Дубайска принцеса пилотира хеликоптер

Шейха Моза Ал Мактум нарича Асоциацията на жените в авиацията „Соколица”.

Нежният пол превзема небето

Шейха Моза Ал Мактум е основателка на Асоциацията на жените в авиацията “Шехана”, издаде книга за първите дами летци

А у нас е възможно създаването на спасителен отряд, в който да се включат полицайки и парамедици

Преди 10 години, когато бях официален партньор на Dubai Helishow 2014 и видях какви коли карат полицайките на Дубай, веднага ми дойде идеята да създам World's First Female Rescue Team - първия в света женски спасителен отряд за наземни-подземни-високоземни-водни-въздушни операции - казва Иван Кристоф, който от много години се занимава с височинни дейности на високи сгради и въздушно спасяване. - Отрядът ще тренира в мултидисциплинарно обучение, тъй като за международни спасителни операции, особено в някои държави в Близкия изток, където има специално отношение към жените, такъв екип да може да си партнира в по-подходяща форма. Затова и на борда на МИ-8 вертолет започнах обучението на място с женски екип и Джилия Кътбърт, директор на комуникациите на “Дубай Хелишоу”, най-голямото хеликоптерно и авиомедицинско изложение в Близкия изток.”

Моторизирана полицайка на изложението „Дубай Хелишоу“ през 2014 г. 

А защо точно в Дубай? Защото там има най-много високи сгради “на глава от населението”. Но знаейки, че в българската авиация се увеличава броят на жените, включително на ръководни позиции и като пилоти на различни летателни средства, също и в парашутизма, и в парапланеризма, на Иван му хрумва да инициира създаването на World's First Female Rescue Forum, който да обедини нашите авиаторки с развиването и въвеждането на иновации и нови полезни методи в авиацията, която може да напише съвременната си история и да отгърне нова страница в над 110-годишното си съществуване.

На границите на човешките възможности

Иван Кристоф не се бои от височини.

“Вече работя по въпроса и съм създал платформата, разработих нови методологии за спасяване и проведох доста проучвания за ползването на дълбоки технологии, които прекрачват границите на човешките възможности, но щом ги въведем в реалния свят, ние ще създадем бъдещето, такова, каквото никой не го е правил - убеден е Кристоф. - Тук жените в България може да стартират тази инициатива по време на Международния ден на авиацията и космонавтиката - 12 април. За целта планирам демонстрации по въздух и земя, които ще се състоят или в Бургас, или в София, в Дома на спасителя на бъдещето в кв. “Бъкстон”. От години си партнирам с Интер Експо Център и се убедох, че именно от женския екип менажери може да се създаде и подкрепи Първият дамски спасителен отряд и форум, който да спомогне успешно за разитието му у нас и по света. Тези дами, освен че създадоха платформата за Интер Дрон Експо, но и самите те дадоха шанс на други дами да “полетят” на въже и нависоко.”

Соколицата

Мечтата на Иван е да покани на подобен форум у нас първата принцеса-пилот на арабските емирства - шейха Моза Ал Мактум, от Кралското семейство на Дубай. Тази храбра дама е пилот на хеликоптер, тилт-ротор (хибрид между хеликоптер и самолет на компания LEONARDO, която произведе хеликоптерите за HEMS в България). Тя прави всичко възможно, за да ускори развитието на жените в авиационната индустрия. През октомври 2019 г. създава Shehana, Асоциация на жените в авиацията, за да осигури подкрепа и да повиши осведомеността за много възможности за нежния пол в тази вълнуваща област - не само като пилоти или членове на екипажа, но и като адвокати, инженери, лекари или други интересни кариери. Асоциацията е кръстена “Шехана” на името на “женския сокол” на арабски, който е най-красивият и най-бързият сред соколите - националната птица на ОАЕ, символ на голяма гордост и единство, на издигане над предизвикателствата за постигане на успех.

В края на февруари принцесата пилот издаде и книгата “Когато тя взе небето”, в която са описани историите на 30 жени-авиаторки - от първите Амелия Еърхарт, Лотфия Елнади, Раймонд дьо Ларош и др. до космонавтките Валентина Терешкова, Светлана Савицкая и Сали Райд. Специална глава е посветена на арабските жени-пилоти. За съжаление в книгата няма наши представителки, но това може да бъде допълнено, защото и ние имаме дами, с които да се гордеем.

Българска следа

Райна Касабова е милосърдна сестра и първата жена в света, участвала в боен полет. На 30 октомври 1912 г., по време на Балканската война, лети като пилот наблюдател със самолет “Воазен” над Одрин с командир подпоручик Стефан Калинов и механик Илия Младенов. Излитат от Мустафа паша, като полетът им продължава 43 минути. От самолета тя хвърля не бомби, а позиви с призив за спиране на кръвопролитията над позициите на противника в Одрин. Райна Касабова е била не само смела, но и красива. Няколко години след героичното ѝ летене печели конкурс за красота във Варна. Така и не създава семейство, тъй като любовта на живота ѝ загива през войните. Умира на 71 години през 1969-а. През 2009 г. ледник в Антарктика е наречен на нейното име.

Мария Атанасова е друга забележителна дама в родната авиация. Тя е първата българка граждански пилот, както и първата жена командир на самолет тежък тип в света. През 1950 г. завършва в първата група жени пилоти на Висшето народно военновъздушно училище в Долна Митрополия, а след това - и школата за пилоти изтребители. Между 1953 и 1974 г. лети като пилот и командир на самолетите на БГА “Балкан” по различни маршрути. През 1965 г. става първата жена, приземила пътнически самолет на лондонското летище “Хийтроу” при екстремни обстоятелства. Почива на 11 април 2000 г.
Емилия Гърбова мечтае да лети от малка, въпреки клетвите на баба си “да не се качва на дърво без корен”. Завършва Военновъздушното училище в Долна Митрополия през 1951 г. и става инструктор. След 1968 г. лети на девет типа самолети във военната авиация. Подп. Емилия Гърбова е първата жена летец-изтребител в България, която е летяла на реактивен изтребител. Почива в началото на 2023-та на 90 години.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл