ДПС отказа на ГЕРБ

Новата Конституция трябва да се приеме като нов обществен договор след сериозни дебати, каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.

Мустафа Карадайъ: Новата Конституция трябва да се приеме като нов обществен договор след сериозни дебати

Проектът за нова Конституция е поредният удар срещу демокрацията и държавността, каза председателят на партията

Не отговаря на заявеното искане за рестарт

ДПС попари ГЕРБ за нова Конституция и свикване на ВНС. “Няма да подпишем внасянето на нова Конституция на България и няма да гласуваме за свикване на Велико Народно събрание”, заяви след извънредно заседание на Централното оперативно бюро и парламентарната група на ДПС председателят на Движението за права и свободи Мустафа Карадайъ.

“Според нас проектът на нова Конституция е поредният удар срещу демокрацията и държавността. Проектът за нова Конституция се отрича от общочовешките ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост”, посочи още той.

Според ДПС проектът за нова Конституция на ГЕРБ категорично не отговаря на заявеното искане за рестарт. Мустафа Карадайъ беше категоричен, че Конституцията като основен закон засяга пряко правата и свободите на всички български граждани и подчерта, че трябва “всички политически сили да подходят с отговорност към проекта”.

“Проектът за нова Конституция отказва правата на личността, нейното достойнство и сигурност да бъдат издигнати във върховен принцип”, заяви още Карадайъ като част от позицията на ДПС.

“Новата Конституция трябва да се приеме като нов обществен договор след сериозни дебати: спокойно, нормално и креативно. Трябва да се чуе мнението на гражданското общество, академичните и експертните среди. Разумно, отговорно и достойно. Нова Конституция или промени в действащата трябва да отстраняват констатирани недостатъци в действащата и да бъдат насочени към постигане на върховенството на правото и укрепване на демократичните ценности, да приближат българския конституционен модел към най-добрите международни и европейски образци”, заяви на финала на изявлението си от централата на ДПС председателят на партията.

Карадайъ отбеляза, че заседанието на ДПС ще продължи, тъй като на него ще бъдат обсъдени други актуални теми от политическата обстановка и във връзка с новата сесия на Народното събрание, която ще стартира на 2 септември.

Борислав Цеков, доктор по конституционно право, пред “Труд”:

Могат да направят кабинет тип „Беров“

ДПС сложи точка на идеята за “нова” конституция и за ВНС. Ясно е, че и двете неща няма да се състоят. Хубаво е, че некомпетентният проект на ГЕРБ за “нова” Конституция няма да види бял свят. ДПС неведнъж в критични за държавата моменти е заставало като страж на демокрацията, държавността, правата и свободите. Без тях няма как да мине това политическо безумие и този триумф на невежеството, наречен инициатива за ВНС и “нова” Конституция.

ГЕРБ най-вероятно ще се опитат да съберат 120 подписа, за да внесат проекта. Този проект няма да има никакви последствия, защото за решение за свикване на ВНС са необходими 160 депутати. Няма как ГЕРБ с техните съюзници - патриоти, „Воля” и независими депутати да достигнат такова мнозинство.

Има и друг сюжет, който няма нищо общо с ВНС и нова Конституция и е напълно реалистичен. Възможно е да се опитат да направят кабинет “Беров”, т. е. един кабинет на безвремието, така че партийно да оцелеят до редовните парламентарни избори. Това е реалистична хипотеза.

Д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право, пред “Труд”:

Процедурата приключва, ако няма 160 гласа

“За да се стигне до обсъждане на нов проект на Конституцията и до свикване на Велико народно събрание, са необходими гласовете на 120 народни представители”, обясни пред “Труд” д-р Орлин Колев, преподавател по Конституционно право в Софийския университет “Св. Климент Охридски”.

“Самото обсъждане започва от втория месец след внасянето на проекта и трябва да приключи не по-късно от петия месец. В рамките на този срок следва да се прецени дали да се свика ВНС, което да приеме изцяло нова Конституция, или поправки в сегашната. Този срок е задължителен, а не препоръчителен. Ако след изтичане на петия месец не е налице решение, не е събрано мнозинство от 160 гласа, процедурата приключва. Не е указан срок, в който тя може да се повтори, но тя трябва да започне отначало”, каза още д-р Колев.

Доц. Валентин Вацев, пред “Труд”: 

Никой не е очаквал друго

Никой не е очаквал друго от ДПС. Това е израз на тяхната днешна позиция - ДПС отказва да участва в опита на ГЕРБ и на Бойко Борисов да спечели малко време. В ДПС смятат, че трябва да се развиват други процеси и тук няма нищо за декодиране или разшифроване. Каквито и да са подкилимните отношения на ДПС и ГЕРБ, от ДПС се разграничават и без да изпращат свои хора на протестите, те се разграничават от Борисов. Тук има два акцента - първо е очаквано и от ДПС не са се опитвали да правят сензация, а второ - то е напълно разбираемо, след като статуквото на Борисов е в такова окаяно състояние, че ДПС е последната политическа сила, която ще им подаде ръка. Очевидно, идеите на ДПС за бъдещо политическо развитие не съвпадат с идеите на Борисов за това развитие. Очаквано и разбираемо становище на ДПС.

Пламен Киров, професор по конституционно право: 

Събирането на 120 подписа би било едно самоцелно занимание

Вече не става въпрос затова да се преценява дали е добър или лош проектът за нова Конституция. Тук става въпрос за чиста математика, тъй като решенията във всеки колективен орган се вземат с мнозинство от гласовете. 

Ясно е, че дори и ГЕРБ да мобилизира партньорите си да събере 120 гласа, за да внесе проекта за Конституция в НС, няма как да се стигне да исканите промени. 

БСП и ДПС вече декларираха, че са против, а това означава блокиране на квалифицираното мнозинство от 2/3. Следователно, дори и да се обсъжда проектът за нова Конституция, внесен от ГЕРБ, в крайна сметка когато се стигне до гласуване за ВНС, няма да се съберат необходимите гласове. Това слага край на мечтите на управляващите да свикат ВНС.

Ако все пак ГЕРБ тръгнат да събират 120 подписа, това би било едно самоцелно занимание. Защото дори и да ги съберат това означава, че в парламента ще стартира една процедура за разглеждане на внесения проект. Така на всички ще стане ясно, че единствената цел на вносителите е да печелят време.

Оттук нататък всичко зависи какво ще реши правителството - дали ще продължи да изпълнява своите функции, дали ще се стигне до оставка и до опит за формиране на ново правителство на ГЕРБ. Не бива да забравяме, че процедурата започва от най-голямата по численост парламентарна сила.

Хипотетично е напълно възможно формирането на второ правителство. Друг е въпросът доколко то няма да бъде подложено на същия натиск и с какво доверие в обществото ще се ползва.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения