Еврокомисарят по иновации Мария Габриел, пред “Труд”: Традиционните медии имат нужда от подкрепа

За съжаление дезинформацията бележи тревожен ръст в последните седмици

Традиционните медии имат нужда от подкрепа в този момент, защото те са на първа линия срещу фалшивите новини. За съжаление дезинформацията бележи тревожен ръст в последните седмици. Това заяви пред “Труд” еврокомисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел. Тя и колегата й от Европейската комисия Тиери Брьотон получиха писмо от евродепутатите от комисията по култура и образование, които настояват в спешен порядък европейските медии да бъдат подпомогнати заради кризата с COVID-19. “Необходими са допълнителни действия на ЕС, за да се гарантира, че помощта на ЕС достига до сериозно засегнатите сектори на медиите и културата”, заявиха членовете на комисията по култура на Европейския парламент в писмо до Комисията.

“Медиите са в портфолиото на вицепрезидента на Еврокомисията Вера Юрова и предстои да обсъдим заедно с нея и с еврокомисар Тиери Брьотон, който е с ресор “Вътрешен пазар”, бъдещите мерки. Програмата “Медии” за следващия програмен период е в размер на около 1,3 млрд. евро. Моето предложение за увеличение на програмата с 34 процента се прие”, посочи пред “Труд” Мария Габриел. Българският еврокомисар припомни, че преговорите за следващия финансов период още не са завършени. “По-скоро идеята в тази ситуация е да се види какво е сега на разположение, да се види като инструменти какво може да бъде активирано”, каза Мария Габриел.

“През юни месец ще предложа актуализирана версия на плана за действие за цифрово образование и там ще предложа създаването на платформа за борба с дезинформацията, специално и чрез обучителни материали и това децата ни още в най-ранна възраст да разпознават фалшивите новини и да имат критично мислене”, допълни още Габриел. Тя заяви, че Европейската комисия в момента е на всички фронтове - от зелените коридори в транспорта до ограничаването на външните граници на съюза и това, че страните от ЕС са най-напред позиционирани в науката и в иновациите.

“Над 140 екипа в момента в цяла Европа в момента работят, а само преди 2 дни създадохме и европейска платформа за обмен на научни данни и в реално време всички изследователи могат да споделят информация по определени аспекти, за да може да се върви бързо към изработване на ваксина срещу COVID-19, лечение и диагностични тестове”, отбеляза Мария Габриел.

 

Сергей Станишев, президент на ПЕС:

Журналистите са на първа линия като лекарите и полицаите

Безспорно кризата, вследствие на пандемията, нанесе тежък удар върху медийния и културния сектор. Наред с редица други бизнеси, те също се нуждаят от спешен спасителен фонд, за да гарантираме оцеляването и независимостта им и затова подкрепям напълно предложението на Комисията по култура на Европарламента.

Журналистите, точно както лекарите и полицаите, също са на първа линия, често без възможност за работа от вкъщи, за спазване на социална дистанция. Именно чрез тях влизат във всеки дом новините за поредните мерки срещу пандемията. По-важна от всякога е и ролята им, за отсяване на достоверната информация в условия на криза и за борба със застрашително нарастващия брой фалшиви новини.

Необходимо е да се гарантира, обаче, че средствата ще бъдат разпределени справедливо и равнопоставено, независимо от волята на управляващите и на силните на деня. Прозрачен европейски механизъм за финансиране би могъл да бъде ключът към това да избегнем практиката за купуване на медийно влияние.

 

Илхан Кючюк (“Обнови Европа”/ ДПС), вицепрезидент на АЛДЕ:

Да действаме незабавно!

Подкрепям инициативата на колегите от комисията по култура и образование на Европейския парламент по няколко причини. В началото нека направя едно уточнение:

За мен и моите колеги от ДПС винаги е бил важен гласът на нецензурираната журналистика. Само и единствено така гражданите на ЕС могат да избират своята позиция и гледна точка, а не тя да бъде налагана.

Но днес ставаме свидетели на атака от невидим враг. Културните дейци и медиите са силно засегнати от разрастващата се COVID-19 пандемия. И това е факт, който не търпи коментар. Да действаме незабавно в подкрепа на медиите, не е просто призив. Под въпрос е поставено съществуването на уважавани издания, автори и журналисти.

Днес повече отвсякога е необходимо създаването на специален фонд за подкрепа на медиите и журналистиката. Фонд, който да подкрепя пряко новините и качествената журналистика.

 

Емил Радев (ЕНП/ГЕРБ), зам.-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи:

Не бива да допускаме Европа да се лиши от правото на информация

Напълно подкрепям позицията на колегите си от комисията по култура в ЕП, които апелираха за финансови инструменти за мобилизирането на средства към сектора на културата и медиите. Надявам се, че формите на предоставяне на необходимата подкрепа ще бъдат не само преки и гъвкави, но и достатъчно бързи като процедури, за да може ефектът от тях да даде в максимална степен желания резултат. Във време, в което физическото оцеляване е приоритет, не е изненада, че несигурността за бъдещето нанася тежък удар върху културния и творческия сектор в ЕС, а драстичният спад в приходите от реклама изправя медиите пред сериозни трудности и оставя без работа доказани професионалисти. В никакъв случай не бива да допускаме Европа да се лиши от безспорните достижения на демократичното ни общество - свободата на словото и правото на информация. Затварянето на достоверни източници на информация води след себе си повече пространство за тези, които използват дезинформацията за користни цели. През ноември, като зам.-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП, председателствах изслушване за свободата на медиите. В рамките на дискусията изразих мнението, че предизвикателствата, с които се сблъскваме в Европа относно защитата на журналистите, запазването на независимите медии и борбата срещу езика на омразата и дезинформацията, имат пряко влияние върху състоянието на демокрацията и върховенството на закона. Държа на тези мои думи повече от всякога.

 

Сабине Верхайен (ЕНП), председател на комисията по култура в ЕП:

Извънреден фонд да подкрепи сектора

Необходима е подкрепа за медиите, където приходите от реклама намаляват с до 80%. Необходимо е създаване на извънреден фонд за медии, целеви структурни фондове за култура и увеличаване на гаранционния инструмент, заяви председателят на комисията за култура на ЕП Сабине Ферхайен (ЕНП, Германия), цитирана от пресслужбата на Европейския парламент. “Тези средства трябва бързо да стигнат до културния и творческия, както и медийния сектор, като отговорят на конкретните бизнес модели и техните специфични нужди. Призоваваме Комисията и държавите членки да гарантират, че схемите за подкрепа достигат до всички онези, които се нуждаят от тях. Но ние също така трябва да предприемем повече действия на равнище ЕС, за да осигурим индивидуална подкрепа на тези сектори, както и да предоставим кредити и достъп до финансиране на културния и творческия сектори”, добави тя.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта