Евродепутат от ГЕРБ/СДС обвини колега от ДПС, че скрива истината за българите в Македония

Докладът за напредъка на РСМ за еврочленство ще се гледа на 27 юни

В четвъртък евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Александър Йорданов написа във Фейсбук, че докладчикът в ЕП за Северна Илхан Кючюк се е опитал да скрие истината, че в Северна Македония се извършват системни нарушения на човешките права, дискриминират се българите и традиционният антибългарски език на омразата е преминал в действия, породени от омраза. Йорданов искрено се надявал, че Кючюк е направил това на своя глава, воден от неизвестни засега, но със сигурност не и български интереси.

“Наистина се надявам, че това не е политиката на лидерите на ДПС Мустафа Карадайъ и Ахмед Доган. Защото, ако е така, това би било предателство спрямо българските национални интереси и основни европейски ценности, каквито са правата на всеки човек и на българските хора в Северна Македония”, пише Александър Йорданов. Предстои докладът на г-н Кючюк да се гласува евентуално на 27 юни в Комисията по външни работи на ЕП. И Йорданов съветва докладчикът да възстанови т. 18 в него, в която се защитават българите в Северна Македония.

“Труд news” потърси двамата ни евродепутати за изясняване на случая. Ето какво заявиха господата Йорданов и Кючюк.

Александър Йорданов, евродепутат от ГЕРБ/СДС, пред “Труд news”:Кючюк махна от доклада си предложенията на евродепутатите от ГЕРБ

В него няма и дума за дискриминацията на българите в Македония и езика на омразата

Илхан Кючюк е докладчик от години за Македония. Първоначалния вариант на доклада му, който той внесе и ние обсъдихме още през есента, беше много слаб и в него нямаше нищо, че в Северна Македония се извършват системни нарушения на човешките права, дискриминират се българите и има език на омразата.

Тогава се направиха много и различни изказвания, в резултат на което се правят предложения за изменения - такава е практиката. Има постъпили над 200 изменения по доклада му. Нашите изменения - на евродепутатите от ГЕРБ - бяха внесени, ние лобирахме пред депутати - Андрей Ковачев пред немски, аз пред полски, да обърнат внимание на нашите предложения за изменение и да се направи един общ текст, където да бъдат отразени пожелателните позиции на българската страна - да се преодолее езика на омразата и т. н. Постигнахме разбирателство с всички групи, само зелените се противопоставиха, да има един такъв текст и той да стане параграф или точка 18, където са отразени нашите позиции. Кючюк каза, че всичко е включено.

Предстои докладът да се гласува в комисията по външни работи на 27 юни. И изведнъж в четвъртък в 10.30 часа ни се сервира новината, че самият докладчик е изтеглил нашите предложения. А то не е негова работа. Той е автор на основния текст, а ние сме съавтори. Обаче той решил да оттегли доклада с измененията и да внесе първоначалния текст на своя доклад.

Хванахме го в пленарната зала, точно говореше президентката на Косово, заобиколихме Кючюк и го попитахме защо е направил така.

Той мига и обяснява, че тъй като имало разногласия между групите за този текст, по-добре да го няма, да не се ровим повече в тази история. А междувременно станаха и нови факти, имаше нов побой над българин в Македония. Как може обективен доклад за напредъка на Македония в евроинтеграцията да не се отбележи това? 

Това е ситуацията и Кючюк с изтеглянето на точка 18 обслужва македонците по някакъв начин - т. е. ще имаме резолюция на ЕП, в която няма да има и една забележка към Македония.

Илхан Кючюк, евродепутат от ДПС, лидер на европейските либерали, пред “Труд news”: Всичките 33 индивидуални поправки към текст 18 ще бъдат гласувани отделно

Компромисният текст не получи широка подкрепа от политическите групи

През годините в рамките на изготвянето на докладите, аз като постоянен докладчик на Европейския парламент и с подкрепата на моята политическа партия ДПС, нееднократно съм доказвал, че съм сред най-големите защитници и радетели на правата на македонците с българско самосъзнание и тяхното включване в Конституцията на страната. Всяка година, включително и тази, предлагам законодателни поправки в тази посока, които биват приети с голямо мнозинство. Ще караме едно по едно. Компромис 18 не съдържа нарушаване на човешките права и свободи. Това е в текст 14 и 15. Би било добре г-н Йорданов преди да гласува, да се запознае с това.

Второ. Аз съм вносител на текстове, които осъждат престъпления срещу личността и езика на омразата.

Трето. Идеята българите да бъдат вписани в македонската конституция също са мои предложения.

Начинът на работа в Европейския парламент е следния. Изготвя се компромис, който трябва да бъде приет от всички.

Примерно аз, вие, Пенчо и Ганчо решаваме да сготвим супа. И вие ми давате леща, Пенчо дава боб и аз като докладчик слагам вътре картофи и каквото още искате. И като я направя тази супа казвате - не ви харесвам супата, докладчик, искаме да си гласуваме отделно за лещата, за боба и за морковите. И това влиза в доклада. Т. е. нищо не съм оттеглил. На 27 юни ще се гласуват един по един 33 отделни текста. Ако Александър Йорданов има текст, той ще бъде подложен на гласуване. И залата ще каже “за”, “против”, “въздържал се”. Илхан Кючюк има текстове - и това ще се гласува, германец, французин и т. н. Така функционира Европейският парламент. Това, което аз предлагам, вие не го одобрявате. Тогава отиваме на другия вариант.

Гласуваме текст по текст. Още веднъж искам да подчертая. Европейският парламент има своя институционален модел на работа, който предполага намирането на общоевропейски компромис и широка подкрепа от политическите групи. За съжаление, въпросният компромисен текст 18 в проекто-доклада не получи тази широка подкрепа от политическите групи, което налага всичките 33 индивидуални поправки към него, включително и моите, да бъдат гласувани отделно.

Българите трябва да бъдат вписани в конституцията на РСМ

Берлин прикани Скопие да изпълни условието на София

В резолюция Бундестагът призна македонския език, култура и идентичност

Резолюцията за Северна Македония бе внесена и гласувана в Бундестага от депутатите от управляващата в Германия тройна коалиция.

Германия прикани Северна Македония да коригира конституцията си като впише в нея етническите българи, както и договорено със София. Този призив се съдържа в резолюция, гласувана късно в четвъртък от германския парламент (Бундестаг).

Документът, озаглавен “Активна подкрепа за Северна Македония по пътя є към Европейския съюз”, бе внесен от депутати от управлявашата в Германия тройна коалиция. “В съответствие с компромиса, постигнат от Съвета на ЕС със Северна Македония през лятото на 2022 г., предварително условие за всички по-нататъшни стъпки за интеграция е конституционна поправка, която предвижда включването на българската група от населението сред другите групи, които вече са изброени в конституцията на Северна Македония, и която изисква мнозинство от две трети в парламента на Северна Македония. Германският Бундестаг смята, че трябва да се положат всички усилия за бързо намиране на решение за създаване на условия за следващата стъпка в процеса на присъединяване”, се посочва в резолюцията.

Същевременно документът отправя призив и към България - да се въздържа от налагане на допълнителни условия на Северна Македония.

Резолюцията освен това признава македонския език, култура и идентичност. “Германският Бундестаг признава македонската култура, идентичност и език. Европейците се характеризират с голямо разнообразие от езици и култури. Македонският език и култура ще обогатят още повече това разнообразие. Европейският съюз вижда опазването на това богатство като една от най-важните си задачи”, пише още в резолюцията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика