Дъждовното време помага на розобера

Маслодайната роза обича влага и ниски нощни температури.

Производителите на рози очакват поне с 10% повече продукция

До 2 седмици

Атмосферните условия тази пролет се отразяват изключително благоприятно на събирането на розов цвят. Това заяви пред "Труд news” земеделски стопанин на 250 дка. розов масив в Казанлък Симеон Георгиев.

"Събирането на реколтата започна много рано, още в късен април. Това ни улесни, защото за първи път от години розата и черешата не влизат в директен конфликт за работна ръка. Розовата кампания вече е в своя залез, а черешата още не е тръгнала масово. Имало е години, когато кампаниите се припокриват. Това създава проблем за работна ръка. Но сега е спокойно, със средни ниски температури, с превалявания, без ясно изразен пик и с достатъчно работници.”

Именно заради липса на пик на кампанията, производителите очакваме добивът да бъде поне с 10% по-добър. Когато по-дълго време се бере розата и кампанията се проточи, цветето има време да изхрани добре пъпката, тя не абортира. Така растението реализира чрез цъфтеж целия си потенциал. А атмосферните условия тази година са прекрасни да спомогнат добъра реколта.

Към момента изкупната цена на розовия цвят за килограм е около 3,70 лв. За берачите отиват около 2 лв. с осигуровките, но се дабавят и разходи за транспорт и бригадири. Затова след края на кампанията розопроизводителите ще вземат решение дали да настояват за изплащането на де минимис за стопаните от този сектор. Но засега държавното субсидиране е достатъчно, коментира още Симеон Георгиев.

В последните две години обаче, розопроизводителите намаляват с около 15 на сто. Към 7 март 2024 г. са регистрирани точно 2 943. Преработвателите са 67. Всички те подлежат и на строг контрол. В началото на април бе обявено от Министерството на земеделието, че през цялата кампания на розобера контролът ще бъде завишен. Съвместно с НАП, Агенцията по труда и областните дирекции “Земеделие” в областите, където се отглежда маслодайна роза, се проверяват пунктовете за изкупуване на розов цвят, както и дестилериите. Следи се за наличието на договори за изкупуване, както изисква Законът за маслодайна роза.

През миналата година от страната ни са изнесени 1 370 кг розово масло. Средната му цена варира малко на 9 хил. евро за килограм. Експортът е насочен към САЩ, Китай, Япония, Тайван, Южна Корея и Франция. Внесени са 79 кг с произход от Турция и Китай.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България