Доц. Мария Стаевска: Опитният специалист може да различи алергия от COVID-19

Болните от астма да не прекъсват лечението си заради коронавируса

Температура, хрема и зачервяване на очите, но без сърбеж, говорят за вирусна инфекция

Доц. д-р Мария Стаевска е началник на Клиниката по алергология в Александровска болница. Завършила е Висшия медицински институт в София през 1991 г. Притежава специалност по вътрешни болести от 1997 г. и по клинична алергология от 1999 г. Има обучение по имуногенетика за преподаватели по алергология в Институт Пастьор, Париж, Франция, и по алергология в Медицинския универсистет в Безансон, Франция. През 2013 г. получава докторска степен по медицина след успешна защита на дисертация в областта на лечението на тежката хронична уртикария. От 2014 г. е доцент. Освен в Клиниката, д-р Стаевска работи и в ДКЦ Александровска. Използва и Healee - дигитална платформа за консултация за пациентите, които искат да се посъветват с нея онлайн.

Кихане, сърбеж и стичане на секрет назад в носа, сърбежи в ушите, леко подути кръгове около очите, зачервяване и сърбеж на самите очи говорят по-скоро за алергичен риноконюнктивит, отколкото за вирусна инфекция, обяснява доц. Мария Стаевска. Когато към него се добавят кашлица, недостиг на въздух, свирене в гърдите и особено типичните нощни пристъпи на задух, можем да говорим за астма.

Част от изброените симптоми се припокриват с тези на инфекцията с COVID-19. При нея също има суха кашлица или такава с отделяне на храчки, задух, умора. Това, което е по-различно, е температурата, болката в гърлото и главоболието, характерни за коронавируса. Запушването на носа е доста характерно за алергичния риноконюнктивит, докато за COVID-19 не е, прави съпоставка доц. Стаевска.

Много международни институции предлагат сравнителни таблици на симптомите, за да можем да различим грип, алергии и COVID-19. Основният разграничител е температурата. Тя не е характерна за алергиите. Ако имаме температура, кашлица и задух, трябва да мислим за коронавирусна инфекция. Ако нямаме кашлица със задух, но имаме температура, най-вероятно става дума за грип. Докато, ако имаме сърбеж в носа и очите, това е характерно за алергиите. При обикновената настинка също може да има водниста секреция от носа, но няма засягане на очите - зачервяване и сърбеж. Зачервяване може да има и при COVID-19, но тогава няма сърбеж.

Опитният алерголог може да различи алергия, грип и коронавирус, успокоява доц. Стаевска. Между грип и COVID-19 има много общи симптоми - висока температура (88% от случаите), суха кашлица (68%), умора (38%), отделяне на храчки (33%), недостиг на въздух (19%), възпалено гърло (14%), главоболие (14%). Затова само лекар може да постави правилната диагноза.

Астматиците не трябва да спират контролиращата ежедневна инхалаторна терапия по свое усмотрение дори и по време на епидемията, защото могат да получат усложнение на заболяването си, съветва доц. Стаевска, позовавайки се на позицията на Глобалната инициатива за астма (GINA). Алергичните заболявания не присъстват сред тези, които се свързват с усложнения при протичането на COVID-19. Възможно е дори възпалението, съпътстващо алергичната астма, да пречи на коронавируса да се захване за рецепторите на човешките клетки, разсъждават учени. По този начин астмата се явява един вид протективен фактор срещу вирусната инфекция.

Не стоят така нещата с тежката астма, от която страдат 5% от пациентите. Те са принудени да приемат орални кортикостероиди, а е известно, че тези лекарства като цяло имат неблагоприятни последици за организма, включително увеличават риска от по-тежко протичане на коронавирусната инфекция. Има опасност те да подтикнат цитокиновата буря - възпалителната свръхреакция на организма срещу вируса. Освен това те намаляват шанса за по-бързо изчистване от коронавируса. Затова прилагането им е нежелателно, стига да могат да бъдат избегнати.

Препоръката на GINA е, когато оралните кортикостероиди не могат да бъдат спрени, те да се прилагат в минимална доза, а ако има аналогична терапия, каквато е биологичната, тя да замени кортикостероидите в случаите на тежка астма.

Ако вкъщи има болен, трябва да е изолиран

Болният е най-добре да стои с маска, докато го обгрижват.

Когато болният от COVID-19 се лекува вкъщи, той трябва да бъде изолиран от останалите в отделна стая, а ако това е невъзможно - да му се направи място за спане на достатъчно разстояние от други хора.

В стаята в никакъв случай да не се допускат да влизат деца и възрастни роднини. Този, който обслужва болния, задължително да носи маска и ръкавици. Заразеният също е добре да е с маска, докато го обгрижват.

Посудата на заразения да е отделна, да се държи настрана от останалата и да се мие с друга гъба, естествено - с ръкавици. Всеки ден да се прави влажно почистване на дома антибактериално средство. Ако болният кихне или се изкашля, веднага да се дезинфекцират повърхностите около него, защото инфекцията се предава по въздушно-капков път.

Ако не сте сигурни, че карате ковид-инфекцията, но имате някои симптоми, също е добре да се отделите и да не допускате домашните близо до себе си. Сухота в носа, загуба на обоняние, главоболие и силно дразнене в гърлото са началните симптоми на заразата, преди да усетите отпадналост и да вдигнете температура.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве