Дъжд над Сингапур, Перес печели

Мексиканският пилот Серхио Перес победи стартиралия от поул-позишън Шарл Льоклер и спечели Гран При на Сингапул във Формула 1. А съотборникът му в Ред Бул Макс Ферстапен (Нидерландия) явно ще трябва да изчака още една седмица, за да триумфира с втората поредна титла в световния автомобилен шампионат.

Времето на Перес е 2:02:15.238 часа, следван от Льоклер на 7.595 секунди и от Сайнс на 15.305.

За Перес това е втора победа през сезона след тази в Гран При на Монте Карло и четвърти успех в кариерата изобщо. На 2-о и 3-о място днес се наредиха дуото от Ферари Шарл Льоклер и Карлос Сайнс. Но веднага след края на състезанието победителят беше даден за разследване от екипа на Ферари заради нарушение при влизането на колата за сигурност. Евентуално признание на нарушението ще му донесе наказание от 5 секунди, което няма да е проблем заради победата му със 7.595 секунди преднина. Но второ такова наказание би го свалило.

Верстапен трябваше да се задоволи със седмо място в състезанието, което не се проведе в пълната дистанция от 61 обиколки, но приключи след два часа поради по-бавни времена за обиколка, дължащи се на условията – мокра писта, плюс няколко фази на колата за безопасност. Холандецът можеше да спечели днес титлата с победа и в комбинация с други резултати също в негова полза. Но явно ще трябва да вземе шанса си следващия уикенд в Япония.

Серхио Перес показа, че е един от най-добрите пилоти на градски трасета и спечели състезанието за Гран При на Сингапур във Формула 1. Перес взе преднина от самото начало, като в първите няколко обиколки трябваше да удържа атаките на Карлос Сайнс. В един момент обаче той Шарл Льоклер – първи във вчерашната квалификация, излезе на 2-ото място.

Стартът на състезанието се забави с 65 минути заради проливен дъжд, който се изля на пистата Марина Бей в Сингапур. Тази страна прие за първи път старт от Световния шампионат от две години насам, като паузата беше принудителна заради пандемията от коронавирус.

Най-добре тръгна пилотът на Ред Бул Серхио Перес, който се ориентира в обстановката и на мократа писта, и изпревари победителя от вчерашната квалификация Шарл Льоклер (Монако). Карлос Сайнс задмина Хамилтън, а световният шампион Макс Ферстапен изостана и позволи да бъде избутан на 10-а позиция.

Още преди 10-ата обиколка Перес и Сайнс започнаха да увеличават преднината си, а първите двама отпаднали бяха китаецът Чжоу Гуоню и Николас Латифи. Отпадането на китаеца стана причина и за влизане на кола за сигурност на трасето. След 13-ата обиколка Льоклер се върна на мястото, от което тръгна и изпревари Сайнс, за да се залепи веднага след водача Перес.

До средата на дистанцията на три пъти беше вкарвана виртуална кола за сигурност, а Серхио Перес водеше с 3.1 секунди пред Льоклер.

До края на състезанието битката за крайния успех днес беше между Чеко Перес и Льоклер, като разстоянието в един момент беше скъсено само на 1.5 секунди. В 52-ата обиколка Льоклер допусна нова грешка, този път при влизането в 16-ия завод и отново мексиканецът направи аванс от 3.1 секунди. След 4 обиколки преднината на Перес мина 5-те секунди, което беше успокояващо предвид очакваното наказание, а накрая стигна и до 7.4 секунди.

В генералното класиране начело е Ферстапен с 341 точки, пред Льоклер с 237 и Серхио Перес с 235.