Държавата плаща на хората при затворени бизнеси (обзор)

Бюджет 2021 е балансиран, като за подпомагане на семействата и домакинствата са предвидени 1,6 млрд. лв., а за бизнеса - 600 млн. лв., обясни вицепремиерът Деница Сачева.

24 лева всеки ден ще получават наетите като помощ за безработни, обясни социалният министър Деница Сачева

Новата мярка ще е готова до 2-3 седмици

Сумата е двойно по-висока от обичайната

Държавата ще плаща двойно парично обезщетение за безработица на работниците на затворени принудително бизнеси като част от мерките за неразпространение на COVID-19. Това заяви вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Деница Сачева. Новата мярка ще бъде разработена по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”. Детайлите за това как точно ще работи и какви ще са условията за получаване на помощта трябва да станат ясни до 2-3 седмици, заяви министърът пред БНТ.

Мярката ще позволи държавата да плаща парична помощ директно на служителите в затворени бизнеси. Те ще получават двойно по-голяма сума от обичайното минимално обезщетение за безработица на ден. Работниците в принудително спрени ресторанти, заведения или други компании ще получават по 24 лева на ден.

Новата мярка към момента се обсъжда и консултира и с Европейската комисия, като предстои да бъде дискутирана и със социалните партньори, допълни Сачева.

По мярката 60/40 в проектобюджета за 2021 г. са отделени 300 млн. лв. за следващата година, като при нужда има готовност сумата да бъде увеличена, заяви още вицепремиерът.

Сачева бе категорична, че Бюджет 2021 е балансиран и в никакъв случай не може да се каже, че се разхищават или се прави нещо неразумно.

Сачева подчерта, че държавата ще продължи да инвестира в здравеопазване, като вече се мисли и за подкрепа на лекарите от доболничната помощ и джипитата.

Според нея 30%-то увеличение на възнагражденията за всички, които са на първа линия, е от изключителна важност както за тях, така и за всички българи, които ще бъдат по-добре обслужвани при нужда.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика