Евронудизмът тръгва от Черноморския бряг

Дворецът "Евксиноград"

Шестима министри се събличат на плажа в "Евксиноград", финансовият се удави

"Един адамитски кабинет", сравнява ги Фердинанд със средновековната секта, която практикувала нудизъм

Ако не друго, Европейският съюз трябва да ни признае първенството в евронудизма. Последни сме по заплати и пенсии, но сме първите, които показаха голата истина за политиката. Още в зората на ХХ век шестима наши министри свалиха одеждите на Черноморския бряг. Дадоха и жертва, финансовият се удави!

Морските бани са ново явление в битието на българина. От прастари времена той се топи в минералните извори, с които изобилства земята ни. Заради целебната течност император Константин Велики възкликва: "Сердика е моят Рим!"

През XVII столетие османският пътешественик Евлия Челеби хроникира, че в София има турска, гръко-латинска, еврейска, циганска и баня на бедните. Той разказва чудеса за лечебните свойства на минералната вода. Лекувала краста, дезинтерия, сърцебиене, треска и какво ли не още. Може да се отървеш дори от проказа, добавя Челеби.

Черноморската вода също е лековита

Помага при неврози, високо кръвно, бронхит и кожни заболявания. През знойния август на 1880 г. княз Александър Батенберг пристига във Варна. Настанен е на морския бряг в гръцкия манастир "Св. Димитър". Батенберг, който страда от невроза, прави няколко бани и усеща внезапно облекчение.

Княжеската канцелария започва преговори с гръцката община за купуване на светата обител. Варненският общински съвет пък се заема да намери място за съседен "палат". Най-сетне Министерският съвет узаконява тази точка на родината като лятна резиденция на държавния глава.

На 15 август 1882 г. тържествено е положен основният камък на двореца "Сандрово". Сандро викали свойски на княз Александър. Това е днешният "Евксиноград", в който са разпускали и разпускат морна снага най-първите люде на майка България.

Там се случва събитието

Голотията, съчетана с лакомия и водна стихия, отнема живота на Антон Манушев. Родом от Самоков, той отрасва в район богат на водни басейни. През котловината минават Черни и Бели Искър с притоците Палакария и Шипочаница. Наблизо са Страшното и Свинското езеро.

Антон се учи да плува в Страшното, но прокобата му е Свинското. Следва финансови науки в Брюксел и се връща в България. Чиновник е в Министерството на финансите и Дирекцията на земеделието и търговията. Прочува се като майстор плувец в гьола Овча купел край София. Този минерален извор блика от земетресение през 1858 г.

След като демонстрира какво знае от Страшното езеро, Манушев минава към свинското. Сяда в гостилница "Цариград" и поръчва пет пържоли. По средата на петата вика келнера. "Е, време е да обядваме!", сучи мустак плувецът. Веднага му носят гювеч по самоковски с едро нарязан зеленчук и ситно накълцано свинско.

Антон Манушев поглъща и него

През 1903 г. премиерът Рачо Петров кани Манушев за финансов министър. Слаб плувец и злояд, Рачо е впечатлен от екстраординарните възможности на Антон. Същото лято кабинетът решава да събере слънчев загар в "Евксиноград". Просветният министър проф. Иван Шишманов разказва:

"Другите министри бяха заминали по-рано. Аз отпътувах с Манушева. Беше взел със себе си голяма кутия чер хайвер. На гара Каспичан трябваше да обядваме. Телеграфически Манушев беше поръчал гювеч. Яде много. По пътя за Евксиноград в един файтон разправяше ми какви планове има за преуредбата на българските финанси. Обеща ми да подкрепя винаги моите планове. Пристигнахме."

Под големия ясен е сервиран чай. Някой предлага преди чаепитието да се изкъпят в морето. Всички хукват към вълните, които този ден са високи. "С тях и Манушев", документира професорът.

Той е преял с гювеч и хайвер!

"Аз тръгнах подир малко тоже в същата посока – продължава Шишманов, – но взех пътеката, която води към една пейка над самия бряг. Тук съвършено неожидано срещнах княза. Любезни поздравления. Хвърлих поглед към плажа долу и вече видях, че министрите – Петков, Рачо, Генадиев, бяха се съблекли и навлизаха във водата."

"Един адамитски кабинет", сравнява ги Фердинанд със средновековната секта, която практикувала нудизъм.

В сюблимието на тоя момент Антон Манушев се хвърля в прегръдките на Черно море. Иска да докаже, че може с подут стомах да пребори стихията. Гази основното правило да не се влиза във водата след хранене. Тогава при гмуркане стомахът връща поетото и запушва дихателният апарат.

"Че той се дави! Манушев се дави!", сигнализира правният министър Никола Генадиев. Хвърлят спасителен пояс, викат за лодка. "Докато дойде една рибарска лодка, видяхме, че морето изхвърли тялото на Манушев повалено по очи. Грозна гледка!", хроникира проф. Иван Шишманов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи