Еврокомисията зове за приемането ни в Шенген (обзор)

Едно „разширено“ Шенгенско пространство без контрол на вътрешните граници ще направи Европа по-сигурна чрез засилената защита на нашите общи външни граници и ефективно, по-проспериращо полицейско сътрудничество, елиминирайки губенето на време на границите и улеснявайки бизнеса“, посочва в позицията си ЕК.

В единодушно мнение с Европейския парламент

България, Румъния и Хърватия покриват всички правила за членство

Брюксел: ЕС ще стане много по-сигурен

Европейската комисия отново призова в сряда страните от ЕС да приемат пълното интегриране на България, Хърватия и Румъния в Шенгенското пространство, обширната зона на свободно движение, позволяваща пътуване без проверки до границите, предаде АФП. Комисията иска от Съвета на ЕС, който обединява 27-те държави-членки, да "вземе необходимите решения без по-нататъшно забавяне, за да упълномощи (тези три държави) да участват пълноценно в Шенгенското пространство", се казва в официално комюнике за медиите.

Европейският изпълнителен орган отдавна призовава за това разширяване, с пълната подкрепа на на Европейския парламент. Но някои неохотни държави-членки призовават за напредък в борбата с корупцията. Министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС трябва да гласуват по въпроса на среща, насрочена за 8 декември. Единодушието на 27-те е необходимо, за да се разреши премахването на граничния контрол с тези три страни, припомня АФП.

Комисията подчерта в сряда, че държавите отговарят на необходимите правила и критерии за членство. Премахването на вътрешните граници води до укрепване на външните граници на Шенгенското пространство: държавите-членки по неговите граници имат отговорността да организират строг контрол на тези граници. Той също така включва полицейско сътрудничество между всички членове за борба с организираната престъпност или тероризма, със споделяне на данни, посочва комюникето.

„Въпреки че България, Хърватия и Румъния вече частично се подчиняват на правилата на Шенгенското пространство, контролът по вътрешните граници с тези страни-членки на ЕС не е премахнат и следователно те не се възползват от предимствата“, свързани с това участие, подчерта Комисията на сряда.

Едно „разширено“ Шенгенско пространство без контрол на вътрешните граници ще направи Европа по-сигурна чрез засилената защита на нашите общи външни граници и ефективно, по-проспериращо полицейско сътрудничество, елиминирайки губенето на време на границите и улеснявайки бизнеса“, призовава европейският изпълнителен орган.

Шенгенското пространство, едно от най-конкретните постижения на Европейския съюз, е пространство, в което е възможно да се пътува без паспорт и където граничният контрол по принцип е премахнат. То обединява 26 държави, представляващи 420 милиона жители, включително 22 членки на ЕС и четири асоциирани държави: Норвегия, Исландия, Швейцария и Лихтенщайн.

Международните наблюдатели припомнят, че след години на противопоставяне на приемането на България и Румъния, а вече и Хърватия в Шенгенското пространство, основният най-гласовит опонент в Съвета на ЕС е Нидерландия. Франция оттегли отдавна своите претенции, а Великобритания напусна общото европейско семейство.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа