Доц. д-р Ралица Георгиева: Не давайте на близките да целуват бебето

От октомври до април е най-активното разпространение на респираторно-синцитиалния вирус

При недоносените деца дихателните инфекции протичат по-тежко

Респираторно-синцитиалният вирус (РСВ) е вторият най-чест причинител на дихателни инфекции при бебетата и малките деца след грипния вирус. Той е причина за близо 45% от хоспитализациите поради инфекции на долните дихателни пътища при деца под 2-годишна възраст в Европа.

Това каза ръководителят на Клиниката по неонатология в Специализираната болница за активно лечение по детски болести “Проф. Иван Митев” доц. д-р Ралица Георгиева по повод Световния ден на недоносените деца, който се отбелязва през ноември. Всяка година в България преждевременно се раждат около 6000 бебета, което се равнява на 10% от всички новородени, според данни на фондация “Нашите недоносени деца”.

РСВ е вирус, който предизвиква остри дихателни инфекции, съпровождани от висока температура, хрема, кашлица или кихане. Характерно за него е сезонното му разпространение. В България той е най-активен от октомври до април.

В началото заболяването може да прилича на обикновена настинка. При всички деца под 1 година и особено при недоносените и децата със здравни проблеми (сърдечни, белодробни, метаболитни) вирусът може да доведе до сериозна белодробна инфекция като бронхиолит и пневмония, придружена с тежка кашлица, хрипове, учестено или затруднено дишане. Тези състояния могат да наложат болнично лечение, а понякога са животозастрашаващи.

“Недоносените деца са рискова група за по-тежко протичане на инфекцията, причинена от РСВ. При бебетата, родени преди 36-а гестационна седмица, има 3 пъти по-висок риск да бъдат хоспитализирани за РСВ, отколкото при родените на термин деца. При недоносените бебета, родени преди 32-ра седмица, този риск е близо 7 пъти по-висок”, казва доц. Георгиева.

Причината за това е, че недоносените имат недоразвити бели дробове. Те не получават и пълния набор от антителата на майката, които преминават през плацентата, тъй като най-интензивен е техният пренос в последните три месеца на бременността. Това създава сериозна опасност за по-тежко протичане на РСВ инфекция през първите месеци от живота при недоносените. Преждевременно родените кърмачета, преболедували от инфекция с РСВ, имат по-висок риск от състояния с бронхиален спазъм и “свиркане” през първите 5 години от живота им.

Начините за предаване на инфекцията най-често са при допир със заразени повърхности или по въздушно-капков път. Вирусът може да се предаде и при докосване, от целувка и всякакъв близък контакт с хора, които имат РСВ. Затова от голямо значение са предпазните мерки като измиването ръцете със сапун и вода и използването на препарат за почистване на ръце на спиртна основа, преди да се докосне бебето. Важно е често да се мият детските играчки. Да се избягва посещението с бебета на места с много хора, както и тютюнопушенето в дома на новородени и малки деца, съветва доц. Георгиева.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве