на пандемията се установи, че много по-често, отколкото се предполагаше, се засяга нервната система. Това става по няколко механизма - самият вирус директно уврежда нервните клетки и съдовете, както и по автоимунен механизъм - възниква синдромът на Гилен-Баре (възходяща парализа на крайниците). Усложненията при възрастните хора по-рядко са от страна на белия дроб, по-често са неврологични. Делириумът, особено при възрастни, може да бъде един-единствен симптом на COVID-19, затова хора в подобно състояние задължително се изследват за коронавирус. Други усложнения при възрастни са внезапно появила се бъбречна недостатъчност, кетоацидоза в резултат на отключен захарен диабет, остър панкреатит, тромбози, тромбемболии, миокардити, перикардити.

Рисковите фактори да прогресира заболяването са възраст над 65 години, затлъстяване (ИТМ над 25, дори при отсъствие на други заболявания), диабет, налични сърдечно-съдови заболявания, включително артериална хипертония, хронични белодробни заболявания, имунокомпрометиращо състояние - вродено или придобито, приложение на имуносупресивно лечение - при автоимунни заболявания или след трансплантации, хронично бъбречно заболяване, бременност.

Въпросът дали човек попада в някоя от рисковите групи за получаване на усложнения е важен, за да се назначи адекватно лечение с противовирусни препарати и то да започне максимално рано.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве