Доц. Кунчев: Предлагаме връщане на част от ограниченията (ВИДЕО)

Снимка: Пламен Стоименов/Архив

Искам да отбележа едно нещо. Следя максимално пълно информационния поток и ми прави впечетлението, че има налагане на някакъв извод за "тотален хаос" в здравната система. Ако твърдя, че всичко е идеално, сигурно няма да съм прав, но нека да погледнем цифрите. В момента в болниците в България се лекуват 3200 души, те получават пълната медицинска помощ, както и същите лечебни препарати, които получават и болните в целия свят. Това каза по време на брифинг главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.

"Много е лесно при толкова хора да се намерят трима, при които е имало забавяне на линейката, или забавяне за приемае в болницата, или неразбиратекство с лекари и Спешна помощ и т.н., сигурно ги е имало и ще ги има и в бъдеще, но фокусирайки вниманието върху този 0,1% създава впечатление за хаос. Къде е хаосът? В това, че колегите не могат да се приберат вкъщу по една седмица или, че в момента болничната помощ изнася на гърба си цялата тежест на кризата. Не е честно да се отнасяме така към тях", заяви той.

https://www.facebook.com/novinite.nova/videos/774549040063563

Положението в Европа е изключително тежко, то е най-тежко в целия свят в момента. Континентът влезе в кривата на повишаване на заболяемостта и то значително", заяви Кунчев. Почти цялата Европа е в "тъмно червено", има само 5 страни в оранжевата зона - Норвегия, Финландия, Латвия, Естония и Гърция, всички останали са със заболяемост над 120 над 10 хил.

Нашата 14-дневна заболяемост за този период е 388 на 100 хил., това е две седмици назад и е осреднено, реално ако погледнем вчерашния ден тя вече достигна 430, обясни Кунчев. Това ни нарежда на 17 място сред 30-те страни от ЕС и на 4-то място на Балканския полуостров. По отношение на смъртността в България за този период тя е 5,20 на 100 хил., което ни нарежда на 10-то място в ЕС и на 4-то на Балканите.

В България само Видин, Добрич и Силистра са в оранжевата зона, другите са в червената и са със заболяемост над 120 на 100 хил.  Много вероятно и те ще влязат там, каза експертът. 

14-дневната смъртност въври стремглаво нагоре, каза той. При седмичния брой на тестове достигнахме 900 теста на 100 хил. население.

"Аз не споделям оптимизма на управляващите, че при този темп на спазване на мерките ще постигнем кой знае какви резултатит. Мисля, че можем да обощим още предложения. Ясно е, че ще трябва да удължим мерките и след 12 ноевмри, те тярбва да останат минимум до края на ноември. Трябва да помислим и за ограничаване на работата на заведения до 22 или 23 часа. Ограничаване на работата в офисите до максимум 50%. Специална препоръка към МОН и считаме, да се помисли да се мине в дистанционна форма на обучение в групата от 5-ти до 12-ти клас. По същия начин да се преустановят извънкласните дейности за всички обучаващи се. Университетите да минат изцяло на дистанционна работа, с изключение за медиците. Редно е да минем на възстановяване на периода за хората на 65 г. да пазаруват в "зелен коридор" от 8 до 10 часа без да се допускат други граждани и те да не пазаруват в останалата част от времето", каза Кунчев.

"Обмисля се също при контакт на медиците със заразен с коронавурс да не се прилага 10 дневна карантина, а да бъдат освобождавани от нея и да останат на работа след отрицателен PCR тест, направен минимум след 3-тия ден от контакта. Това намалява риска от предаване на заразата и да се ползва персоналът. И последното предложение, което зависи от законодателя, да се дадат правомощия на здравния министър да командирова медицински специалисти от различни лечебни заведения", допълни доц. Ангел Кунчев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България