Европа да се готви за война, зове Столтенберг

Украинският президент Володимир Зеленски и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на срещата на върха на НАТО във Вашингтон.

Москва заплаши НАТО с ядрени ракети

Разполагат US далекобойни ракети в Германия

Тръмп можело да осуети плановете

Европа трябва да бъде подготвена войната в Украйна да продължи с десетилетия, предупреди генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю пред Би Би Си.

Столтенберг подчертава, че колкото по-убедително западните съюзници демонстрират готовността си за подкрепа на Украйна, толкова по-бързо конфликтът можело да се разреши.

Според него президентът на Русия Владимир Путин вярва, че ще победи с търпение. “Когато ясно заявим, че сме тук за дълго време и сме твърдо решени да помогнем на Украйна, създаваме нужните условия за разрешаването на конфликта, при които Украйна ще победи като суверенна и независима държава”, обяснява шефът на атлантическия алианс.

Столтенберг, който ще напусне поста си през октомври тази година и ще бъде заменен от бившия премиер на Нидерландия Марк Рюте, призова европейските страни от НАТО да увеличат финансирането си за помощ на Украйна. Столтенберг също така изразява опасения, че евентуално връщане на Доналд Тръмп на власт в САЩ може да доведе до намаляване или направо до прекратяването на американската помощ за Украйна.

Коментарите на Столтенберг идват, след като НАТО обяви, че нов команден център в Германия ще планира, координира и организира доставките на оръжие към Украйна.

Той ще се намира в бивша американска военна база и освен това ще се фокусира върху тренировки на персонал и разпределение на доставената за Украйна екипировка. Командир на Центъра ще бъда генерал с три звезди, обяви НАТО на срещата на Върха във Вашингтон.

В споменатия център се очаква да работят около 700 служители от страните-членки, както и от партньори на Алианса. Според плана, този център ще подобри ефекта от подкрепата за Украйна, като самият Алианс все пак ще остане извън войната, пише “Асошиейтед прес”.

САЩ обявиха преди седмица, че от 2026 г. ще започнат да разполагат в Германия оръжия, които ще включват ракети Ес Ем 6 (SM-6 - многоцелеви ракети земя-въздух с много голям обсег - бел. ред.), крилати ракети “Томахок” и нови хиперзвукови ракети, за “да демонстрират ангажимента си към НАТО и към европейската отбрана”, пише в тази връзка и “Ройтерс”.

Столтенберг уверява пред “Би Би Си”, че САЩ ще осигури по-голяма предсказуемост и отчетност на помощта и ще покаже твърдата решимост на Алианса да подкрепя Украйна.

В тази връзка руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви пред Интерфакс, че Москва не изключва възможността да разположи ядрени ракети в отговор на планираното от САЩ разполагане на конвенционални оръжия с голям обсег в Германия.

Агенцията цитира неговите думи, че защитата на руската Калининградска област, която е разположена между Полша и Литва - страни членки на НАТО, е особено важна за Москва.

“Не изключвам каквито и да било възможности”, заяви руският министър, помолен да коментира намеренията на САЩ. По думите му Москва ще избира от възможно най-широк спектър варианти, за да даде ефективен отговор, включително по отношение на разходите.

Той отбелязва, че Калининградска област, най-западната част на Русия, която е откъсната от останалата част от територията на страната, “отдавна привлича зловредното внимание на противниците на Москва”.

 Междувременно Володимир Зеленски заяви днес пред британския премиер Киър Стармър, че въоръжаването с ракети с голям обсег е повече от решаващо за военните усилия на Киев.

“Точно сега ни липсват далекобойните способности”, заяви той на “Даунинг стрийт” 10.

“Моля да убедите останалите партньори да премахнат ограниченията”, каза украинският държавен глава във връзка с ограниченията за използване на оръжия за нанасяне на удари дълбоко на територията на Русия.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа