Доц. д-р Цоло Цолов: Монети, топчета, батерии гълтат малчуганите

Доц. д-р Цоло Цолов (вдясно) и д-р Тома Аврамов са сред малкото специалисти в България със сертификат за вадене на чужди тела от дихателните пътища при деца.

В ИСУЛ се намира единственият специализиран център за вадене на чужди тела от хранопровода и дихателните органи при деца

Болницата получи последно поколение риноларингоскоп от „Българската Коледа“

Най-невероятни неща поглъщат или вдишват малчуганите, без да ги видят родителите им. Доц. д-р Цоло Цолов, началник на Детското УНГ отделение в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, лекар с над 40-годишен опит, има цяла „колекция“ с предмети, вадени от дихателните пътища на децата. Той и колегата му д-р Тома Аврамов са едни от малкото специалисти у нас, които притежават сертификат за тази дейност.

В ИСУЛ се намира единственият специализиран център в страната, в който се вадят чужди тела от дихателните пътища при деца. Лекарите откриват какво ли не в ушите, гърлото, дихателните пътища и носа на малките – 1-левови монети, топчета, сачми, безопасни игли, батерии. Въпреки че се казват „безопасни“, именно безопасните игли, наред с батериите, крият най-голяма опасност за децата. Ако се отворят в гърлото, те могат да предизвикат много сериозни разкъсвания.

Плоските батерии пък, каквито има в много играчки и които лесно изпадат от тях, са в състояние да причинят тежки изгаряния, тъй като съдържат калиева основа, която разгражда тъканите, а остатъчният заряд предизвиква химична реакция, която, ако батерията заседне в хранопровода, може да доведе до перфорация.

Преди няколко дни се наложило лекарите от ИСУЛ да извадят от носа на 10-годишно дете батерия, за която не се знае колко време е престояла там. „Момченцето очевидно беше неглижирано от майката, която не можа да посочи от колко време синът й е с главоболие и му тече гноевидна течност от носа“, разказва доц. д-р Цолов. При прегледа лекарите откриват плоска батерия, която е заседнала в десния носен ход. С помощта на пълна анестезия успяват да я извадят, но тя вече е нанесла сериозни поражения – увреждане на носната преграда, където почти се е образувала дупка.

Съвсем наскоро пък лекари от УМБАЛ Бургас извадиха чрез сложна операция кътник, заседнал между трахеята и десния главен бронх на 11-годишно момче. Детето глътнало зъба по време на сън. За щастие той не е попаднал в трахеята.

Част от „колекцията“ на доц. д-р Цолов

Преди две седмици детското УНГ на ИСУЛ получи дарение от „Българската Коледа“ – последно поколение оптичен риноларингоскоп, който е подходящ за съвсем малки деца, включително кърмачета. С помощта на миниатюрна камера, която се намира на върха на апарата, лекарите могат бързо и без травма да огледат дихателните пътища или хранопровода при деца, за които има съмнение, че са погълнали чуждо тяло или са с друга патология, засягаща дишането. Апаратът се включва към специална апаратура, също дарена преди няколко години от „Българската Коледа“, на която предполагаемите засегнати участъци се изобразяват на два екрана.

Освен за вадене на чужди тела, съвременното оборудване ще помогне и при кърмачета, които имат проблеми с дишането. По принцип има разлика между ларинкса на дете и на възрастен. Едно бебе може едновременно да суче и да диша, докато за възрастен човек това не е нормално. При раждането на някои кърмачета ларинксът не е напълно развит и те изпитват затруднения при дишането. Това се проявява с характерни звуци, които силно стряскат родителите. Децата страдат от недохранване и изостават в развитието си. Затова е важно състоянието да бъде диагностицирано навреме.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве