Европа се изплаши от дефицита на природен газ

Потребителите го усещат най-вече на бензиностанциите

Хранилищата се пълнят по-бавно, отколкото търговците биха искали

Има съмнения за натиск за “Северен поток 2”

Цените на природния газ във Великобритания и континентална Европа достигнаха рекордни нива поради дефицита в хранилищата в началото на зимния сезон. Това сериозно накърнява индустрията и поражда опасения относно евентуален недостиг през зимния сезон.

Във вторник цените на синьото гориво на дневна база във Великобритания се покачиха със седем процента. Сега те са почти три пъти по-високи, отколкото в началото на годината. Само в началото на август те нараснаха със 70%. И тъй като газът е толкова важен за производството на електроенергия, цените й също се повишиха.

Но какво причини този недостиг на газ много преди зимния отоплителен сезон, когато търсенето наистина расте? И как това ще се отрази на хората? Каква е причината за притесненията за доставката?
Страхът от дефицит възникна през дългите студени зими, когато доставките на природен газ започнаха да секват. Те обикновено се попълват през лятото, когато търсенето на синьо гориво спада.

Но през 2021 г. хранилищата се пълнят по-бавно, отколкото търговците биха искали. Въпросът, че Русия доставя по-малко газ за Европа, се обсъжда активно в индустрията. Има няколко причини за това. Първо, Русия трябва да възстанови собствените си резерви. Второ, има съмнения, че се опитва да окаже натиск върху европейските страни, включително Германия, за бързо одобряване на противоречивия газопровод “Северен поток 2”.

През последните години Европа също се дистанцира от централите, работещи с въглища, което направи невъзможно преминаването от едно гориво на друго в условията на покачване на цените. Рекордно високите цени на въглерода правят този преход по-малко привлекателен, тъй като при изгарянето на въглища се генерира повече въглероден диоксид.

Великобритания и някои страни на европейския континент все повече използват вятърна енергия за генериране на електричество, но през последните седмици времето беше такова, че приносът на този тип съоръжения към каузата значително намаля. При тези условия е необходимо да се използва предимно газ и това увеличава търсенето му.

Кой плаща сметките

Скоро всеки ще трябва да плаща. Но увеличаването на цифрите в сметките за електроенергия и газ не е толкова забележимо за потребителя, колкото увеличението на цените на бензиностанциите с увеличаването на цените на петрола.

Големите промишлени потребители веднага усещат покачването на цените на електроенергията, но мнозина предвиждат повишаването на потреблението и цените и съответно вече предприемат необходимите мерки.
Във Великобритания домакинства са защитени, тъй като цените на електроенергията са фиксирани. Но през август регулаторът Ofgem (Службата за пазари на газ и електроенергия) вече повиши т. нар. таван на цените с повече от 12%, обяснявайки това с повишаване на цените на едро. Въпросът е, че цените на едро представляват 40% от средната сметка за комунални услуги.

Ако цените на газа във Великобритания останат непроменени или се повишат през зимата, регулаторът няма да има избор и ще трябва отново да повиши тавана на цените.

В Испания, където тарифите не са фиксирани, но гъвкави, населението е по-малко защитено. Тази седмица правителството обяви плановете си да отнеме около три милиарда евро “свръхпечалби” от енергийните компании. Мадрид заяви, че ще намали данъците върху продажбите на електроенергия с 1,4 милиарда евро до края на годината и ще използва приходите за намаляване на разходите на домакинствата.

Колко опасно е това за Великобритания

Обединеното кралство е по-малко защитено от всяка друга европейска държава. Великобритания е намалила значително емисиите през последното десетилетие с много усилия. Това беше постигнато чрез увеличаване на капацитета на енергийния сектор въз основа на възобновяеми източници и замяна на въглищата с природен газ.

Великобритания също е много ефективна в своята система за доставка на газ. Тя произвежда повече въглеводороди от страните от ЕС, но капацитетът им за съхранение е много по-малък.
Британското правителство казва, че страната има различни източници. В същото време властите признават, че поради това вносът, особено на втечнен природен газ (ВПГ), трябва да се конкурира на световния пазар.

Търсенето на втечнен природен газ нараства и в Азия, което го прави по-конкурентен. Доставките по тръбопроводи от Норвегия до Великобритания и други европейски страни се считат за надеждни, но Великобритания все повече разчита на износа от европейския газопровод, който започва в Русия.

Мнозина са разтревожени, че Европа след Брекзит може да предпочете изграждането на собствени резерви за сметка на британските нужди. Найл Тримбъл от консултантската фирма Energy Contract заяви: “През студената зима може да възникнат проблеми”. Той уверява, че “изобщо не е необходимо” цените да продължат да се увеличават. “Има много фактори, които могат да предотвратят това да се случи. Най-важният от тях е времето. Меките зими в Северното полукълбо могат да успокоят пазара значително. Ако вятърната енергия работи по-активно, обемът на газа, насочен към производството на електроенергия, ще намалее”.
Търговците също следят отблизо процеса на одобрение за руския газопровод “Северен поток 2”. Някои се чудят колко допълнителен газ ще бъде доставен в Европа тази година. Но има опасения, че в случай на забавяне с пускането му, ситуацията ще се влоши.

Държавният и изключителен износител на газ - компанията “Газпром”, изпълнява всички дългосрочни договори. Въпреки това, тя не извършва допълнителни доставки през Украйна, която “Северен поток 2” заобикаля.
S&P Global Platts Analytics е намерила начин да намали недостига на газ - чрез преминаване от газ към петрол или към друго течно въглеводородно гориво, ако е възможно. Но това ще се отрази негативно на околната среда.Преминаването от газ към петрол се извършва в Азия, но компанията казва, че сега “е видима и в Европа”.

Дългосрочни рискове

Преди няколко години газът се считаше за преходно гориво от изкопаеми въглеводороди към възобновяеми източници. Но активисти и инвеститори все повече критикуват тази гледна точка.

Експерти от индустрията казват, че движението е в грешна посока. Ограничаването на нови доставки затруднява намаляването на емисиите чрез премахване на въглищата, които произвеждат двойно повече CO2 при изгаряне. Наблюдатели обаче посочват, че дори Великобритания няма достатъчно възобновяем капацитет, за да изключи газа от енергийния сектор.

Бившият изпълнителен директор на Royal Dutch Shell Анди Кариц, сега главен изпълнителен директор на Международния газов съюз, заяви: “В резултат на това, ако няма достатъчно газ за заместване на въглищата, кривата на климата ще се забави. Ако тази тенденция продължи, ще почувстваме последствията. Това ще бъде или липса на налична енергия, или липса на енергийни ресурси”.

Държавите изправени пред ценови шок 

Компаниите повишават комуналните услуги 

Източник: Bloomberg

Покачват се цените на почти всичко - от храни и напитки до транспорт.

Европа е изправена пред енергиен ценови шок заради рекордно високите цени на природния газ и електричеството.

Недостиг в доставките на газ увеличава разходите по производство на ток на много места в Европа и то точно, когато бизнесите започнаха да се връщат към нормален режим на работа, а търсенето да се увеличава. Високите цени разпалват инфлацията и застрашават икономическото възстановяване, тъй като използващи големи количества енергия индустрии може да трябва да намалят производството.

Цените растат, въпреки че още е лято и търсенето все още е сравнително по-ниско, което създава условия за една още по-трудна зима. Компаниите за комунални услуги повишават цените за потребителите в унисон с тези на почти всичко - от храни и напитки до транспорт.

“Проблемът дори още не е започнал”, коментира Юлиен Хоару, ръководител на звеното за анализ на Engie - EnergyScan. “Европа ще се изправи пред много напрегната зима”, смята той.

Бенчмарковите европейски газови фючърси се търгуваха в Нидерландия в понеделник на рекордна цена, както и британските. Рекорди имаше и при цените на електроенергията с краткосрочна доставка във Великобритания, както и договорите за година напред в Германия - на-големият пазар на електричество.

Горещините и слабите ветрове намаляват производството на възобновяема енергия, което стимулира използването на изкопаеми горива и също вдигна цената на въглищата с над 70% в Европа тази година. Всичко това изпрати на нов връх и цената на въглеродните емисии на континента до най-високото им равнище.
Според Хоару при ново климатично явление като студената вълна от 2019 г. то като нищо цените да станат дори трицифрени. Енергийни мениджъри от италианската Enel и австрийската OMV вече предупредиха за задаваща се трудна зима.

А на този фон високите цени на газа правят тока на въглища по-изгоден, което увеличава цената на разрешенията за въглеродни емисии. “Хората, които търгуват на въглеродния пазар, са заложници на съдбата на газа”, коментира Луиз Редшоу, изпълнителен директор на Redshaw Advisors.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари