Европа намалява с 15% потреблението на газ (обзор)

Часове, преди енергийните министри от ЕС да договорят икономиите в потреблението на газ, “Газпром” обяви, че намалява доставките на газ по “Северен поток” до едва 20% от капацитета му.

“Газпром” оряза до 1/5 доставките по “Северен поток”

Икономиите ще са доброволни, освен в случай на криза

Единствено Унгария ще противопостави на решението

Страните членки на ЕС се съгласиха днес да намалят с 15% потреблението на природен газ от 1 август до края на март 2023 г., като превантивна мярка в случай, че Русия прекрати доставките на синьо гориво за континента, предаде Ройтерс.
Договорката бе постигнаха на извънредна среща на енергийните министри от ЕС.

Решението им дойде часове след като руският гигант “Газпром” обяви, че намалява наполовина количеството газ, което доставя по тръбата “Северен поток”, с което подаваните към Германия количества ще възлизат на едва 20% от капацитета на газопровода. Като причина за свиването на доставките от “Газпром” посочиха, че ще бъде спряна турбина, на която предстои да бъде извършен ремонт. Друга турбина, която също е изключена, премина ремонт в Канада и бе блокирана известно време от санкциите срещу Русия, все още не е монтирана за работа.

Постигната от енергийните министри от ЕС днес договорка е различна от предложението за икономии, което отправи преди седмица Еврокомисията. В новия вариант свиването с 15% ще е доброволно. То обаче може да стане задължително при задействане на “тревога от ЕС”. Това може да се случи, ако пет страни (вместо три в първоначалния вариант) от ЕС обявят извънредно положение и поискат задействане на мярката за икономии. Решението за обявяване на общоевропейско извънредно положение на газовия пазар се взима с квалифицирано мнозинство.

Освен това бяха договорени и дерогации от мярката за редица членки на ЕС. Такива се полагат например на държави, които не са свързани с интерконектори с други страни от ЕС и не могат да пренасочват икономисаните количества газ.

Изключение ще се полага също на страните, които са надвишили целите на капацитета за запълване на хранилищата си (80% преди предстоящата зима).

Държавите членки на ЕС освен това се съгласиха, че икономиите не бива да засягат домакинствата, сферите на здравеопазването и отбраната.

Дипломатически източници посочиха, че единствено Унгария се е противопоставила на решението.

“Това не беше мисията невъзможна!”, написаха от чешкото председателство на ЕС в туитър след края на срещата на енергийните министри. “Няма алтернатива на пестенето на газ. Дерогациите са предвидени така, че всеки да плати адекватна цена. Средносрочно всички ще спечелим. Ако успеем, цените на газа ще паднат, ако се провалим, ще останат високи”, посочи Йозеф Сикела - министър на търговията и енергетиката на Чехия.

А шефката на Еврокомисията Урсула фон дел Лайен похвали споразумението като “решителна стъпка, за да се изправим срещу заплахата за пълно прекъсване на газа от страна на Путин”.

Москва строи своя орбитална станция

Русия се разделя с МКС след 2024 г.

Директорът на “Роскосмос” Юрий Борисов разговаря днес с президента Владимир Путин.

Русия ще прекрати ангажиментите си, свързани с Международната космическа станция (МКС) след 2024 г., обяви днес Юрий Борисов, главен изпълнителен директор на Федералната космическа агенция “Роскосмос”, предаде АФП.

“Ние, без всякакво съмнение, ще изпълним всички наши ангажименти към партньорите ни, но решението да напуснем МКС вече е взето”", заяви Борисов на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията.

Борисов каза още, че “в рамките на посочения срок ще бъде поставено началото на строеж на руска орбитална станция” и определи проекта като главен приоритет за руската космическа програма.

Решението на “Роскосмос” бе оповестено на фона на напрегнатите отношения между Русия и Запада, от които пострада и космическото сътрудничество помежду им. Има риск санкциите да предизвикат нарушаване на доставки до МКС.

Сегашната ситуация обаче не попречи на “Роскосмос” да сключи споразумение с НАСА по-рано този месец за полети на американски астронавти с руски космически кораби, както и на руски космонавти със “Спейс Екс”. Първите такива полети се очакват през есента.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа