Дрога уби арестант в кола на ГДБОП

Пламен Куцаров бил надрусан с амфетамини преди детектора на лъжата.

Пламен Куцаров се съгласил да свидетелства срещу банда за отвличания

Обвинените за смъртта му полицаи са оправдани 

Водили го след ареста с чувал на главата

Смъртта на един арестант разбуни духовете преди 13 години и постави вечния въпрос бие ли и колко полицията у нас. Той така и не получи официален и адекватен отговор, но съмненията, че нещо не е чисто зад стените на МВР останаха. Близките на Пламен Куцаров, за когото имаше сериозни съмнения, че е част от бандата за отвличания „Наглите“, така и не се съгласиха с експертизата, доказала, че стари болежки и дрога за убили 29-годишния мъж.

Денят е 21 януари 2009 г. В 7 ч сутринта на ул. „Марагидик“ в кв. „Редута“ в София полицаи от група за задържане нахлуват в дома на Пламен Куцаров, който живее с приятелката си Виолета. Те го просват на земята, закопчават го с белезници и го извеждат към полицейската кола с чувал на главата. Полицаите имат данни, че Куцаров е част от банда, която се занимава с отвличания. Поучили са сведения, че заедно с Вальо Бореца е участвал в похищението и убийството на Кирил Божилов – Цигането. Тези съмнения така и останаха недоказани, но близките повече не виждат Пламен – той умира в полицейска кола.

В деня на ареста задържаният е откаран в Института по психология на МВР, където е разпитван с детектор на лъжата. Малко след 17 ч двама антимафиоти – Божидар Проданов и Ирен Вълев му слагат белезници и го качват в полицейски ван, за да го откарат в сградата на ГДБОП на бул. „Черни връх“. Главата на Куцаров е наведена към коленете. Той е с качулка на главата. 10 минути по-късно Куцаров казва, че му е лошо. Започва да хърка и да се задъхва. Двамата полицаи му правят сърдечен масаж и обдишване. Напразно -  Куцаров издъхва. 
МВР се опита да потули случая, но не успя. След като информацията за починал арестант гръмна, вътрешното ведомство съобщи, че Куцаров бил починал в „Пирогов”. Лекарите обаче опровергаха тези твърдения.

Арестантът е бил откаран в болницата мъртъв на 21 януари в 21,15 ч. Санитар повикал дежурния лекар-реаниматор от Противошоковата зала да излезе извън сградата на „Пирогов” до автомобила, с който бил транспортиран Куцаров. Дежурната д-р Василка Гатова категорично отказала да напусне залата, защото това е в нарушение на Протокола за обслужване на спешни пациенти. След като Пламен бил вкаран в Противошокова зала, д-р Гатова установява, че пациентът няма пулс. Тя прави проверка на монитор, който също показва, че пациентът е мъртъв. В 21.26 часа се прави и електрокардиограма, която показва права линия - липса на сърдечна дейност. Куцаров е починал в колата на ГДБОП. Аутопсията установява болно сърце, уголемено до 510 грама и остра съдечносъдова и дихателна недостатъчност на арестанта. Оказва се и че е надрусан с амфетамин.

Много са нарушенията при ареста и разпитите на заподозрения Пламен, категорични са колеги на двамата подсъдими. Следствието така и не изяснява как наркотикът е попаднал у Куцаров. Част от дрогата била все още неразтворена в стомаха му, показала аутопсията. Това означава само едно – че е взета малко преди да бъде откаран от Института по психология на МВР. Дълго време имаше съмнения, че антимафиоти са дали на Пламен „хапче на истината” преди експеримента с детектора на лъжата. Това обаче бе абсолютно отхвърлено от разследването. Установено е, че Пламен сам е взел амфетамин, който допълнително е натоварил сърцето му. Отговор обаче не получи въпросът какво е правила дрогата у арестуван и защо не му е била прибрана от джоба, след като е бил задържан. Полицаи обаче са категорични в едно – колегите им от групата за задържане били допуснали грубо нарушение при ареста, слагайки на главата на Куцаров чувал, което е абсолютно забранено. Единствените разрешени помощни средства в такъв случай са белезници на ръцете и краката и при нужда да не бъде разпознат – маска с прорези на очите и устата.

Полицаи твърдят, че чувалите, които при подобни случаи слагат на главите на арестуваните, са не толкова да не ги познае някой, колкото, за да предизвикат шок. В резултат на стреса човек може да стане емоционално лабилен и така да си признае вината, което вероятно са целели и униформените, дошли да го арестуват. Близки на Пламен подозират, че срещу него е употребявано физическо насилие при разпитите.

„Добре бит гражданин не се оплаква” е култовата фраза от фолклора на ченгетата по това време. Тя се предава по наследство още от милицията и явно продължава да се смята за действащо правило. След смъртта на Куцаров са констатирани множество кръвонасядания по тялото и главата. Обясненията са, че белезниците били твърде стегнати, а останалите синини Пламен бил получил, докато му правели сърдечен масаж.

Божидар Проданов (вдясно) и Ирен Вълев бяха оправдани за смъртта на арестанта.

Прокуратурата обвинява за смъртта му антимафиотите Ирен Вълев и Божидар Проданов, пътували с него във вана. След 6 години дела, двамата полицаи са напълно оправдани, защото не са намерени никакви доказателства, че са виновни за трагедията. Пред Темида обаче, не застават тези, които са го били по време на разпитите и онези, които евентуално са му дали наркотик преди детектора на лъжата. 29-годишният мъж бе ключов свидетел за прокуратурата, защото часове преди смъртта си се съгласил да говори срещу аверите си от бандата, разследвана както за отвличането на Цигането, така и за други подобни престъпления. 

Обесване в селски дом

Адвокатът се самоуби мистериозно 

Адвокатът на Пламен – Тодор Апостолов, се самоуби мистериозно.

Адвокатът на Пламен Куцаров – Тодор Апостолов, беше намерен обесен в дома на родителите си в село Чирен, Врачанско на 3 септември 2011 г. Според полицията юристът  се е самоубил. Той оставил предсмъртно писмо, в което пишел, че обича жена си и иска да го погребат до майка му във врачанските гробища. Близки и колеги на юриста обаче бяха в шок и недоумяваха какво го е накарало да посегне на живота си. Работата му вървяла.

Наскоро Апостолов си купил нова кола и офис, по-рано ползвал кантора под наем. Самоубийството  така и остана загадка. Негови близки се съмняваха, че някое от делата, по които работи, са довели до фаталното решение. Още повече, че бил заплашван да се откаже от някои от тях. Според негови колеги, ако беше жив, Апостолов би могъл да докаже, че Куцаров е бил малтретиран. Той рови и около връзки на полицаи с Вальо Бореца и групи за отвличане. Записките му по случая обаче, не са намерени след смъртта му.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право